REKLAMA
5.6 C
Siedlce
Reklama

Polityka bezpieczenstwa

Rodzice nie maja swiadomosci, jakie zagrozenia czyhaja na ich dzieci w szkolach. Pociecha wychodzi rano na lekcje, wraca po poludniu lub wieczorem, i wydaje sie, ze to wszystko. Tymczasem w szkolach dzieja sie
czasem rzeczy, od których wlosy staja na glowie. Najpowazniejsze z nich, to przemoc i narkotyki.
– Na tle duzych miast Siedlce nie wygladaja jeszcze tak zle, ale dzis nikt juz nie zaprzecza, ze w szkolach sa problemy – stwierdzil prezydent Miroslaw Symanowicz. – Kiedys dyrektorzy szkól bali sie mówic glosno o patologicznych zjawiskach zachodzacych w ich placówkach. Ale problemy lepiej jest rozwiazywac, niz udawac, ze ich nie ma.
ZPB
Zintegrowana Polityka Bezpieczenstwa to program, który wlasnie jest wdrazany w Siedlcach. Rozpoczyna sie od patronatu nad szkolami ponadgimnazjalnymi, ale docelowo ma objac takze gimnazja oraz teren powiatu. W szkolach srednich jest bowiem najbardziej zróznicowana spolecznosc mlodziezy: z terenów miejskich i wiejskich, co wzmaga poczucie anonimowosci i odrebnosci.
– W oficjalnych statystykach udzial mlodziezy w zdarzeniach kryminogennych wynosi 8 procent i stale rosnie. Przy czym kazdy sobie zdaje sprawe, ze ciemna liczba przestepstw mlodocianych jest wieksza – mówi Ryszard Zegardlo, komendant siedleckiej policji.
Podstawa programu jest szczególowa diagnoza patologicznych zjawisk w srodowisku mlodziezy, poznanie jej problemów oraz skali zagrozen.
– Analize przeprowadzimy na podstawie ankiet. O zagrozeniach, poczuciu bezpieczenstwa i swiadomosci potencjalnych zagrozen wypowiedza sie anonimowo uczniowie, nauczyciele i rodzice – wyjasnia Ryszard Zegardlo.
Wspólpraca
W programie zalozono scisla wspólprace srodowiska szkolnego, rodziców, policji, sadów, strazy miejskiej, prokuratury. Na cyklicznych spotkaniach maja byc omawiane najwazniejsze zagadnienia.
– To konkretna praca. Liczymy na przelamanie bariery, na jaka policja napotyka, jesli chodzi o pozyskanie informacji. Tymczasem szybka informacja, to szybka interwencja.
Czy skonczy sie zlota era mlodocianych grup przestepczych i dilerów narkotykowych? Dotad bywalo tak, ze dzieciaki doskonale wiedzialy, kto sprzedaje dzialki i kto kradnie na osiedlu, siejac przy okazji terror. Bezkarnosc mlodych przestepców potegowalo przeswiadczenie, ze ich dzialalnosc odbywa sie za swoistym przyzwoleniem organów scigania i wymiaru sprawiedliwosci. Chodzacy na wolnosci handlarze narkotyków, to „normalka”. Czy walka z ta patologia okaze sie skuteczna?
– Mamy mape terenów trudnych, gdzie na bezpieczenstwo mlodych ludzi trzeba szczególnie uwazac. Tam musza byc wzmocnione patrole – twierdzi komendant R. Zegardlo. – Dyrektorzy szkól wnioskowali o zwrócenie uwagi na drogi dojscia do szkól, na dworce, ulice. Bywa, ze uczniowie juz poza szkola sa narazeni na niebezpieczenstwo.
Dyrektorzy szkól opowiedzieli sie za wdrozeniem zintegrowanego programu bezpieczenstwa. Prezydent Siedlec podjal decyzje o doposazeniu strazy miejskiej i stworzeniu dwóch nowych etatów, by wiekszy nacisk mozna bylo polozyc na obecnosc funkcjonariuszy w poblizu szkól.
Obecnie bezpieczenstwo w siedleckich szkolach ocenia sie calkiem niezle.
– Ale nigdy nie jest tak dobrze, by nie bylo czego poprawiac – twierdzi prezydent M. Symanowicz. – Przemoc, narkotyki, papierosy pojawiaja sie w kazdej ze szkól. To takze cecha naszych czasów.
Ankiety
Konstrukcja ankiet jest prosta. Uczniowie, nauczyciele i rodzice maja odpowiedziec na pytania: czy spotkali sie z przemoca, jak oceniany jest poziom bezpieczenstwa uczniów, w sytuacji stosowania przemocy – jaki mieli stosunek do „ofiary”, co wiadomo o szkolnym zyciu uczniów.
Czy ankiety pokaza skale patologicznych zjawisk w szkolach? Program ten jest juz wdrazany w krakowskich szkolach. Na Mazowszu zaczeto od Siedlec, gdyz tu samorzad swietnie wspólpracuje z policja i robi wiele dla poprawy bezpieczenstwa mieszkanców Siedlec. Po Siedlcach przyjdzie kolej na inne miasta.

1 KOMENTARZ
  1. przebic bariere strachu
    Czesto pod naszymi nosami dzieja sie rzeczy zle. Dopiero gdy dochodzi do sytuacji ekstremalnych okazuje sie ze uczen przez drugiego jest od miesiecy przesladowany. Boi sie powiedziec o tym wychowawcy czy rodzicom. Reszta uczniów tez milczy. Wbrew pozorom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

  • Tagi
  • N

Najczęściej czytane

Zderzenie na DK2. Sprawca nietrzeźwy

W miejscowości Chromna, na skrzyżowaniu DK2 i drogi w...

Kontrowersyjne „alkotubki” – alkohol w opakowaniach przypominających musy dla dzieci

W polskich sklepach pojawiły się alkohole sprzedawane w tubkach,...

Samochód uderzył w słup. Kierowca i pasażerowie byli pijani

Trzy osoby podróżowały w samochodzie mini one w chwili...

Atak nożownika

78-latek w samochodzie został zaatakowany ostrym narzędziem. W miejscowości Brzozowica...

Nielegalny salon gier w Siedlcach. Przy pracownikach ujawniono narkotyki

Na terenie Siedlec zlikwidowano nielegalny salon gier. To efekt wspólnej...

Ręka nie tylko do uprawy buraków, ale też szczęście do grzybów

Kilka dni temu pan Marcin - rolnik z Chłopkowa,...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje