REKLAMA
14.8 C
Siedlce
Reklama

Siedlce: czy odnowiony dworzec zachwyci?

Jeszcze tego lata pierwsi podróżni skorzystają z odnowionego budynku siedleckiego dworca kolejowego. Wiemy, co w nim zobaczą.

Remont budynku to część Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych, w ramach którego na Mazowszu PKP S.A. oddały 13 przebudowanych dworców. Prace rozpoczęły się latem 2021 r. Elewacja budynku odzyskała ceglany wygląd, co jest nawiązaniem do pierwszego siedleckiego dworca kolejowego, wybudowanego w 1866 r. Jej górne części wykończono patynowaną blachą tytanowo-cynkową. Przy przebudowie uwzględniono symetryczne rozstawienie otworów okiennych oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Nad wejściem głównym do strefy obsługi podróżnych umieszczono wielkoformatowy zegar.

Zmiany objęły też wnętrze budynku. Przestrzeń obsługi pasażerów składa się z poczekalni i holu o wysokości 2 kondygnacji, wokół których skupiono: kasy biletowe, toalety i lokale handlowo-usługowe. Parter i pasaż handlowy na piętrze są połączone klatkami schodowymi oraz windą. W holu i poczekalni będą: ławki, gabloty z rozkładami jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także nowoczesny system informacji głosowej.

Poza tym wymieniono wszystkie instalacje i urządzenia wewnętrzne. Zamontowano też energooszczędne oświetlenie z automatyką sterującą, oraz system BMS (Building Management System), którego jednym z zadań jest optymalizacja zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Budynek w całości ocieplono, a nowa stolarka okienna i drzwiowa spełnia obowiązujące normy. Zainstalowano nowoczesne systemy bezpieczeństwa (monitoring, system kontroli dostępu, system sygnalizacji włamania i napadu), w tym przeciwpożarowe. Z kolei z myślą o osobach niepełnosprawnych dworzec zostanie wyposażony w: windę, ścieżki prowadzące z polami uwagi, tabliczki w alfabecie Braille’a, dotykowy plan budynku i okienka kasowe dostosowane do obsługi osób poruszających się na wózkach. We wnętrzach zastosowano również kontrastową kolorystykę, co pomoże niedowidzącym. A obok dworca pojawią się wiata rowerowa z 10 stojakami na jednoślady i kilka miejsc parkingowych, w tym 1 dla niepełnosprawnych.

– Prace budowlane w budynku dworca w Siedlcach zakończyliśmy oficjalnie w lipcu – informuje Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A. – Lada dzień wystąpimy o niezbędne decyzje administracyjne, które pozwolą nam na jego otwarcie dla podróżnych – dodaje.

Dziś przeprowadzono wizytację placu budowy z udziałem Krzysztofa Tchórzewskiego – posła i przewodniczącego Rady Doradców Politycznych Prezesa Rady Ministrów. – Jestem przekonany, że nowe, bardziej komfortowe i funkcjonalne wnętrze zachwyci również mieszkańców Siedlec – twierdzi Ireneusz Maślany.

Czy na pewno? „Tygodnik” już w marcu odnotował, że wielu podróżnych jest zniesmaczonych faktem, iż inwestor zrezygnował z zaokrąglonych, nawiązujących do dawnego budynku, okien łukowych…

29 KOMENTARZE
  1. szkarada, kto pozwolił na takie coś, żadnego nawiązania do dawnego pięknego i okazałego dworca, a w wielu miastach można było, jak np. teraz w Gdańsku, szkoda komentować, gdzie były władze miasta, że się na takie coś zgodziły?

    Odpowiedz moderated
    • Nie wspomnę że w okół dworca ktoś bardzo nie myślący i nigdy nie będący na innych dworcach po remoncie położyli kostkę fazowaną czyli taką nie równą aby walizki i torby z kółkami miały gorzej i ciężej prowadzić się i wydawać hałas przez nie równą kostkę. W tej inwestycji takie proste rzeczy ale jak ważne dla podróżnych nikt nie włączył mózgownicy aby było nam trochę lżej.

      Odpowiedz moderated
    • a co ma do tego miasto i prezydent? przeczytaj, że inwestorem jest PKP pod nadzorem Tchórzewskiego, który się chwali tym szkaradztwem, ale kogo obchodzi meritum sprawy, ważne, że w XXI wieku z odnowienia dworca w takim mieście robi się sensację, ale przecież w kampanii wszystkie chwyty dozwolone, więc z pretensjami w razie co do PKP i Posła T., miasto nie miało tu nic do powiedzenia, co najwyżej konserwator zabytków, ale ten też podlega pod administrację rządową, a nie samorządową, więc także ten tego…

      Odpowiedz moderated
  2. Okna zrobili prostokątne nie jak w projekcie bo im za drogo ,podobnie co z budką dla lodziarza Siedleckiego i brak tarasu widokowego bo szkoda “piniendzy”,więcej w kiermanie zostanie. Tak się cygani dotację w Siedlcach.

    Odpowiedz moderated
    • Coś w tym jest. Kolejarska brać ma coś do zarzucenia przeciw temu…(panowi). Kolej siedlecka padła za czasów ministrowania przez tego (ex-ministra).

      Odpowiedz moderated
      • To zwykly lans KT, wszędzie go pełno, aż nie smacznie, jakby innych ludzi nie było w pisie. Może już czas odpoczać???

        Odpowiedz moderated
  3. Z zewnątrz to może będzie wyglądał lepiej niż wcześniej ale nawiązania do przedwojennego dworca to nie ma żadnego. W środku to już zupełnie co innego wrażenie tandety, chyba wszystko najtańsze co im wpadło, może lepiej było nic tam nie zmieniać.

    Odpowiedz moderated
  4. JAK WYGLĄDA DWORZEC PKP W SIEDLCACH?

    ODPOWIEDŹ:

    – NORMALNIE, JAK NA STANDARDY ROKU 2023. (TAK SWOJĄ DROGĄ POWINNO TO BYĆ ZROBIONE W OKOLICACH 2010).
    TO WSZYSTKO, ŻADNEGO SPUSZCZANIA SIĘ…

    Odpowiedz moderated
  5. Bezsensowny remont, zniszczyli tylko to co było już ocieplone żeby jakiś pisowiec otrzymał % od inwestycji.
    Ważniejszą inwestycją kolejową byłby tunel lub wiadukt na obojętne której stacji Siedlce wschodnie lub zachodnie. Ludzie by go bardziej docenili niż remont dworca dla bezdomnych….

    Odpowiedz moderated
    • obejrzyj sobie archiwalne zdjęcia jak wyglądał dworzec, Siedlce mają mało zabytków i przywrócenie formy historycznej budynku(nie wyklucza to zastosowania nowoczesnych rozwiązań) było dobrą okazją do odbudowania chociażby jednego, ale jakże ważnego i stanowiłoby wizytówkę miasta, zresztą wiele miast tak właśnie zrobiło, a u nas wygrała jak zwykle bylejakość.

      Odpowiedz moderated
  6. Wizytować to sobie mogą. Oni (PKP bo przecież nie Tchórzewski) są tylko podmiotami odpowiedzialnymi za realizację tego Unijnego Projektu. PKP bez zaproszenia Ministerstwa Funduszy Unijnych, (MFIPR) i przedstawiciela UE – nie mogą tego otworzyć.
    Moga sobie połazic po placu budowy jak kazdy inny, kto poprosi PKP.

    Odpowiedz moderated
  7. „To jest dworzec na miarę naszych możliwości. My tym dworzec otwieramy oczy niedowiarkom! Mówimy: to jest nasz dworzec , przez nas zrobiony i to nie jest nasze ostatnie słowo!”

    Odpowiedz moderated
    • 10 miejsc na rowery? No grubo! Może ten który o tym zdecydował przeszedłby się i policzył ile rowerów jest przypiętych do barierek. Popieramy ekologię w Siedlcach, pasażerowie nie przyjeżdżajcie rowerami bo nie będziecie mieli gdzie ich zostawić.

      Odpowiedz moderated
  8. Zupełnie niepotrzebny koszt .nijak się ma do dworca przedwojennego.moze mała namiastka tego co było….wszak Polska to bogaty kraj i kto zabroni robić generalne remonty budynków co dwadzieścia kilka lat…. i tak to idzie z pieniędzy ,,niczyich,, to łatwo się wydaje….

    Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Ciało noworodka znalezione w śmietniku (aktualizacja)

W koszu na śmieci przy przystanku autobusowym w Brzezinach...

Zginął młody mężczyzna. Wybuchy w stodole – nowe fakty!

W pożarze drewnianej stodoły w Ryczycy (gm. Kotuń) zginął 20-letni...

Zderzenie pociągu z łosiem

Pociąg Intercity relacji Terespol-Łódź zderzył się z łosiem przed...

Ciąg dalszy sprawy z Brzezin – dziecko urodziło się żywe

Wykonano sekcję zwłok noworodka, którego ciało znaleziono w śmietniku...

Biskup siedlecki zdecydował o zmianach personalnych w parafiach

Diecezja siedlecka właśnie opublikowała listę zmian personalnych w parafiach, które wejdą w życie 1 lipca.

Poważny wypadek na przejeździe kolejowym w Stoku Lackim (aktualizacja)

Na przejeździe kolejowym w ciągu ul. Pałacowej w Stoku...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje