REKLAMA
8.5 C
Siedlce
Reklama

Wola Gułowska ma 500 lat!

Aż 3 dni świętowano w Woli Gułowskiej jubileusz 500-lecia istnienia miejscowości. W piątek 15 sierpnia było podniośle i uroczyście, ale i ludycznie, jak stwierdził jeden z organizatorów tego lokalnego święta. W sobotę 500 lat uczczono imprezami sportowymi, a w niedzielę było bardzo rozrywkowo.

Pierwsze zapisane wzmianki o wsi Wola Gułowska pochodzą z początków XVI w., a dokładnie z 1508 roku. Trudno jednak na ich podstawie wywnioskować, kiedy dokładnie powstała miejscowość. Przyjęto więc umownie rok 1508. – Wola Gułowska jest ważną miejscowością na mapie powiatu łukowskiego. To tu prowadzili swoją działalność ojcowie karmelici, szerzący w okolicach oświatę i propagując m.in. sadownictwo. To tu działali i znajdowali schronienie powstańcy. To tu gen. Franciszek Kleeberg stoczył wraz ze swymi żołnierzami ostatnią regularną bitwę z hitlerowcami w październiku 1939 roku – przypominał zasługi wsi przewodniczący Rady Powiatu Jan Sobiech.

Od delegacji władz powiatowych Sławomir Skwarek, wójt Adamowa, gminy, w skład której wchodzi Wola Gułowska, otrzymał miecz – symbol niezłomnej postawy mieszkańców w całej 500-letniej historii wsi. Patronat nad imprezami rocznicowymi, które zorganizował Dom Kultury – Pomnik Czynu Bojowego Klee-berczyków wespół z Towarzystwem Przyjaciół Woli Gułowskiej i Urzędem Gminy Adamów, objął marszałek województwa lubelskiego, Krzysztof Grabczuk. Przedsięwzięcie sfinansowano ze środków pozyskanych w ramach Programu Integracji Społecznej (19 tys. zł) i z budżetu gminy Adamów (według wypowiedzi wójta S. Skwarka – kilka tysięcy zł). – W przygotowanie wszystkich imprez ogromnie zaangażowali się mieszkańcy Woli Gułowskiej z sołtysem Pawłem Wachnikiem na czele – chwalił wójt. Na podkreślenie zasługuje fakt, że poszczególne punkty programu mają charakter, rzekłbym, ekumeniczny. Szczególnie widać to podczas wyróżniania zasłużonych dla Woli Gułowskiej. Kapituła przyznała specjalne dyplomy reprezentantom różnych pokoleń, mieszkańcom wsi, jak również żyjącym poza miejscowością, zasłużonym w różnym okresie historii – powiedział wójt S. Skwarek. Na liście wyróżnionych znalazło się 26 osób i 3 instytucje: Koło Gospodyń Wiejskich, OSP z Woli Gułowskiej i Klasztor oo. karmelitów. Gościem honorowym był biskup senior Jan Mazur, który aktywnie uczestniczył w inaugurującej obchody rocznicowe mszy św. Był również przewodniczący środowiska żołnierzy F. Kleeberga, Władysław Matkowski, był dawny senator, a obecnie radny lubelskiego sejmiku, Krzysztof Głuchowski. Ważnymi gośćmi byli oficerowie z dawnej jednostki wojskowej w Mińsku Mazowieckim, gdzie funkcjonowała II Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. F. Kleeberga. – Jestem zmęczony, ale szczęśliwy, że wszystko się udało – podsumował S. Skwarek, wójt gminy Adamów. Tekst i zdjęcia: pgl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Zaginęła 24-letnia Aleksandra Ratajczak z Rudnika

Policja poszukuje Aleksandry Ratajczak, 24-letniej mieszkanki Rudnika (gm. Łosice),...

Zderzenie na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego- Wojska Polskiego -Szkolna

Na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego - Wojska Polskiego i Szkolnej...

Potrącenie kobiety na ul. Piłsudskiego. Trwa reanimacja

Na ul. Piłsudskiego, nieopodal Urzędu Miasta Siedlce doszło do...

Bosy mężczyzna na DK2. Był mocno wychłodzony, pomogli siedleccy policjanci

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach...

215 km/h po ekspresówce i mruganie kierowcom światłami, żeby zjechali z drogi

W okolicy Gończyc zatrzymano do kontroli drogowej 36-letniego kierowcę...

Podkomisarz Emilia Osińska zastępcą komendanta siedleckiej policji

4 listopada o godz. 10. w Komendzie Miejskiej Policji...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje