REKLAMA
2.8 C
Siedlce
Reklama

Powislaki 2005

 Kapela Wladyslawa Zarzyckiego z Maciejowic
Zaroilo sie na maciejowickim rynku od kolorowych spódnic, plecionych wianków i mezczyzn w lnianych koszulach. Na jednej polowie rynku ludzie, jak to w sobote, handlowali truskawki i koperkiem, zas na drugiej czas jakby cofnal sie o ponad sto lat, do konca XIX wieku. Zdawalo sie, ze lada chwila wjedzie tu Boryna z Jagna, a kapele beda przygrywaly na ich weselu…
XII Konkurs Kapel i Spiewaków Ludowych Regionów Nadwislanskich w Maciejowicach trwal dwa dni – 11 i 12 czerwca. W sobote odbyl sie wlasciwy konkurs. Organizatorom szyków nie popsula nawet pogoda, która splatala niemilego figla na poczatku konkursu, ale pózniej jakby na zyczenie organizatorów przestala straszyc, nad maciejowickim rynkiem zaswiecilo piekne slonce.
Na konkurs zjechalo prawie 50 kapel, solistów instrumentalistów i spiewaków. Kazdy wystepujacy, chociaz nie jest to wymóg konkursu, byl ubrany w strój ludowy z reprezentowanego przez siebie regionu kraju. Byly wiec stroje lubelskie, ale równiez z powiatu otwockiego czy Rawy Mazowieckiej.
W skladzie jury oceniajacego wystepy uczestników znalezli sie: prof. Jan Adamowski z Uniwersytetu Marii Curie-Sklodowskiej w Lublinie, dr Stanislawa Niebrzegowska-Bartminska równiez z UMCS, Anna Michalec i Wanda Ksiezopolska. Jury ocenialo przede wszystkim oryginalny ludowy repertuar. W spiewie czy grze wykonawców nie mogly sie pojawic elementy zaczerpniete ze wspólczesnosci, wszystko musialo byc „autentyczne”. Chociaz wsród uczestników przewazaly osoby starsze, to jednak znalezli sie tez ludzie mlodzi, którzy spiewu czy gry ucza sie od swoich babc i dziadków. Pewnym fenomenem byla kapela Stefana Nowaczka z Podleza, w której, oprócz mistrza, zagrali równiez dwaj mlodzi chlopcy: Slawomir Rutkowski i Lukasz Rutkowski. Ciekawostka moze byc fakt, ze pan Stefan gry na skrzypcach uczyl sie od swojego ojca i dziadka, którzy byli muzykantami, a teraz swoje umiejetnosci przekazuje mlodym ludziom. Kapela pana Stefana w iscie mistrzowskim stylu wykonala oberka i polke podrywajac do tanca publicznosc. A trzeba przyznac, ze ta nie zawiodla – z godziny na godzine widzów przybywalo.
Po oficjalnym zamknieciu przesluchan muzykanci rozeszli sie do goscinnych domów mieszkanców Maciejowic, gdzie do póznych godzin nocnych pobrzmiewala muzyka. Drugiego dnia nastapilo rozstrzygniecie konkursu i wreczenie nagród. Po koncercie wszyscy obiecali sobie, ze za rok znów spotkaja sie w tym miejscu.
Zdjecie Janusz Mazurek

3 KOMENTARZE
  1. Jaki Pan taki kram
    Dokladnie czas cofnal sie do XIX wieku i Maciejowice nadal w nim tkwia. W Maciejowicach nadal nie ma kanalizacji, drogi budowane sa do polowy lub ukladane z krzyzy, niszczeja zabytkowe budowle, a z nowoczesnosci mamy tylko podejrzenia o korupcje, gnijace

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

  • Tagi
  • N

Najczęściej czytane

Autostrada A2 nieprzejezdna w kierunku Warszawy (aktualizacja)

Tuż za węzłem Groszki w kierunku Warszawy przewróciła się ciężarówka.

Łosice: Mieszkańcy donieśli na proboszcza

Mieszkańcy Łosic powiadomili nadzór budowlany o nielegalnej przybudówce przy...

Policja zatrzymała skazaną za oszustwo 20-latkę

20-letnia mieszkanka powiatu sokołowskiego była poszukiwana przez Sąd Rejonowy...

Wolność jest kluczem – rozmowa z ks. Radosławem Piotrowskim

Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Siedleckiej to wspólnota, w której...

Jarmark Bożonarodzeniowy w Łosicach za nami! (galeria zdjęć)

Wczoraj Łosice zamieniły się w prawdziwą krainę świątecznej magii. Jarmark Bożonarodzeniowy przyciągnął mieszkańców i gości, którzy wspólnie stworzyli niezapomniane święto tradycji, wspólnoty i serdeczności.

Uderzył w przydrożne drzewo

Dziś rano przed w miejscowości Borki Kosy 27-latek uderzył...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje