Uczennice i uczniowie ze szkół z terenu gminy Łuków mieli okazję wziąć udział w cyklu niecodziennych lekcji o tematyce historycznej, krajoznawczej i przyrodniczej. Przygotowali je dla nich wspólnie: urzędnicy z Urzędu Gminy, Nadleśnictwo Łuków oraz łukowskie Koło Światowego Związku żołnierzy Armii Krajowej i Stowarzyszenie Historyczne „Strzelcy Kaniowscy”.
Z inicjatywy wójta gminy, Mariusza Osiaka, W spotkaniu historycznym młodzież spotykała się z kombatantami II wojny światowej. W roli przewodników i nauczycieli występowali byli żołnierze AK – Jan Dębski i Stanisław Osypiński, a także regionalista, syn żołnierza WP z września 1939 r. i czasu konspiracji – Ryszard Grafik. Jedno ze spotkań miało np. miejsce na łukowskim cmentarzu.
Rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Historycznego „Strzelcy Kaniowscy” czyli Cezary Gołębiowski i Bogusław Dziubek, zaprezentowali umundurowanie i wyposażenie żołnierzy polskich i niemieckich.
Części zajęć przyrodniczych prowadził Grzegorz Uss, nadleśniczy Nadleśnictwa Łuków. Dzięki jego barwnym opowieściom, przeplatanych konkursami z nagrodami niespodziankami, młodzież poznała walory przyrodnicze Ziemi Łukowskiej, a szczególnie bogactwo flory i fauny łukowskich lasów.
W ramach kolejnego spotkania uczniowie odwiedzali też Urząd Gminy. Mieli tam okazję praktycznego zapoznania się z podstawowymi zasadami funkcjonowania lokalnego samorządu i działającej na jego potrzeby administracji. Różne urzędowe tajemnice odkrył przed młodzieżą Janusz Jezierski, sekretarz gminy, który prowadził jedną z lekcji.
Organizatorzy wszystkich tych lekcji stwierdzili, że zajęcia były strzałem w dziesiątkę. Prezentowane treści, chociaż wykraczające poza program nauczania, były dla uczniów atrakcją. (pgl)