REKLAMA
7.9 C
Siedlce
Reklama

Tej kamienicy już nie ma…

Kamienica stojąca przy ul. ks. Jana Niedziałki 14 została wybudowana na początku XX wieku. Zdjęcia, które zamieszczamy poniżej, wykonano 18 marca 2008.

Jan Niedziałka – ksiądz, teolog, żołnierz Armii Krajowej

Urodził się 22 grudnia 1907 roku w Żeliszewie. (…) Był doktorem filozofii i teologii, wykładowcą w seminarium duchownym w Janowie Podlaskim, a potem w Siedlcach. Związany z ruchem narodowym, był członkiem Zarządu Okręgu Stronnictwa Narodowego. Był kapelanem Komendy Okręgowej Narodowej Organizacji Wojskowej w Siedlcach. Podczas okupacji hitlerowskiej działał w ruchu podziemnym, należał do AK. W lutym 1943 roku został aresztowany przez Gestapo i osadzony w więzieniu w Siedlcach. Torturowany – nikogo nie wydał. Przewieziono go do Warszawy i osadzono na Pawiaku. 12 lutego 1943 roku został rozstrzelany w Palmirach. 

Ulica ks. Jana Niedziałki w Siedlcach

Nazwa nadana części (od ulicy Katedralnej do ulicy Asłanowicza) dawnej ul. Sokołowskiej, która w XIX  wieku była drogą wylotową z miasta w kierunku Sokołowa Podlaskiego. Uchwalę w sprawie nadania nazwy podjęła Rada Miejska w Siedlcach 28 września 1993 r. (…) Należy przypuszczać, że ulicą miejską stała się ok. 1904 roku. (na podstawie książki Urszuli Głowackiej-Maksymiuk "Ulice Siedlec – historia * patroni * zabytki", Siedlce 1997)

zdjęcia: Aneta Abramowicz

3 KOMENTARZE
  1. Rozwalili kamienicę
    Była trochę nietypowa jak na Siedlce, wyróżniała się. Redakcja mogłaby się zainteresować co będzie na jej miejscu. Postawią szklany klocek? Wcześniej rozebrali budynek pod nr. 14. Placu akurat na Biedronkę.

  2. To zamach na charakter i urok dawnych Siedlec – ZDECYDOWANIE PROTESTUJĘ!!!
    Kamienica ta była jednym z trzech zachowanych w Siedlcach budynków, reprezentujących stylistykę plasowaną gdzieś pomiędzy neohistoryzmem gotycko-renesansowym a tak zwanym stylem alpejskim. Ocalałe budynki o zbliżonej stylistyce znajdują się pod adresami Piłsudskiego 86 oraz Formińskiego 6. Proszę zwrócić uwagę na kontekst historyczny. Ul ks. Jana Niedziałka wybiega bezpośrednio na Katedrę, a ponadto była to pierzeja zabudowana architekturą z jednej epoki, płynnie przechodzącą poprzez narożną eklektyczną kamienicą w zabytkową zabudowę ulicy Świrskiego (tzw. Prospektu Pałacowego), prowadzącą do Pałacu Ogińskich. Czy w tym mieście ktoś myśli o architektonicznym walorze krajobrazowym? Myślę, że powstanie kolejny modernistyczny lub postmodernistyczny (jak dobrze pójdzie) gniot, który wobec kontekstu będzie świecił jak ruski złoty ząb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

W nocy lepiej nie choruj

Zdarza się, że mieszkańcy powiatu mińskiego muszą jechać po...

80. lat LO w Łochowie (zdjęcia)

Liceum Ogólnokształcące w Łochowie im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie...

Grzybiarze, uważajcie na żmije!

Dziś do redakcji zgłosił się pan Daniel z Siedlec,...

Kolizja na DK19: 19-latka wyprzedzała ciężarówkę

W Mszannej (gm. Olszanka) 19-latka po tym jak wyprzedziła ciężarówkę, wpadła do rowu. Jej samochód koziołkował.

Żelków: Samochód uderzył w butlę gazową na prywatnej posesji

Na ul. Głównej w Żelkowie samochód osobowy wjechał w butlę gazową znajdującą się na prywatnej posesji.

Pobił ochroniarza podczas kradzieży alkoholu

W kwietniu na terenie jednego ze sklepów w Mińsku...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje