Decyzja o walce z problemem wypadania włosów może być dla wielu osób prawdziwym wyzwaniem. Współczesna medycyna estetyczna i trychologia oferują kilka rozwiązań, które pomagają przywrócić pewność siebie i naturalny wygląd. Dwa z najczęściej wybieranych zabiegów, to przeszczep włosów i mikropigmentacja skóry głowy. Każda z tych propozycji ma swoje zalety, dlatego warto dokładnie zastanowić się, która z nich będzie bardziej odpowiednia dla indywidualnych potrzeb Pacjenta.
Czym jest przeszczep włosów?
Przeszczep włosów jest zabiegiem, który polega na przeniesieniu zdrowych cebulek włosowych z jednej części skóry głowy do obszarów, w których występuje łysienie lub nadmierne przerzedzenie włosów. Zabieg ten jest stosowany zwykle w leczeniu męskiego łysienia androgenowego, ale może również pomóc osobom cierpiącym z powodu łysienia plackowatego, bliznowaciejącego czy innych rodzajów utraty włosów.
Przeszczep włosów odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że Pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych podczas zabiegu. Istnieją dwie główne techniki przeszczepiania włosów:
- FUE – najbardziej popularna metoda, polegająca na pobieraniu pojedynczych jednostek włosowych z obszaru dawcy i przeszczepieniu ich do miejsc, w których występuje łysienie. Zabieg FUE nie wymaga szwów i nie pozostawia dużych blizn, ponieważ włosy są usuwane pojedynczo,
- FUT – polega na usunięciu paska skóry z obszaru dawcy, z którego następnie wyodrębniane są pojedyncze jednostki włosowe. Po przeszczepieniu tej „taśmy” skóry, obszar przeszczepu jest zszywany. Ta technika pozostawia niewielki, ale zauważalne blizny w miejscu pobrania, dlatego jest rzadziej stosowana.
Kiedy warto rozważyć przeszczep włosów?
Przede wszystkim przeszczep włosów jest zalecany u osób z zaawansowanym łysieniem androgenowym. U mężczyzn objawia się ono w formie zakoli, przerzedzenia włosów na czubku głowy lub całkowitego wypadania włosów. U kobiet jest to często przerzedzenie włosów w okolicy ciemienia.
To także zabieg zalecany w przypadku braku efektów z innych metod leczenia. Jeśli Pacjent próbował innych technik leczenia wypadania włosów, takich jak farmakoterapia, laseroterapia, ale nie przyniosły one zadowalających efektów, przeszczep włosów może być skuteczną alternatywą. To trwałe rozwiązanie, które nie wymaga codziennego stosowania preparatów.
Aby przeszczepienie było możliwe, Pacjent musi mieć wystarczającą ilość zdrowych włosów w obszarze dawczym, z których będzie można pobrać cebulki do przeszczepu. Gdy jest ich za mało, przeszczepienie może być trudne do wykonania lub nie przyniesie odpowiedniego efektu.
Poza tym zabieg ten jest zalecany w przypadku, gdy wypadanie włosów jest stabilne i nie postępuje szybko. W przypadku, gdy proces wypadania włosów jest nadal intensywny, może to doprowadzić do niepożądanych efektów, ponieważ włosy nie utrzymają się, a zabieg będzie wymagać dalszych poprawek.
Czym jest mikropigmentacja skóry głowy?
Mikropigmentacja skóry głowy to technika kosmetyczna, która polega na aplikacji mikroskopijnych pigmentów na skórę głowy. Ma na celu imitowanie wyglądu naturalnych włosów. Metoda ta stosowana jest w celu ukrycia problemów związanych z wypadaniem włosów, łysieniem lub przerzedzeniem ich. Sprawdza się też w celu maskowania blizn po przeszczepie.
Mikropigmentacja skóry głowy to proces, w którym specjalista wprowadza pigmenty pod skórę, za pomocą bardzo cienkich igieł, które tworzą małe, punktowe kropki przypominające krótkie włosy. Technika ta pozwala uzyskać efekt głębszej fryzury poprzez nadanie iluzji zagęszczenia włosów w miejscach, które utraciły swoją objętość. Pigmenty dobierane są indywidualnie do kolory skóry głowy i naturalnego koloru włosów Pacjenta. Efekty wyglądają więc bardzo naturalnie.
Kiedy stosuje się mikropigmentację skóry głowy?
Mikropigmentacja skóry głowy może być stosowana w różnych sytuacjach, m.in. przy:
- łysieniu androgenowym – zabieg maskuje łysienie męskie i żeńskie, które prowadzi do przerzedzenia włosów lub całkowitego wypadania w niektórych miejscach na skórze głowy,
- blizn po przeszczepie włosów – zabieg polecany jest u Pacjentów, którzy przeszli przeszczep włosów i chcą ukryć widoczne blizny w obszarze, z którego pobrano cebulki,
- łysienia plackowatego – mikropigmentacja może być też stosowana w leczeniu łysienia plackowatego, które wyróżnia się tworzeniem małych obszarów bez włosów.
Który zabieg wybrać?
Wybór między przeszczepem włosów a mikropigmentacją zależy od wielu czynników, takich jak przyczyna wypadania włosów, oczekiwania estetyczne czy preferencje Pacjenta co do efektów. Przeszczep jest propozycją dla osób, które chcą przywrócić naturalny wygląd włosów na stałe. Sprawdzi się u Pacjentów z zaawansowanym łysieniem androgenowym lub całkowitym niektórych obszarów skóry głowy.
Mikropigmentacja skóry głowy jest z kolei techniką polecaną w przypadku mniejszego lub średniego wypadania włosów, aby zamaskować przerzedzenia. Polecana jest również wtedy, gdy zaawansowane łysienie uniemożliwia przeprowadzenie przeszczepu włosów z powodu braku wystarczającej ilości włosów z okolicy dawczej.
Warto jednak pamiętać, że przed podjęciem decyzji o zabiegu należy skonsultować się z doświadczonym trychologiem, który przeanalizuje historię medyczną Pacjenta i zaproponuje odpowiednią technikę leczenia.