REKLAMA
10.4 C
Siedlce
Reklama

Berliński projekt

W Wojcieszkowie budowlani wykorzystują dogodną pogodę i prowadzą intensywne prace przy budowie gminnej oczyszczalni ścieków. Jednocześnie jest wykonywana droga dojazdowa do oczyszczalni. Obiekt będzie oddany do użytku pod koniec listopada tego roku.

– Jest to pierwszy etap zakładania kanalizacji w gminie – informuje Janusz Wylotek, wójt Wojcieszkowa. – Do wykonanej zlewni ścieków podłączone zostaną wszystkie instytucje gminne oraz prywatne posesje znajdujące się przy ulicach: Kościelnej, Parkowej, Ogrodowej, Lipowej i Klee- berga. Przewiduje się też budowę kanalizacji w pozostałych ulicach Wojcieszkowa oraz we wsiach: Bystrzyca, Helenów, Glinne, Marianów, Otylin, Wola Bobrowa i Wola Bystrzycka. Po wybudowaniu zlewni ścieków w Oszczepalinie, Wólce Domaszewskiej i Burcu sieć kanalizacyjna obejmie całą gminę. Tam gdzie kanalizacja nie dotrze, wybudujemy przydomowe oczyszczalnie ścieków – mówi J. Wylotek.

Pierwsza oczyszczalnia budowana w Wojcieszkowie to swoista nowinka techniki sanitarnej. W całym kraju funkcjonuje dopiero 6 tego typu obiektów. Projekt opracowano na Politechnice Berlińskiej. Oczyszczalnia będzie mogła przetwarzać 175 metrów sześciennych nieczystości na dobę. W razie potrzeby łatwo da się zwiększyć jej przepustowość poprzez… zwiększanie dawek odpowiedniego preparatu biologicznego. Proces oczyszczania ścieków ma być całkowicie zautomatyzowany. W oczyszczalni będą pracowały tylko komputery. Budowa oczyszczalni w Wojcieszkowie jest finansowana z budżetu gminy oraz z kredytu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Kredyt ten może być częściowo umorzony. – Złożyliśmy wniosek o pieniądze z funduszy unijnych. Mam informację, że projekt zyskał akceptację w Urzędzie Marszałkowskim. Jeśli przyznano by gminie pieniądze ze ZPORR, to moglibyśmy szybko spłacić kredyt, a własne środki przeznaczyć na dalsze inwestycje – dodaje wójt. Budowa oczyszczalni, wraz z kosztami opracowania dokumentacji i nadzoru budowlanego, będzie kosztowała prawie 3 mln zł. W kosztach budowy sieci kanalizacyjnej partycypują mieszkańcy. Za jedno przyłącze płacą 1.600 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

  • Tagi
  • N

Najczęściej czytane

Tragiczny wypadek w gminie Dobre. Nie żyje 35-letnia kobieta

4 października ok. godz. 8 w miejscowości Rudzienko (gm....

Seria włamań, właśnie zatrzymano sprawców

Zatrzymano trzech mężczyzn, którzy włamywali się do nowobudowanych domów...

Łuków: Mężczyzna zginął pod kołami pociągu

W południe na dworcu PKP doszło do tragicznego wypadku....

Mazowiecki Szpital Wojewódzki wprowadza ograniczenia

Skrócony czas odwiedzin i zmniejszona liczba odwiedzających - takie...

Mistrzowski debiut LKS EkoSport Siedlce – Martyna Dołęga i Oliwia Dang z medalami! (zdjęcia)

Trwają Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w podnoszeniu ciężarów, których gospodarzem...

Targi roślin doniczkowych

W Siedlcach rozpoczęła się się kolejna edycja największego targu...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje