REKLAMA
1.4 C
Siedlce
Reklama

Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy. Na czym polega ten program i kto może skorzystać?

Nieruchomości w Polsce drożeją w rekordowym tempie. Zwłaszcza w największych miastach i aglomeracjach metr kwadratowy mieszkania, i to zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, może kosztować średnio nawet kilkanaście tysięcy złotych. W tej sytuacji na kupno własnego lokum może pozwolić sobie coraz mniej ludzi. Ze względu na brak odpowiednio wysokiego wkładu własnego do kredytu hipotecznego nie każdy może uzyskać finansowanie w banku. Z myślą o takich osobach rząd wprowadził pod koniec maja 2022 roku program wsparcia kredytobiorców „Mieszkanie bez wkładu własnego”, który od 2023 r. nosi nazwę Rodzinnego Kredytu Mieszkaniowego.

Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy – podstawowe parametry?

Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy to nowa forma pomocy państwa, której celem jest zwiększenie dostępności finansowania w postaci kredytów mieszkaniowych. Przeznaczona jest dla osób nieposiadających obecnie lokum, które planują zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego po raz pierwszy. Podstawowym założeniem programu jest umożliwienie zakupu nieruchomości mieszkalnej na kredyt hipoteczny bez konieczności angażowania kapitału początkowego. Przy standardowym kredycie hipotecznym bank udzielający finansowania we wnioskowanym wymiarze wymaga wkładu własnego na poziomie minimum 10% wartości nieruchomości.

Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy wprowadza możliwość zaciągnięcia zobowiązania w wysokości pozwalającej na zakup interesującej nas nieruchomości, a gwarantem wkładu własnego będzie Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Bardziej szczegółowe informacje o założeniach programu Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy można znaleźć w tekście opublikowanym na stronie creditspace.pl/rodzinny-kredyt-mieszkaniowy.

Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy z gwarancją BGK – jak to działa w praktyce?

Podstawową zaletą programu Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy jest możliwość zastąpienia wkładu własnego gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego. Gwarancja wynosi od 10% do 20% wydatków związanych z celem kredytowania. Nieruchomość może być o dowolnym metrażu, ale maksymalna kwota gwarancji nie może przekroczyć 100 000 złotych. Beneficjent programu może zatem wnioskować o kredyt na 100% wartości mieszkania lub domu, ale – co warto podkreślić – tylko pod warunkiem, że ma możliwość spłaty takiego zobowiązania. Ta forma pomocy państwa jest skierowana do osób, które nie mają środków na wymagany kapitał początkowy i jednocześnie mają zdolność kredytową. Nie jest to zatem rozwiązanie dla gospodarstw domowych o niskich dochodach.

Kto może złożyć wniosek o kredyt bez wkładu własnego?

Wniosek o preferencyjny kredyt hipoteczny w ramach rządowego programu z opcją gwarancji BGK może złożyć każda osoba, która nie ma prawa własności do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (wyjątkiem są rodziny mające co najmniej 2 dzieci). Kredytobiorca musi posiadać zarobki umożliwiające spłatę kredytu mieszkaniowego, czyli tym samym odpowiednią zdolność kredytową. Z programu mogą skorzystać osoby prowadzące gospodarstwo domowe na terenie Polski bądź poza nią, jeśli co najmniej jedna z tych osób ma obywatelstwo polskie.

Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy może być zaciągnięty w banku, który ma podpisaną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w tym zakresie. Procedura zależeć będzie od miejsca udzielania kredytu. Warto dodać, że jeśli w trakcie spłacania zobowiązania dojdzie do powiększenia rodziny o drugie bądź kolejne dziecko, można liczyć na tzw. spłatę rodzinną. Polega ona na tym, że BGK spłaca część kredytu hipotecznego.

Zanim złożymy wniosek o udzielenie wsparcia, warto dokładnie przeanalizować ofertę kredytu. Aby wybrać najlepszą opcję dla siebie, możemy stworzyć własny ranking kredytów hipotecznych na portalu Credit Space: creditspace.pl/ranking/kredyt-hipoteczny. To idealne narzędzie, które pozwoli w prosty i szybki sposób przeanalizować dostępne na rynku warianty kredytu hipotecznego.

1 KOMENTARZ
  1. W Polsce mamy bombę atomową na rynku nieruchomości. Mieszkania droższe 2-3 razy niż w Hiszpanii, ceny zawyżone o 300%. Kredyty to współczesne niewolnictwo, które stworzyła nieudolność rządu i zmowę z deweloperami.

    Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Zwłoki 14-latka z Siedlec w pensjonacie w górach. Czy to ojciec zabił syna?

To przedsiębiorca z Siedlec miał zamordować swojego 14-letniego syna...

Łuków: Nie żyje adwokat Łukasz Jończyk. Trwa zbiórka na pomoc rodzinie

Łukasz Jończyk zginął 10 lipca w wypadku drogowym. Tego...

Siedlce: Mama zagłodzonej Emilki jest poczytalna

Matka była świadoma swoich czynów, jest w pełni poczytalna,...

Sędzia Krzysztof Jakubik walczy o dobre imię

Po wstrząsającej informacji o siedleckim sędzi ekstraklasy, posądzanym o...

Wiadukt warszawski ma być wyburzony i wybudowany na nowo. Duże zainteresowanie ze strony firm

Prawdopodobnie w przyszłym roku rozebrany zostanie stary wiadukt warszawski w Siedlcach, który zastąpić ma całkiem nowa konstrukcja. Oferty na realizację inwestycji złożyło osiem firm.

Potrącenie pieszego na pasach

Przed godz. 17 samochód osobowy potrącił przechodzącego przez pasy...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje