U wielu par zmagających się z niepłodnością walka o zajście w wymarzoną ciążę wymaga nie tylko determinacji i cierpliwości, ale także zaangażowania finansowego. W takich momentach program refundacji in vitro staje się nieocenionym wsparciem. Otwiera on nowe możliwości dla osób, które wcześniej mogły czuć się bezradne lub zniechęcone wysokimi kosztami tego rodzaju terapii. Realizatorami programu są ośrodki wspomaganego rozrodu, jak Klinika Bocian w Warszawie.
Co dokładnie oferuje rządowy program in vitro?
Program in vitro obejmuje maksymalnie 6 indywidualnych cykli wspomaganego rozrodu. Pary mogą korzystać z 4 cykli wykorzystujących ich własne komórki rozrodcze lub nasienie dawców, a także z 2 cykli wykorzystujących oocyty od dawczyń z możliwością zapłodnienia do 6 komórek jajowych w jednym cyklu oraz z 6 cykli z dawstwem zarodków. Co więcej, ma on również na celu zapewnić wsparcie dla osób leczonych na raka poprzez pobranie i przechowywanie gamet przed lub w trakcie leczenia onkologicznego, co gwarantuje ochronę płodności na przyszłoś
. Aby skorzystać z tej możliwości, należy spełnić ustalone kryteria wiekowe, zgodnie z którymi kobiety mogą przystąpić do programu do 40 roku życia, a mężczyźni do 45 roku życia.
Jakie kryteria należy spełnić, aby zakwalifikować się do ogólnopolskiego programu in vitro?
Program finansowania in vitro ma trwać od 1 czerwca 2024 roku do 31 grudnia 2028 roku. Roczny budżet państwa przeznaczył na ten cel 500 milionów złotych. Do programu mogą przystąpić pary, które otrzymały diagnozę niepłodności albo leczyły się nieskutecznie w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Ważne jest także, aby para była małżeństwem lub żyła we wspólnym pożyciu. Istotne jest również, że nie ma określonej minimalnej wartości rezerwy jajnikowej. Kolejnym wymaganym kryterium jest wiek – kobiety mogą przystąpić do programu do 42 roku życia w przypadku korzystania z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia, a w przypadku korzystania z dawstwa oocytów lub zarodków górna granica wieku wynosi 45 lat. Dla mężczyzn to 55 lat. Program jest również dostępny dla pacjentów, którzy mają kriokonserwowane zarodki, jak i tych korzystających wcześniej z innych programów dofinansowania in vitro.
W jakim miejscu skorzystać z finansowania in vitro?
Pary zainteresowane skorzystaniem z programu in vitro oferowanego przez rząd mogą udać się do wybranych klinik specjalizujących się w leczeniu niepłodności, które zostały wybrane jako realizatorzy poprzez konkurs. Jedną z tych placówek jest Klinika Bocian w Warszawie zlokalizowana przy ul. Stawki 2a. Ośrodek zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności także za pomocą zapłodnienia pozaustrojowego. Realizatorami programu in vitro zostały także ośrodki Kliniki Bocian w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu i Szczecinie. W celu uzyskania więcej informacji na temat finansowania zapłodnienia pozaustrojowego, warto skontaktować się bezpośrednio z kliniką pod podanym numerem telefonu: +48 22 300 50 90 lub odwiedzić stronę internetową: https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro