Do naszej redakcji z różnych krajów Europy napływają ręcznie wykonywane, bardzo ciekawe kartki pocztowe. Przesyłają je nam uczestnicy projektu „Stwórzmy wielokulturową Europę”, który jest realizowany w ramach Programu Comenius.
Do projektu przystąpiło 7 szkół: z Turcji, Hiszpanii, Rumunii, Litwy, Polski, Grecji i Finlandii. Wśród nich jest łukowskie Gimnazjum nr 2 im. ks. Stanisława Konarskiego, które projektowi przewodzi. – Głównym naszym zadaniem jest wzajemne poznanie partnerów biorących udział w przedsięwzięciu i reprezentowanych przez nich krajów. Chodzi też o przełamanie barier kulturowych, stereotypów oraz wzbudzenie akceptacji i tolerancji w stosunku do różnych kultur – wyjaśnia Artur Baranowski, dyrektor Gimnazjum i koordynator opisywanego projektu. – Liczymy, że dzięki działaniom zaplanowanym aż do czerwca 2015 roku, uczniowie gimnazjów z tych 7 krajów poznają europejską różnorodność.
A. Baranowski podkreśla, że działania w ramach projektu to nie tylko zapisy na papierze. Wszystko, co zaplanowano, musi być zrealizowane.
Uczniowie szkół-partnerów utrzymują kontakty internetowe, odwiedzają się wzajemnie i prezentują to, co uznają za najciekawsze w swoim regionie. W listopadzie delegacje zagraniczne odwiedziły gimnazjalistów z łukowskiej „Dwójki”. Zwiedzili Łuków, byli na wycieczkach w Jacie i w Białowieży, a także zobaczyli Zamek Królewski, park łazienkowski w Warszawie i warszawską starówkę.
Towarzyszący im nauczyciele interesowali się oczywiście systemem oświaty, a w szczególności zagadnieniami metodycznymi systemów nauczania CLIL (Content and Language Integrated Learning – nauczanie szkolnych przedmiotów w języku angielskim) oraz LdL (Lernen durch Lehren – metoda prowadzenia zajęć, w której uczniowie przejmują rolę nauczycieli) w zakresie historii i nauki o społeczeństwie.
– Pomysł z wykonywaniem przez uczniów kartek pocztowych na określone tematy i rozsyłanie ich do wybranych mediów oraz do lokalnych władz, jak widać, chwycił – zauważa A. Baranowski.
A my cieszymy się, że swoje autorskie i niepowtarzalne pocztówki przesyła do nas młodzież ze wschodu, zachodu, północy i południa Europy. Na początku do redakcji trafiały kartki poruszające zagadnienia praw dziecka i praw człowieka. Kolejne dotyczyły świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Wiemy, że będą jeszcze kolejne przesyłki. Wszystkie je chętnie prezentujemy naszym Czytelnikom.