11 grudnia 28-osobowa grupa studentów Akademii Podlaskiej zwiedziła Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu (woj. lubelskie). Wyjazd studyjny do tego Muzeum zorganizowało Studenckie Koło Naukowe Historyków, kończąc nim obchody 15. rocznicy działalności Koła. Opiekunką Koła jest dr Maria Starnawska, przewodniczącą Natalia Olszewska. Na wycieczce grupą opiekował się zastępca dyrektora Instytutu Historii Akademii Podlaskiej w Siedlcach, dr Witold Bobryk.
W 1940 r. Niemcy założyli w Bełżcu obóz zagłady SS-Sonderkommando Belzec. Obóz ten był jednym z trzech (poza Treblinką i Sobiborem), utworzonych w ramach Einsatz Reinhard. Do obozu w Bełżcu hitlerowcy wywieźli ponad 550 tys. Żydów polskich (w tym około 300 tys. z dystryktu Galicja) oraz Żydów Austrii, Belgii, Czechosłowacji, Danii, Holandii, Niemiec, Norwegii, Rumunii, Węgier i ZSRR. Polaków przywożono na zagładę z pobliskich miejscowości i ze Lwowa, głównie za udzielanie pomocy Żydom i za przynależność do organizacji konspiracyjnych. Ogółem w Bełżcu zginęło ok. 600 tys. osób.
Obóz został wyzwolony 21 lipca 1944 r. przez oddziały Armii Krajowej obwodu tomaszowskiego, przed nadejściem wojsk sowieckich. (za Wikipedią Ana)
zdjęcia: Witold Bobryk i Ana