Niedawno informowaliśmy o tym, że w Stoczku Łukowskim i w Wojcieszkowie zostały zamknięte punkty nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Wraz z nowym kontraktem łukowskiego SP ZOZ na powiat łukowski padł strach, bo został skasowany jeden spośród 4 zespołów medycznych, a drugi został przeniesiony do Łukowa. Na szczęście nie doszło do najgorszego.
Dzięki finansowemu zastrzykowi jaki wspólnie zdecydowało się udzielić ZOZ-owi 7 samorządów gminnych i samorząd powiatowy.
W kontrakcie podpisanym z lubelskim Oddziałem NFZ nie było pieniędzy na cztery zespoły pielęgniarsko-lekarskie, które świadczyłyby pomoc medyczną w różnych miejscach powiatu. Z założeń kontraktowych wynikało, ze miasto tej wielkości co Łuków może ubiegać się co najwyżej o 3 takie zespoły. W dodatku wszystkie powinny być zlokalizowane w miejscach, gdzie istnieje dostęp do wszelkiego typu badań diagnostycznych. Dlatego początkowo SP ZOZ wystąpił o trzy zespoły pielęgniarsko-lekarskie w Łukowie. Teraz dopiero, gdy pieniądze na ich prowadzenie znalazły się w kontrakcie, dyrektor SP ZOZ, Grzegorez Gomoła zwrócił się do Lubelskiego Oddziału NFZ na przeniesienie jednego z nich do Wojcieszkowa.
Na funkcjonowanie zespołu w Stoczku Łukowskim zgodziły się zorganizować składkę po 100 tys. zł samorządy gminne. Po 80 tys. dołoży powiat i sam SP ZOZ. W sumie potrzeba było około 260 tys. zł. Prośbie starosty łukowskiego Janusza Kozioła zdecydowanie i odmówiły gminy Trzebieszów i Łuków oraz miasto Łuków.
Rada Gminy Stanin będzie debatowała nad problemem na najbliższej sesji i na razie nie wiadomo jakie będzie ostateczne stanowisko tego samorządu.
Starosta łukowski nie kryje rozżalenia z powodu wyłączenia się z 3 samorządów z powiatowego solidaryzmu. – Wychodzi na to, że jeśli coś bezpośrednio nie dotyczy mieszkańców mojej gminy, to nie pomogę innym. Szkoda, bo kolejnym razem to miasto i gminy wokółmiejskie mogą potrzebować wsparcia innych – podsumował J. Kozioł. (pgl)
Pisaliśmy już na ten temat: