REKLAMA
7 C
Siedlce
Reklama

Łuków i powiat łukowski
Niepodległościowo, uroczyście, wesoło

Święto Niepodległości będzie w Łukowie i powiecie łukowskim obchodzone na różne sposoby. Władze samorządowe zapowiadają oficjalne uroczystości, których przebieg nie odbiega od ustalonego i od lat realizowanego programu. Ale to nie wszystko. Wśród rocznicowych ofert można, a nawet warto wybierać.

Pierwsi z okazji rocznicy odzyskania niepodległości zaczną świętować seniorzy z Osiedlowego Klubu „Apis” Łukowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W klubie już po raz czwarty będzie „Bal Niepodległej dla Wolnych i Dumnych Polaków”. Impreza rozpoczyna się dziś, 10 listopada wieczorem. Zapowiadane są atrakcje, które lubimy najbardziej – tańce, śpiewy, jedzenie i picie. Tańce narodowe i ludowe. Na początek ma być polonez. Jedzenie – tradycyjne potrawy kuchni polskiej, a picie – m.in. do degustacji doskonałej jakości nalewki dobre na jesienne chłody.

Na balu będą obowiązywały stroje nawiązujące do roku 1911. Stroje muszą zawierać elementy w barwach narodowych. Podczas balu będzie wybierany sobowtór marszałka Józefa Piłsudskiego. Po północy jest przewidziane złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową Polskiej Organizacji Wojskowej na budynku Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta.

W to samo miejsce na oficjalne obchody Święta Odzyskania Niepodległości, zapraszają mieszkańców władze miasta i powiatu łukowskiego. Spotkanie przed tablica POW nastąpi zaraz po zakończeniu mszy św. odprawianej od godz. 9 za Ojczyznę w pobliskiej Kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego.

Stowarzyszenie Szachpol zaprasza miłośników rozgrywek szachowych na godz. 10.30 do Sali Konferencyjnej im. Jana Pawła II. Odbędzie się tam Turniej Szachowy z Okazji Święta Niepodległości. Mogą zgłaszac się dzieci, młodzież i dorośli.

O godz. 12.30 w piątek, 11 listopada rozpocznie się kolejna, XXIV edycja Łukowskich Ulicznych Biegów Niepodległościowych, którym patronuje Rada i Burmistrz Miasta Łukowa.

Miejsce zapisów i startu do biegu – skwer przy fontannie na ul. Zdanowskiego. OSiR, który jest głównym organizatorem tej imprezy, bedzie oceniał osiągniecia uczestników aż w 7 kategoriach. Dla najlepszych są oczywiście przewidziane nagrody.

Na godz. 13 warto zajrzeć na parking przed Szkoła Podstawową nr 5w Łukowie. Będą się tam zbierać motocykliści i właściciele quadów zrzeszeni w Stowarzyszeniu Bears Riders Łuków. Z placu zmotoryzowani wyruszą na paradę przez miasto, by dojechać na godz. 14 do parku miejskiego. Tam bowiem Towarzystwo Fruwającej Muchy, Łukowska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Klub Weteranów Szos CWS, portal Łuków-Historia.pl przy udziale sponsorów takich jak; Zakład Mięsny Wierzejki, Zakład Kmieniarski „Bartnicki” oraz firmy „Zwirtrans” organizują piknik patriotyczny. W trakcie imprezy zostanie odsłonięty kolejny tzw. mówiący kamień, który będzie poświęcony osobie chor. mar. Wincentego Tomasiewicza. To bohaterski polski żołnierz i marynarz, którego grób znajduje się w Gdyni Redłowie. Pochodził z Nurzyny koło Łukowa. Jako bardzo młody chłopak zaciągnął się do Legionów, był członkiem POW. Z piechoty przeniesiony do Flotylli Pińskiej, a stamtąd do Marynarki Wojennej. We wrześniu 1939 roku dowodził jednostką ORP Nurek. Po zbombardowaniu okrętu 1 września tego roku zginął na morzu razem z 15 marynarzami z jego załogi i 16 osobą goszcząca wówczas na pokładzie.

Podczas pikniku w parku będą dla uczestników pieczone ziemniaki, pieczone kiełbaski i napoje.

O godz. 17 w auli I LO im. T. Kościuszki w Łukowie będzie koncert szkolnego Chóru „Lutnia” oraz Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy”. Obie grupy artystyczne zapraszają na Koncert Pieśni Patriotycznych. Zaplanowano występy chóru i solistów którzy zaśpiewają pieśni legionowe i patriotyczne. Na spotkaniu będą też recytowane wiersze. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” zaprezentuje fragment swego tanecznego repertuaru z tańcami ludowymi i narodowymi.

Na sobotni wieczór, 12 listopada umawiają się w Trzebieszowie miłośnicy imprez balowych. Wójt gminy Trzebieszów, Mirosław Szekalis zaprasza na zorganizowany tam po raz pierwszy „Bal Niepodległości”. Przygotowuje go Gmina Trzebieszów oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji. Bal odbędzie się w sali GOKiW w Trzebieszowie.

Mają być gorące posiłki, przekąski, napoje, ciasto i dużo muzyki. Do tańca ma przygrywać zespół „Medium Plus”. Na balu mają być śpiewane pieśni patriotyczne, zaplanowano narodowe tańce, a nawet toasty patriotyczne. Udział w balu zapowiedział wicewojewoda lubelski, Robert Gmitruczuk. Impreza jest odpłatna. Jednoosobowa wejściówka to koszt 50 zł.

Pozostałe zapowiedzi imprez patriotycznych, rekreacyjnych i rozrywkowych na poniższych plakatach.

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Poważny wypadek na przejeździe kolejowym w Stoku Lackim (aktualizacja)

Na przejeździe kolejowym w ciągu ul. Pałacowej w Stoku...

Śmiertelny wypadek w miejscowości Sionna! Droga nieprzejezdna! (aktualizacja)

Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło kilkadziesiąt minut temu...

Są wyniki sekcji zwłok zmarłej 3-latki z Siedlec

Są wyniki sekcji zwłok zmarłej 3-latki. Przypomnijmy: chodzi o...

Na Zalewie Karczunek trwają poszukiwania mężczyzny (aktualizacja)

W Kałuszynie na Zalewie Karczunek strażacy poszukują mężczyzny, który...

Chwilę po zakupie motocykla zginął na drodze

W sobotę 29 czerwca w Rzewuszkach (gmina Sarnaki) doszło do śmiertelnego wypadku.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje