Czasami życie potrafi nas naprawdę zaskoczyć i nie zawsze są to miłe niespodzianki. Trudno się zatem dziwić, że wiele osób szuka sposobu na to, by przygotować się w mniejszym bądź większym stopniu na to, co nieprzewidywalne. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak twierdzą preppersi.
Na czym polega prepping i jakie może mieć oblicza? Co trzeba zrobić, żeby zostać preppersem? O tym opowiemy w dzisiejszym tekście.
Czym jest prepping – podstawowy
Prepping nie jest nowym terminem. Wywodzi się z języka angielskiego i oznacza „przygotowanie” na rozmaite trudne sytuacje, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia domowników. Preppersi zdobywają zatem zawczasu praktyczne umiejętności, modyfikują swoje siedziby i gromadzą zapasy, które pomogą im przetrwać w domu bez pogorszenia jakości życia, nie mając dostępu do świata zewnętrznego, gdyby doszło do pandemii, klęsk żywiołowych, blackoutów czy nawet konfliktów zbrojnych.
Prepping bywa często łączony z survivalem. I w pewnym stopniu stanowi jego odmianę. Podstawowa różnica między nimi polega jednak na tym, że klasyczna sztuka przetrwania koncentruje się na zachowaniu życia i zdrowia człowieka w terenie w ekstremalnych warunkach w krótkich okresach czasu. Prepping natomiast ma zapewnić bezpieczeństwo i wygodę we własnym domu, by bez przeszkód przetrwać trudne okoliczności.
Podstawowe zasady preppingu
Bazą do działania dla każdej osoby, która chce wdrożyć prepping w swoim domu, jest oczywiście gromadzenie zapasów, w czym pomocny może się okazać sklep preppersa: Karaluch.com.pl. Trzeba zapewnić żywność i wodę (lub urządzenia do jej uzdatniania). Powinny to być produkty trwałe, o długim terminie przydatności do spożycia. W spiżarce pojawiają się zatem konserwy i przetwory w słoikach, żywność liofilizowana, suchy prowiant, jak makarony, kasza, ryż. Zawartość schowka trzeba oczywiście regularnie kontrolować – wykorzystując to, co mogłoby się zepsuć oraz uzupełniając zapasy w razie konieczności.
Co jeszcze warto mieć pod ręką? Nieodzowne są oczywiście środki czystości i chemia domowa, podstawowe kosmetyki dla wszystkich członków rodziny i apteczka z materiałami opatrunkowymi i kluczowymi lekami. Przydają się dodatkowe źródła światła, powerbanki (i inne źródła energii) i przenośne urządzenia grzewcze.
Prepping w wersji minimum
Prepping bywa jednak różny. Zapasy da się bowiem gromadzić na wiele sposobów. Oczywiście zawsze warto mieć żywność i wodę na kilka dni w domowej lodówce. Oprócz tego trzeba jednak zadbać również o inne aspekty bezpieczeństwa – nie tylko w wymiarze fizycznym.
Może to być choćby stworzenie poduszki finansowej, by bez szwanku przetrwać kilka miesięcy, jeśli pojawiłyby się przejściowe trudności w zarobkowaniu, a także stworzenie specjalnej teczki z kluczowymi informacjami o rachunkach, ubezpieczeniach, kontach bankowych i lokatach. Bywa to bardzo pomocne w razie choroby lub śmierci któregoś z członków rodziny.
Jak solidnie zabezpieczyć dom na każdą sytuację?
Prepping bywa jednak bardziej ekstremalny. Zaawansowani preppersi starają się dostosować swój dom do nawet ekstremalnych sytuacji, dbając jednak cały czas o komfort i funkcjonalność takiej przestrzeni. Sporo inspiracji na zbudowanie wygodnego i praktycznego wnętrza można znaleźć choćby na stronie: https://ihome24.pl.
Co zatem można zrobić? Zadbać o dobrą lokalizację domu – z dala od zagrożeń, w tym choćby ryzyka powodzi czy problemów ze strony niebezpiecznego sąsiedztwa. Preppers w pobliżu domu uprawia ziemię i hoduje zwierzęta, by móc się wyżywić nawet w razie problemów z dostawami do sklepów. Magazynuje deszczówkę, tworzy system zabezpieczeń (również w formie odpowiedniej instalacji antywłamaniowej i monitoringu) oraz dba o alternatywne źródła energii – agregaty prądotwórcze lub systemy fotowoltaiczne. Chętnie sięga po sprawdzone rozwiązania grzewcze, jak pompy ciepła i rekuperacja. To wszystko ma zapewnić jego bliskim wygodę i bezpieczeństwo w każdej sytuacji.
Bezpieczeństwo i funkcjonalność w jednym, czyli domowy prepping od podszewki
Umiejętności przygotowania się na rozmaite trudności powinien nauczyć się każdy z nas. Pomaga przejść przez stresujące sytuacje, zapewniając sobie i bliskim swego rodzaju komfort. Może warto zatem zainteresować się preppingiem i rozwiązaniami, które oferuje, by dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb?