W naszym regionie
z poczatkiem nowego roku szkolnego przestanie istniec co najmniej dziesiec
placówek oswiatowych.
Likwidowane sa nie tylko szkoly podstawowe
i przedszkola, ale takze
internaty.
Wszystkie samorzady, które z poczatkiem nowego roku szkolnego zamierzaja zlikwidowac jakies placówki oswiatowe, musialy podjac w tej sprawie stosowne uchwaly – najpózniej do konca lutego br. Nic wiec dziwnego, ze w wielu szkolach czy przedszkolach czekano na ten termin z wielkim niepokojem. Ale i samorzady nie kwapily sie zbytnio z powzieciem decyzji, która szkola czy przedszkole maja byc zlikwidowane (np. w gminie Wisniew sprawe likwidacji szkoly w Gostchorzy miano glosowac dopiero na sesji 25 lutego, jednak ostatecznie punkt ten zdjeto z porzadku obrad). Obie strony trzymaly sie wiec w szachu do ostatniej chwili.
Ogólnie spodziewano sie raczej, ze w naszym regionie zostanie zlikwidowanych co najmniej kilkanascie szkól i kilka przedszkoli. Okazalo sie jednak, ze z duzej chmury maly deszcz.
Do 27 lutego (piatek), do siedleckiej Delegatury Kuratorium Oswiaty w Warszawie wplynely informacje o podjeciu pieciu uchwal o zamiarze likwidacji szkoly podstawowej, w tym jednej filii, oraz czterech uchwal dotyczacych likwidacji przedszkoli.
Jest takze uchwala o likwidacji internatu przy ZSZ nr 2 w Siedlcach oraz o likwidacji internatu przy ZSP nr 2
i utworzeniu bursy miedzyszkolnej. Poza tym trzy szkoly podstawowe maja miec obnizony poziom organizacyjny (z 6 na 3-klasowe). Takze w trzech wypadkach w jeden zespól polaczona zostanie szkola podstawowa i gimnazjum.
Tak wiec w sumie zmian w nowym roku szkolnym zapowiada sie sporo. Nie wszystkie zmiany w oswiacie, które uchwalily samorzady, musza jednak wejsc w zycie. Wczesniej w danej sprawie potrzebna jest pozytywna opinia Kuratorium Oswiaty.
Jak na razie w sprawie podjetych uchwal siedlecka delegatura KO wydala tylko trzy decyzje – dwie pozytywne i jedna sprzeciwiajaca sie uchwale samorzadu. Prawie nic nie jest wiec jeszcze ostatecznie rozstrzygniete. Praktyka dowodzi jednak, ze wladze oswiatowe niezbyt czesto sprzeciwiaja sie decyzjom samorzadów. W koncu to one sa gospodarzami na swoim terenie i powinny najlepiej znac lokalne potrzeby. Zdarza sie jednak, ze podejmowane sa uchwaly zupelnie nieracjonalne, a takze sprzeczne z prawem.
– Z czesci szkól wplywaja protesty rodziców i rad pedagogicznych przeciwko zamiarom samorzadów – mówi dyrektor siedleckiej delegatury KO, Zbigniew Stasiek. – Wszystkie zawarte w nich argumenty beda poddawane wnikliwej analizie. Nie chcemy w tak istotnych dla lokalnych srodowisk sprawach podejmowac pochopnych decyzji dotyczacych zmian zaproponowanych przez samorzady.
Tak wiec Kuratorium jeszcze wszystko analizuje, deklarujac przy tym:
– Racjonalizacja sieci szkolnej bedzie oceniana przede wszystkim pod katem jakosci edukacji, a dopiero w drugiej kolejnosci beda brane pod uwage wzgledy ekonomiczne. Bierzemy tez pod uwage prognozy demograficzne w co najmniej 6-letnim okresie, warunki, w jakich beda sie uczyc dzieci po likwidacji lub przeksztalceniu szkoly, a takze sprawy zwiazane z organizacja dowozenia dzieci oraz spoleczne reperkusje likwidacji placówek i losy zawodowe zatrudnionych w nich nauczycieli.
Spójrzmy wiec, jak w poszczególnych powiatach zapowiadaja sie zmiany organizacyjne w sieci placówek oswiatowych.
Powiat siedlecki
n Zamiar likwidacji Przedszkola Samorzadowego w Zespole Oswiatowym w Mordach, w którym istnieja trzy oddzialy. Prace straca prawdopodobnie dwie osoby. Do siedleckiej Delegatury KO wplynal protest od rodziców, których dzieci chodza do tej, jedynej zreszta w gminie, placówki.
n Zamiar likwidacji Samorzadowego Przedszkola w Zespole Szkolno- -Przedszkolnym w Holubli. Jest to niewielkie przedszkole jednooddzialowe. Kuratorium wydalo juz jednak negatywna decyzje w sprawie jego likwidacji. Bylaby ona bowiem sprzeczna z prawem oswiatowym. Jest to jedyne przedszkole w gminie
i wladze samorzadowe nie moga w tej sytuacji wskazac innej placówki, do której moglyby uczeszczac dzieci.
n Zamiar likwidacji Szkoly Podstawowej w Wojnowie, do której uczeszcza 43 uczniów. Z analiz demograficznych wynika, ze przez najblizsze dwa lata liczba uczniów powinna sie utrzymac na zblizonym poziomie. Z 8 zatrudnionych nauczycielek ewentualnie dwie maja szanse na znalezienie pracy w innych placówkach oswiatowych na terenie gminy.
n Likwidacja Przedszkola nr 5 w Siedlcach, w którym pracuje 5 nauczycielek, jest raczej przesadzona. Do Delegatury KO rodzice nie skierowali zadnych protestów dotyczacych likwidacji placówki. Byc moze jedna nauczycielka znajdzie prace w oddziale przedszkolnym przy Szkole Podstawowej nr 11.
Powiat wegrowski
n Zamiar likwidacji szkoly Podstawowej w Poszewce. Dwoje nauczycieli osiagnelo uprawnienia emerytalne, z których skorzystaja. Pozostali zostana zatrudnieni w Gimnazjum i Szkole Podstawowej w Miedznie.
n Zamiar likwidacji Przedszkola we Wrotnowie. Nauczyciele maja zostac zatrudnieni w innych placówkach oswiatowych. Do Delegatury KO w Siedlcach nie wplynely protesty ani od rodziców, ani od rady pedagogicznej.
Powiat sokolowski
n Obnizenie stopnia organizacyjnego ( z klas I-VI do klas I-III) Szkoly Podstawowej w Dlugich Grzymkach. Obecnie do szkoly uczeszcza 38 uczniów, a demografia wykazuje tendencje spadkowa. Poza tym zajecia odbywaja sie w niekorzystnym systemie klas laczonych. Gmina zapewni nauke uczniom klas IV-VI w Zespole Szkól w Ceranowie oraz zorganizuje dowóz dzieci i opieke nad nimi. Nauczyciele znajda natomiast zatrudnienie w innych szkolach na terenie gminy. Delegatura KO wydala juz pozytywna opinie dotyczaca obnizenia stopnia organizacyjnego szkoly.
Powiat losicki
n Zamiar likwidacji Szkoly Podstawowej w Szydlówce, która liczy 46 uczniów. Z 8 zatrudnionych nauczycieli zaden nie ma zapewnionej pracy w innej placówce na terenie gminy.
n Zamiar likwidacji Szkoly Podstawowej w Litewnikach Nowych, do której uczeszcza 30 uczniów, a z danych demograficznych wynika, ze ich liczba bedzie spadac. Z 4 nauczycieli 2 moze odejsc na emeryture, a dwóch znalazloby zatrudnienie w innych szkolach na terenie gminy.
Powiat garwolinski
n Zamiar likwidacji Szkoly Filialnej w Kobylej Woli (filia Szkoly Podstawowej w Górznie).
– Informacja o zamiarze likwidacji wplynela do nas dopiero 27 lutego, a ja otrzymalam ja 1 marca – informuje wizytator siedleckiej Delegatury KO w Warszawie, Stanislawa Guberska. – Na razie nie mielismy wiec czasu na wydanie opinii.
Do filii w Kobylej Woli chodzi w tym roku zaledwie 32 uczniów (nie utworzono klasy I). Dwóch nauczycieli i sprzataczka maja znalezc prace w szkolach na terenie gminy Górzno.
Powiat lukowski
Do 1 marca do Kuratorium Oswiaty w Lublinie nie wplynela zadna informacja o zamiarze likwidacji którejs z placówek oswiatowych.
– Otrzymalismy jedynie informacje o wlaczeniu przedszkola w Woli Gulowskiej w sklad Zespolu Szkól w Woli Gulowskiej – informuje dyrektor Wydzialu Ksztalcenia Ogólnego KO w Lublinie, Grazyna Zawadzak. – Dzisiaj, 1 marca, uplynal juz termin zawiadamiania Kuratorium oraz rodziców, o zamiarze likwidacji czy tez zmian organizacyjnych placówek oswiatowych.
Powiat minski
n Na terenie gminy Kaluszyn zgloszono zamiar likwidacji dwóch filialnych szkól podstawowych – w Wasach Falbogach oraz Budach Przytockich. W obu przypadkach Kuratorium Oswiaty w Warszawie wydalo opinie pozytywne.
n Samorzad gm. Jakubów zglosil zamiar likwidacji SP w Ludwinowie, natomiast samorzad gminy Mrozy zamiar likwidacji SP w Lipinach.
W obu przypadkach KO nie wydalo jeszcze swoich opinii.
– Na terenie gminy Siennica zgloszono zamiar likwidacji dwóch szkól podstawowych – w Kosminach i Nowej Pogorzeli – mówi wizytator KO w Warszawie, Elzbieta Zagórzak. – Jesli chodzi o szkole w Kosminach, to wydalismy decyzje pozytywna, natomiast w odniesieniu do szkoly w Nowej Pogorzeli negatywna. Sytuacja tych placówek jest jednak dosc skomplikowana. W pózniejszym terminie dostalismy bowiem od samorzadu projekt uchwaly o zamiarze obnizenia stopnia organizacji obu placówek – na trzyklasowe. Konkretnej uchwaly jednak do dzis nie otrzymalismy.