REKLAMA
7.6 C
Siedlce
Reklama

Książkowy leksykon prezentowy

Tłok, jaki ostatnio daje się zaobserwować w księgarniach, jest najlepszym dowodem na to, że… zaglądamy tam nie tylko po… podręczniki szkolne. W dalszym ciągu lubimy książki – czytać, oglądać, kolekcjonować lub po prostu mieć. Poniżej przybliżamy (lub przypominamy) Wam 17 tytułów, dotyczących mniej lub bardziej naszego regionu, które ukazały się w mijającym roku.

Znajdziecie wśród nich albumy, poświęcone historii, historii sztuki, fotografii, wspomnienia, spisane prozą i wierszem, epikę, lirykę, dokumentalistykę i… fantastykę – pisaną z dużym poczuciem humoru oraz dystansem do otaczającego nas świata. Mamy nadzieję, że przypadnie Wam do gustu ten nasz przedświąteczny, książkowy leksykon prezentowy. Chętnie przeczytamy Wasze recenzje – zarówno książek tu zamieszczonych, jak i tych, które nam umknęły. Zapraszamy do lektury 🙂       
                        
Grzegorz Kuprianowicz
"1938. Akcja burzenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i Południowym Podlasiu"

Autor książki jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i przewodniczącym Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie. Na 71 czarnych stronach zaprezentował wydrukowany białą czcionką tekst – rys historyczny, opatrzony cytatami z różnych źródeł. Pozostałą część książki zajęły fotografie zburzonych w 1938 r. świątyń prawosławnych, w tym m.in. w Kostomłotach i Białej Podlaskiej. Książka jest dwujęzyczna – wydana jednocześnie po polskim i ukraińsku. 

Trzy pierwsze rozdziały książki opisują przyczyny zdarzeń, jakie miały miejsce na przestrzeni maja-lipca 1938 r. Kolejne trzy omawiają założenia akcji rewindykacyjno-polonizacyjnej oraz proces burzenia prawosławnych świątyń na Chełmszczyźnie i Południowym Podlasiu w 1938 r. Trzy ostatnie rozdziały charakteryzują skutki tej akcji. 

"Z wdzięcznością przyjąć należy publikację (…) poświęconą wydarzeniom, które miały miejsce 70 lat temu w naszej Ojczyźnie, a dotyczyły Kościoła prawosławnego w Polsce. Wydarzenia, które opisuje niniejsza książka, stanowiły politykę ówczesnych władz państwowych, polegającą na przeprowadzeniu akcji likwidacji Kościoła prawosławnego w II Rzeczypospolitej, a przynajmniej osłabienia jego działalności duszpasterskiej. Rozpoczęła się ona od burzenia żywych świadectw, świadczących o wierze ludności prawosławnej, jego świątyń, które swymi korzeniami często sięgały XIV-XV wieku. Najtrudniejszym czasem w tym okresie były lata 1938 i 1939. Dla wiernych Chełmszczyzny i Podlasia była to Golgota, którą wierny swojej wierze przeżył lud prawosławny. Nie da się w pełni opisać ogromu cierpień i strat w tym czasie. Publikacja ta, siłą wiedzy, odda więc jedynie fragment tej tragedii, której doświadczyli nasi przodkowie" – napisał w słowie wstępnym Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, metropolita Sawa. 

"Dramatyczne wydarzenia roku 1938 na Chełmszczyźnie i Podlasiu, gdzie doszło do burzenia prawosławnych cerkwi, pokazują, że w działaniach władz każdego państwa podstawowe prawa i wartości nie mogą być pomijane czy ignorowane. W 1938 roku nie uszanowano naturalnego azylu, jakim jest każdy Dom Boży. Na terenach mieszanych wyznaniowo i etnicznie zdarzyły się wypadki, które nigdy nie powinny się zdarzyć. Obowiązkiem historyków jest odkrywanie prawdy i jej upowszechnianie. Powinnością wszystkich jest pamięć o tragicznych kartach w historii polskiego prawosławia. Wyrazić należy ubolewanie z powodu zła, które zostało wyrządzone. Jednak przeszłość nie powinna kłaść się cieniem na współczesności i przyszłości" – zwrócił się do czytelników Prezydent, Lech Kaczyński. (opr. Ana)

Wydawca: Prawosławna Diecezja Lubelsko–Chełmska; Towarzystwo Ukraińskie w Lublinie
Współwydawca: Wydawnictwo – Drukarnia L-print
Wydanie: drugie Chełm 2008, Liczba stron: 120, Cena: 22 zł

Agnieszka Andrzejewska „Siedlecki Komitet Oporu Społecznego 1983-1989”

Stan wojenny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku przez ekipę generała Jaruzelskiego był szokiem dla społeczeństwa. Jednym pociągnięciem zostały zlikwidowane legalne struktury wielkiego ruchu społeczno-związkowego jakim była Solidarność. I choć komunistom udało się początkowo zastraszyć społeczeństwo, to nie powiodło im się złamanie ducha narodu, którego najlepsi synowie nie pogodzili się zaistniałą po stanie wojennym rzeczywistością i  zaczęli budować niezależne struktury oporu wobec ówczesnej władzy.

Taką niezależną strukturą, która narodziła się po stanie wojennym był Siedlecki Komitet Oporu Społecznego.
 Inicjatywa powołania SKOS zrodziła się w 1983 roku w głowach Cezarego Kaźmierczaka (przed stanem wojennym działacza Ruchu Młodej Polski) i Tomasza Olko (działacza Solidarności). Jak dziś obaj wspominają, SKOS mógł skutecznie i na tak dużą skalę prowadzić działalność, bo tworzyli go ludzie z drugiego i trzeciego szeregu Solidarności, którzy nie byli celem  SB.

Oprócz wydawania gazet i emisji audycji radiowych, ludzie SKOS organizowali akcie plakatowe, malowali napisy na ścianach budynków, drukowali i kolportowali ulotki. Ściśle współpracowali też z Tymczasową Komisją Wykonawczą NSZZ „Solidarność”, legalnym Towarzystwem Miłośników Podlasia oraz niezależną biblioteką przy kościele św. Stanisława. Historia tej działalności została opisana w książce Agnieszki Andrzejewskiej „Siedlecki Komitet Oporu Społecznego 1983-1989”, która została wydana nakładem Fundacji „Gazety Podlaskiej” im. prof. Tadeusza Kłopotowskiego. (sej)

Atlas ziem Polski  Wysiedlenia, wypędzenia i ucieczki 1939-1959. Polacy, Żydzi, Niemcy, Ukraińcy (pod redakcją dra Witolda Sienkiewicza i dra hab. Grzegorza Hryciuka; patron honorowy prof. Władysław Bartoszewski)

Atlasami, do których najczęściej zaglądamy, są chyba… atlasy samochodowe. W szkole podstawowej uczyliśmy się korzystać z atlasów geograficznych i historycznych. Wydany w tym roku przez Demart "Atlas ziem Polski: Wysiedlenia, wypędzenia i ucieczki 1939-1959" jest po części każdym z tych atlasów. Poza 68 barwnymi mapami z czasów niby nie tak odległych, a jednak już historycznych – znajdziemy w nim wykresy, diagramy, blisko 400 ilustracji oraz dokumenty źródłowe. Komentarze historyczne i kalendaria wydarzeń pw sposób przystępny i przejrzysty opisują: deportacje, przesiedlenia, ucieczki, przymusowe pobory do wojsk okupacyjnych lub innych formacji oraz wywózki do przymusowej pracy, które miały miejsce również w naszym regionie. 

"Rzesza Niemiecka i ZSRR zawarły 28 września 1939 roku traktat "o przyjaźni i granicach", uzupełniający i znacznie zmieniający ustalenia z tajnego protokołu, dołączonego do paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 r., który przewidywał linię demarkacyjną na Wiśle, Narwi i Sanie. Związek Radziecki oddał Niemcom Lubelszczyznę i Rzeszowskie (granice wzdłuż rzek Pisy, Narwi, Bugu, Sanu) w zamian za włączenie do radzieckiej strefy wpływów Litwy. W trakcie kampanii wrześniowej (z powodu późnego wkroczenia Rosjan) Niemcy posunęli się na wschód, dalej, niż przewidywała umowa, zajęli Białystok, Brześć i byli pod samym Lwowem. Natomiast Sowieci zajęli sporo miejscowości na Podlasiu – Siedlce, Łuków, Węgrów – i na Lubelszczyźnie – Zamość, Hrubieszów, z których się później wycofali". (s. 107) 

"Pierwsze getta powstały już w styczniu 1940 roku w powiecie garwolińskim (Góra Kalwaria) i grójeckim (Parysów). (…) W powiecie warszawskim, mińskim i sochaczewskim getta powstawały od sierpnia 1940 r. Jako ostatnie powstały getta w powiecie siedleckim – w czerwcu 1941 r. w Mordach, w sierpniu w Siedlcach, we wrześniu w Sarnakach, a w grudniu w Łosicach. W sąsiednim powiecie sokołówskim getto powstało w sierpniu 1941 r. w Sokołowie Podlaskim. W wielu małych miejscowościach tego powiatu getta nie powstały wcale. W mniejszych osadach wyznaczono obszar, na którym Żydom wolno było mieszkać, zakazano mieszkańcom opuszczać miejscowości lub przesiedlano ich do większych skupisk, likwidującmniejsze, najczęściej wiejskie gminy". (s. 117-118) (opr. Ana)

Wydawca: Demarta S. A., Cena detal. 49.00 zł


Krzysztof Czubaszek "Żydzi Łukowa i okolic"

"Wartość tej książki sytuuje się na kilku płaszczyznach. Jako kompendium wiedzy na temat kilkusetletniej historii żydowskiej gminy w Łukowie od czasów średniowiecza do momentu jej zniszczenia w czasie II wojny światowej praca Krzysztofa Czubaszka wpisuje się w silny od dłuższego już czasu nurt historycznego pisarstwa regionalnego, mającego na celu wydobycie pamięci o niewielkich społecznościach żydowskich żyjących niegdyś w Polsce. Nowy akcent stanowi sposób podejścia do niezwykle bolesnych relacji polsko-żydowskich w czasie Zagłady. Opisując przypadki denuncjowania i mordowania żydowskich mieszkańców przez ludność chrześcijańską, autor bardzo odważnie wkracza na teren trudnych rozliczeń z polsko-żydowską przeszłością. Niezwykle cenne jest także umieszczenie szerokiego wyboru źródeł, z którego skorzystają zapewne zarówno profesjonalni historycy, jak i pasjonaci lokalnej historii łukowskiej" – napisała w nocie recenzenckiej tej książki dr Jolanta Żyndul – Kierownik Centrum Badania i Nauczania Dziejów i Kultury Żydów w Polsce     

 Wydawca: DANMAR, Rok wydania: 2008, Liczba stron: 402, Cena: 39 zł 

"Dokumentalistki. Polskie fotografki XX wieku" – pod redakcją Karoliny Lewandowskiej i Jolanty Pieńkos, projekt graficzny prof. Lech Majewski
   
Album towarzyszył wystawie, prezentowanej w warszawskiej Zachęcie. Znajdziemy w nim prace 50 polskich fotografek XX wieku, zajmujących się głównie fotografią dokumentalną. Są wśród nich:  przez wiele lat mieszkająca w Siedlcach Wanda Wojewódzka, dokumentująca odwiedzane pałace i posiadłości całej Polski, oraz zmarła w Życzynie koło Garwolina Wanda Herse. Unikatowe zdjęcia przedstawiają rzeczywistość różnych momentów historii ubiegłego stulecia.
O książce pisała Aneta Abramowicz w tekście "Fotografki, fotografistki, fotograficzki"

Wydawca: Bosz, Liczba Zdjęć: 329, Liczba Stron: 216, Rok wydania 2008, Cena: 119 zł

Michał Janocha "Ikony w Polsce"

Album przedstawia kilkaset ikon ze zbiorów polskich muzeów (w tym 5 z Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach: 

1) Ukrzyżowanie – ikona wotywna z  1678 r., 
2) Matka Boska Poczajowska (II poł. XVIII w.) z dawnej cerkwi prawosławnej w Kodeńcu, 
3) Podwyższenie Krzyża Świętego (XVII w.) z dawnej cerkwi (kościół drewniany, wybudowany w 1695 r. przez Karola Stanisława Radziwiłła dla katolików obrządku grekokatolickiego, zamieniony w 1875 r. na cerkiew, następnie w 1919 r. rekoncyliowany, parafię wznowiono w 1921 r.) w Łukowcach, 
4) święty Mikołaj (XVIII w.) z dawnej cerkwi w Hannie (drewniana cerkiew unicka, fundacji Hieronima Floriana Radziwiłła, wybudowana w latach 1739-42, przykład realizacji postanowienia Synodu Zamojskiego (unickiego) z 1720 r., określającego, że wnętrze cerkwi miało być urządzone tak samo, jak w kościołach łacińskich; obecnie kościół rzymskokatolicki pw. św. Piotra i Pawła), 
5) święty Onufry Pustelnik (XVII w.) z dawnej cerkwi (przed 1875 r. parafia unicka, w 1875 r. zamieniona na cerkiew, w latach 1925-47 parafia grekokatolicka, od 1972 r. parafia rzymskokatolicka obrządku łacińskiego) w Połoskach), 

i kilku kolekcji prywatnych, ale także obrazy przechowywane w świątyniach prawosławnych, unickich i rzymskokatolickich. Autor książki, ks. prof. Michał Janocha, historyk sztuki, znawca ikon, pokazał dzieła od wieków otoczone kultem oraz te nieco zapomniane, reprodukowane po raz pierwszy. Omówił najważniejsze tematy ikonograficzne oraz fundament teologiczny malarstwa ikonowego i jego historyczny rozwój, uwzględniając ikony: ukraińskie, białoruskie, rosyjskie prawosławne, rosyjskie staroobrzędowe, bizantyjskie, postbizantyjskie, itaobizantyjskie i współczesne. Tytularia w tym albumie złożono czcionką cyrylica, brzegi kartek pomalowano złotą farbą.

Wydawca: Arkady, Liczba stron: 452, Rok wydania: 2008, Cena: 129 zł


Sławomir Kordaczuk, Wiesław Słupczyński, "U progu wolności. Legiony Polskie 1914-1916"

Album poświęcony głównie 3 pułkowi piechoty Legionów i współdziałającemu z nim 2 szwadronowi kawalerii. Prezentowane fotografie zostały wykonane na przestrzeni 1914-16. Zakres tematyczny albumu obejmuje głównie kampanię karpacką i wołyńską, w której obie formacje brały udział.

W albumie są prezentowane odbitki z części szklanych negatywów kolekcji Wiesława Słupczyńskiego, który kupił je kilkanaście lat temu, mimo iż nie znał ich autora. Do dziś nie wiemy, kto zrobił te zdjęcia. Dzięki tej publikacji możemy natomiast poznać biogramy oficerów, walczących w 3 pułku piechoty Legionów i 2 szwadronie kawalerii. Znajdziemy tu Legionistów, związanych z Mińskiem Mazowieckim i Jabłonną Lacką.
Wydawca: Muzeum Regionalne w Siedlcach, wydanie: listopad 2008 r., Liczba stron: 107, Cena: 20 zł


Marzena Kowalczuk "Biblioteki Publiczne na Podlasiu w XVIII-XX wieku"

Publikacja opisuje rozwój bibliotek i czytelnictwa na przestrzeni VIII i XX wieku. Książka wypełnia niszę na rynku czytelniczym. Do tej pory dostepne były najczęściej monografie o poszczególnych bibliotekach, natomiast "Biblioteki Publiczne…" to próba szerszego spojrzenia na problematykę bibliotekarstwa publicznego na Podlasiu w aspekcie historycznym. Niniejsza publikacja na za zadanie pokazać na przykładzie bibliotek publicznych trzech miast Podlasia: Białej Podlaskiej, Białegostoku i Siedlec, jak znamienny wpływ wywarły losy państwa i narodu polskiego na kształt bibliotekarstwa publicznego. Zasięg chronologiczny niniejszej pracy obejmuje funkcjonowanie bibliotek podlaskich na przestrzeni trzech wieków, tzn. od momentu utworzenia w roku 1747 pierwszej w Rzeczypospolitej biblioteki publicznej do 31 grudnia 1998 roku, kiedy to rozpoczął się ważny dla bibliotek kolejny już etap transformacji. Pod względem terytorialnym praca obejmuje tereny historycznego Podlasia, czyli ziemie województw: siedleckiego, bialskopodlaskiego i białostockiego z okresu podziału administracyjnego na 49 województw z roku 1975. Autorka w niniejszej publikacji próbowała uwypuklić politykę państwa wobec bibliotek, a także zaznaczyć wyjątkową i bardzo ważną rolę biblioteki w życiu lokalnego środowiska.

Wydawca: stowarzyszenie tutajteraz, Liczba stron: 372, Cena: 43 zł

Stanisław Kowalczyk "Wersy podarowane"

Tomik wierszy regionalnego poety Stanisława Kowalczyka. Wersy podarowane, czyli dedykowane różnym instytucjom i osobom serdecznie Autorowi znajomym i bliskim. Jako piewca naszego regionu, Stanisław Kowalczyk często łączy problematykę moralistyczną z opisami podlaskiego pejzażu. Tomik ilustrowany rysunkami Emilii Furtan.

Wydawca: stowarzyszenie tutajteraz, Liczba stron: 82, Cena: 25 zł


Edyta J. Litwiniuk "KOBIETY SIEDLEC. Wybrane sylwetki"

Książka stanowi dokumentację działalności kobiet w dziedzinie kultury w Siedlcach. Autorka zamieściła w niej sylwetki pań, które zapisały się w kulturalną historię Siedlec. Znajdziemy tu notki o: Aleksandrze Ogińskiej, Jadwidze Barszczewskiej, Małgorzacie Ładzie-Maciągowej, Janinie Ładzie, Jadwidze Zbuckiej, Marii Żyburowej, Irenie i Joannie Karpińskich, Józefie Buczyńskiej, Alicji Siwkiewicz oraz Hannie Klimczyk. Zasadniczą częścią książki są wywiady z kobietami, które aktualnie pracują w siedleckiej kulturze. Znajdziemy tu rozmowy z malarkami, poetkami, animatorkami kultury itp.

W książce E. J. Litwiniuk można przeczytać wywiady z: Haliną Budziszewską, Krystyną Chojecką, Patrycją Czabaj, Sylwią Garucką-Tarkowską, Agnieszką Janiszewską, Iwoną Kobylińską, Justyną Kopeć, Wandą Księżopolską, Iwoną Orzełowską, Jadwigą Madziar, Krystyną Paczuską, Krystyną Rudnicką, Anią Sadowską, Izabelą Staręgą, Joanną Woszczyńską oraz Ewą Zborowską-Buczek.
Swoimi przemyśleniami na temat kobiet w kulturze podzielili się też z autorką:  Tadeusz Goc, Eugeniusz Kasjanowicz, Stanisław Kowalczyk oraz Krzysztof Tomaszewski.

Wydawca: stowarzyszenie tutajteraz, oprawa: skoroszytowa, Liczba stron: 160, Cena: ok. 30 zł


Zofia Martyniuk „Moje Siedlce. Wspomnienia z młodości”

„Moje Siedlce. Wspomnienia z młodości” Zofii Martyniuk to zdradliwa książka. Wygląda mało efektownie: niepozorna, zwyczajna okładka z prostym rysunkiem. Banalny tytuł, tradycyjny, niezbyt poręczny format, staroświecki skład. Prosta składnia zdań, przypominająca szkolne wypracowania: „Czasem w dni targowe – wtorek albo piątek – miałam wielką frajdę. Mamusia zabierała mnie na targ.”
Gdzie więc owa zdradliwość? Zacznijcie czytać, a zobaczycie – lektura zabierze wam cały wieczór, a nawet kawałek nocy. Choć pochłonąć „Moje Siedlce” jednym haustem byłoby może nadmierną czytelniczą łapczywością. Osobnicy o silnej woli mogą poczytywać „Moje Siedlce” po kawałku i na wyrywki. Ten sposób lektury też jest smakowity. 
Sielskie i anielskie z jednej strony, z drugiej – brzemienne w tragiczne wydarzenia historyczne, były młodzieńcze lata Zofii Martyniuk (z domu Michalik). Jej wspomnienia to płótno utkane z wielu wątków – komicznych, tragicznych, pełnych wzruszeń, a nade wszystko nostalgicznych. Każdy z nas powinien kiedyś napisać taką książkę. Żeby nic nie przepadło w zapomnieniu. (DK)

Dorota Mączka "Powiat siedlecki w latach 1918-1939"

Książka ta to częściowo zmodyfikowana praca doktorska Doroty Mączki. Przyczynkiem do zajęcia się tematem powiatu siedleckiego są zainteresowania autorki. Dorota Mączka jest długoletnią przewodniczką turystyczną. Autorka skupia się na przedstawieniu regionu siedleckiego z pominięciem, o ile to możliwe, samych Siedlec. Rozdziały i podrozdziały ujęte są problemowo. W książce przedstawiona jest charakterystyka powiatu pod względem geograficznym, historycznym i społecznym, ukazane są stosunki polityczne, opisana działaność władz państwowych i samorządowych w powiecie, przedstawione są różne gąłęzie gospodarki oraz ukazne są etapy rozwoju oświaty i kultury.

Wydawca: stowarzyszenie tutajteraz, Liczba stron: 240, Cena: 33 zł

Danuta Michalec "Małgorzata Łada-Maciągowa (1881-1969)"

Pierwsza tak obszerna publikacja poświęcona twórczości artystki urodzonej w Siedlcach. Album zawiera ponad 150 reprodukcji jej prac oraz ilustrowany fotografiami tekst poświęcony jej życiu.

Wydawca: Muzeum Regionalne w Siedlcach, wydanie: grudzień 2008 r., Liczba stron: 208, Cena: 50 zł


Roman Postek "Liw – miasto i zamek”

Książka Romana Postka, historyka sztuki, dyrektora Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie przynajmniej częściowo wyrównuje poznawczy deficyt dotyczący przeszłości tej miejscowości. Zamiast ubolewać nad tym, czego nie ma, wypada cieszyć się tym, co jest. Tym bardziej, że „Liw – miasto i zamek” to książka intelektualnie i edytorsko zwarta, poręczna, przyjemna w lekturze, starannie wydana, bogato i ładnie zilustrowana.  Wiadomości podano jak w pigułce – żadnego wodolejstwa, gadulstwa, czy też  zbędnych ozdobników. Skoncentrowana, czysta wiedza, choć też bez encyklopedycznej zdawkowości. 

Pierwszy, krótki rozdział prezentuje dzieje Ziemi Liwskiej, rozdział drugi – najobszerniejszy – opowiada dzieje zamku: etapy budowy, schyłek, upadek i odbudowę. Część trzecia, kilkunastostronicowa, prezentuje muzealne zbiory. (Tę czyta się najtrudniej, bo bez możliwości spojrzenia na opisywane eksponaty.) Rozdział czwarty, liczący 2 strony zaledwie, opowiada o historii miasta. A właściwie dwóch miast: – Upadek Starego i Nowego Liwa doprowadził do połączenia się obu miast tak, że od 1678 roku mówi się tylko o jednym Liwie. Tradycja odrębnych miast wciąż jednak istnieje i do dziś przetrwał w Liwie zwyczaj wyboru dwóch sołtysów – pisze Roman Postek. Rozdział ostatni opowiada historię liwskiej parafii. W książce zmieściły się także: krótki opis zabytków powiatu węgrowskiego, położonych na szlaku doliny Liwca, wykaz zamków o układzie przestrzennym zbliżonym do Liwa, kalendarium oraz skrócona bibliografia. (DK)

Książka o Liwie jest pierwszą pozycją z nowej serii "Zabytki Polski", nad którą patronat medialny objęło czasopismo "Spotkania z Zabytkami" (periodyk Towarzystwa Opieki nad Zabytkami). W skład serii będą wchodzić monografie zabytków architektury z terenu całego kraju, tych o których słyszeli wszyscy, jak też tych mniej znanych.

Wydawnictwa Naukowo Techniczne, Kwiecień 2008, Liczba stron: 62


Krystyna Rudnicka "A życie toczy się dalej"

„A życie toczy się dalej” to kontynuacja na wpół baśniowych „Szeherezad” Krystyny Rudnickiej – poetki, pisarki i… wielbicielki przyrody. 

Mariola Zaczyńska "Gonić króliczka"

Jagoda Kalita ma wyjątkowego pecha. Nie dość, że zamiast pójść do przyzwoitej pracy w biurze albo w banku – napisała książkę, to w dodatku jej powieść okazała się sukcesem. Teraz dziewczyna wpadła w szpony marketingu i mediów, zaś te – jak złapią – żywej jej nie wypuszczą. A ponieważ nieszczęścia są jak kibice (chodzą stadami) na horyzoncie pojawił się mężczyzna. Nie tylko przystojny i inteligentny, jeszcze bogaty! Ale jak można marzyć o prawdziwej miłości, gdy wokół trzaskają flesze, a na ulicy czatują na ciebie paparazzi?

Media i gierki męsko-damskie, kłamstewka polityków i pokrzykiwania feministek – oto nie tylko dowcipny portret naszych czasów. To przede wszystkim pełen ciepła i humoru romans, którego nie wymyśliłaby Rodziewiczówna. Ale Mariola Zaczyńska – dlaczego nie…

Wydawnictwo Red Horse, Liczba stron: 256, Data wydania: kwiecień 2008, Cena ok. 24 zł


Mirosław Zdrodowski "Stare i nowe prace domowe"

Album podsumowuje 25 lat pracy znanego i cenionego: artysty grafika, malarza, fotografa, redaktora naczelnego Magazynu Społeczno-Kulturalnego „Bocznica”, autora plakatów, tomiku wierszy "Trzy krzesła" oraz książki "pTAKi MALUJĘ", nagradzanych rokrocznie od 2004 roku w Konkursie Izby Wydawców Prasy na Prasową Okładkę Roku Grand Front pierwszych stron „Tygodnika Siedleckiego”, twórcy wielu logo, ilustratora książek dla dzieci oraz… animacji filmowych. Zwyczajnego-niezwyczajnego człowieka renesansu. (Ana)

Wydawca: Siedleckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Brama"

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Zginął młody mężczyzna. Wybuchy w stodole – nowe fakty!

W pożarze drewnianej stodoły w Ryczycy (gm. Kotuń) zginął 20-letni...

Kontrowersyjne „alkotubki” – alkohol w opakowaniach przypominających musy dla dzieci

W polskich sklepach pojawiły się alkohole sprzedawane w tubkach,...

Śmiertelny wypadek w miejscowości Sionna! Droga nieprzejezdna! (aktualizacja)

Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło kilkadziesiąt minut temu...

Zderzenie pociągu z łosiem

Pociąg Intercity relacji Terespol-Łódź zderzył się z łosiem przed...

Kolumbijska mgła nad Kosowem

34-letni Kolumbijczyk kierujący peugeotem, wjechał do przydrożnego rowu w...

Biskup siedlecki zdecydował o zmianach personalnych w parafiach

Diecezja siedlecka właśnie opublikowała listę zmian personalnych w parafiach, które wejdą w życie 1 lipca.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje