REKLAMA
12.5 C
Siedlce
Reklama

III Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej
Na koncert do kościoła

Łukowski Ośrodek Kultury i proboszcz Parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie zapraszają na kolejny koncert z cyklu III Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie. Oprócz muzyki organowej będzie można posłuchać wirtuoza skrzypiec.

Koncert rozpoczyna się dziś o godz. 19. Na organach zagra gość z Holandii. Będzie to Hayo Boerema z Rotterdamu. Na skrzypcach będzie mu towarzyszył Robert Bachara z Wrocławia, który część z zaplanowanych utworów wykona również na organach.

Hayo Boerema pochodzi z Groningen, gdzie urodził się w 1972 r. Obecnie jest organistą kościoła St. Laurenskerk w Rotterdamie i profesorem improwizacji organowej w Codarts Conservatory w Rotterdamie. Sam gry na organach uczył się w Royal Conservatory w Hadze u prof. Johanna Th. Lemckerta, muzykę kościelną poznawał u Marijke van Klaveren i improwizację u Jos van der Kooya. W konserwatorium w Rotterdamie studiował następnie dyrygenturę chóralną u Barenda Schuurmana. Improwizację organowa poznawał podczas studiów specjalistycznych w Paryżu, gdzie studiował także francuską muzykę symfoniczną.

Holenderski muzyk jest laureatem licznych nagród na międzynarodowych konkursach i festiwalach w Wiedniu, Norynberdze, Paryżu, St. Albans, Nijmegen i Kotce. Występuje w Holandii i za granicą.

Robert Bachara urodził się w 1985 r. we Wrocławiu. Jako dziecko śpiewał w chórze chłopięcym Pueri Cantores Wratislavienses. Wcześnie rozpoczął też naukę gry na skrzypcach u Michała i Wiktora Kuzniecowów. W roku 2009 ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Studiował u prof. Krzysztofa Bruczkowskiego. W 2012 r. uzyskał doktorat ze sztuk muzycznych.

Pracował jako wykładowca na Akademii Muzycznej w Łodzi i Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Obecnie odbywa studia specjalistyczne w zakresie gry na skrzypcach barokowych na Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest również nauczycielem w Szkole Muzycznej I stopnia w Trzebnicy. Współpracuje z Wrocławskim Zespołem Solistów „Ricordanza”. Grał koncerty w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Szwecji, Norwegii i in. Jako solista i kameralista występował na takich festiwalach muzycznych jak „Wratislavia Cantans”, „Festiwal Muzyki Wiedeńskiej” czy „Polonia Cantans”. Prowadzi też badania naukowe, zgłębiając mało znane utwory autorów niemieckich na skrzypce.

W czasie zapowiadanego koncertu będzie można wysłuchać 9 utworów znanych w świecie muzyki kompozytorów oraz własnej twórczości Hayo Boerema. Szczegółowy repertuar publikujemy poniżej.

Program koncertu:
 

1. Nicolaus Bruhns (1665-1697) – Praeludium in G
2. Arcangelo Corelli (1653-1713) – Sonata op. 5 nr 1 D-dur
3. Heinrich Ignac Franz. von Biber (1644-1704) – Sonata e-moll
4. Johann Sebastian Bach (1685-1750)
– Kyrie Gott Vater in Ewigkeit, BWV 669
– Christe aller Welt Trost BWV 670
– Kyrie Gott, Heiliger Geist BWV 671
5. Georg Muffat (1653-1704) – Sonata a Violino Solo
6. Thomas Baltzar (1630-1663) – Dyminucje ze zbioru Johna Playforda „Division Violin"
7. Hayo Boerema (*1972) – Improwizacja

Inicjatorem „Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej” jest pochodzący z łukowa wyjątkowo uzdolniony muzyk Mateusz Rzewuski. Imprezie patronuje burmistrz Łukowa Dariusz Szustek. Cykl koncertów organowych, odbywających się zazwyczaj raz w miesiącu, potrwa do września. (PGL)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Wypadek w Gostchorzy

Przed godz. 7 w miejscowości Gostchorz na DK63 doszło...

Zderzenie z łosiem w Jędrzejowie Nowym

27 września około godz. 20.30 za Jędrzejowem Nowym (gm....

Siedlce: Będzie remont Terespolskiej, ale…

Siedleccy radni przyjęli zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej na...

Sport przygodą na całe życie – rozmowa z Marzeną Wysocką

Z Marzeną Wysocką – zasłużoną postacią dla siedleckiego sportu,...

Ostatnie pożegnanie Artura Kozłowskiego

Znana jest już data uroczystości pogrzebowych Artura Kozłowskiego -...

Wyniki matur – „Królówka” i „Prus” w czołówce

W siedleckich liceach matury poszły dobrze. „Królówka” i „Prus” cieszą się 99-procentową zdawalnością (pech dotknął tam po jednej osobie). W „Królówce” do matur przystąpiło 195 uczniów, zdało 194, a w „Prusie” egzamin pisały 162 osoby, a zdało je 161.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje