REKLAMA
21.6 C
Siedlce
Reklama

Unia to my!

[j]gfx/gazeta/unia.gif[/j]
W jednej z najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych Google
wpisalem haslo „Unia Europejska” i otrzymalem okolo 263.000 informacji.
Gdy pytanie zadalem po angielsku, z komputera wysypalo sie
az okolo 4.490.000 informacji.
– Otacza nas morze, ba, ocean wiadomosci! Kazdy wkroczy do Unii Europejskiej swiadomy – pomyslalem.
Nic bardziej mylnego! Okazuje sie, ze wiedza przecietnego Polaka o UE jest powierzchowna i haslowa.
Najczesciej nie staramy sie dotrzec do zródel informacji (inna sprawa, ze wiekszosc sformulowano po angielsku albo po francusku, a ze znajomoscia jezyków obcych jest w Polsce marnie), nie oceniamy konkretnego faktu, ale na podstawie drobiazgu staramy sie dokonac uogólnienia i wydac sad globalny.
Chetnie powtarzamy cudze komentarze absorbujac je w calosci lub w czesci jako wlasne.
Portret z lustra
Nasi bogatsi, europejscy krewni przy kazdej okazji wypominali nam polskie zacofanie, biede, slaby rozwój… Uwierzylismy na poczatku w te opinie szemrane po brukselskich i strasburskich katach. W koncu jednak znalezlismy lustro, spojrzelismy w nie i… Okazalo sie, ze nie jestesmy ani tacy biedni, ani niedorozwinieci i brzydcy.
Z badan wynika, ze do najczesciej wskazywanych, pozytywnych cech UE naleza: sila (potezna, bogata instytucja), dobrobyt, stabilizacja i praca, nadzieja na rozwój, lepsza przyszlosc i poprawe sytuacji gospodarczej, otwarcie granic, wolnosci obywatelskie, ochrona praw czlowieka. Cieniem na unijnym portrecie kladzie sie biurokracja, skomplikowane procedury, wyrachowanie (badani utrzymywali, ze w UE dziala mnóstwo grup interesów polaczonych ukladami; Polska jako nowy czlonek jest poza ukladami), pazernosc (próby zdobycia za wszelka cene nowych rynków zbytu, wyrachowanie w niektórych przypadkach programów pomocowych), niespójne zasady ekonomiczne (mieszanka etatyzmu i panstwa opiekunczego z gospodarka wolnorynkowa), kryzys wartosci, a szczególnie brak poszanowania dla wartosci chrzescijanskich (uwaga w badaniach zwracana rzadko, szczególnie w województwach poludniowo-wschodnich; chodzilo o wzrost nalogów i swobode seksualna).
A my jestesmy zywiolowi, z temperamentem, sprytni i przedsiebiorczy, z ulanska fantazja, co objawiac sie moze nawet blokowaniem dróg i magistrali kolejowych. Potrafimy dbac o wlasne interesy lawirujac miedzy mocarstwami tego swiata. Pomaga nam w tym elastycznosc i umiejetnosc dostosowywania sie do kazdych niemal warunków. Charakteryzuje nas tez pracowitosc.
Zle, ze przy tym niekorzystnie rysuje sie polska slabosc polityczna, zly stan gospodarki, marna jakosc elit rzadowych i podle nastroje spoleczne. Slabo radzimy sobie z bezrobociem i korupcja. Z tego powodu czesc widzi Polske na pozycjach petenta uleglego wobec „starej Europy”.
Jak lis z kura i owca z wilkiem
Razu pewnego zorganizowano zabawe i poproszono o podanie nazw zwierzat, które kojarza sie z Polska i UE. Okazalo sie, ze Unie postrzegamy jako drapieznika: lwa, tygrysa, niedzwiedzia albo wilka (sila, dominacja, drapieznosc, zycie stadne). Uczestniczacy w tej zabawie porównywali ja tez do lisa, weza, hiena czy sepa (przebieglosc, chytrosc, dwulicowosc, pazernosc). W ankietach badawczych pojawialy sie tez psy (straznik dobytku) i krowy (karmi wszystkich).
Polske przedstawiano zas jako mysz (mala, ale sprytna), lisa, owce (bezradna i bierna wobec zagrozen), konia, mrówke, pszczole (przyzwyczajenie do ciezkiej pracy), osla (upór), kure (znosi jaja, bywa, ze nawet zlote, ale ostatecznie i tak zostanie zjedzona przez swego karmiciela), kangura lub chomika (nadmierne gromadzenie i konsumpcja dóbr).
W UE przyjdzie nam zapewne nie raz zyc jak… lis z kura albo wilk z owca.
Beneficjanci i przegrani
Integracja europejska to szansa dla mlodych, to ogólnie panujace przeswiadczenie. Szczególnie chodzi o tych, którzy zainwestowali we wlasny rozwój zawodowy i naukowy.
Na UE moga przegrac natomiast zyjacy ponizej przecietnego poziomu. Nie ma zgody co do rolników. Po poczatkowym rozdzieraniu szat nad ich losem, pojawily sie glosy rozsadnie wskazujace, ze obecnie w Polsce nie ma drugiej grupy zawodowej, tak holubionej przez panstwo. W gorszym polozeniu sa nawet przedsiebiorcy: handlowcy i producenci, którzy musza zadbac sami o siebie.
Syndrom onizmu
Dostepne badania socjologiczne wskazuja, ze Polacy cierpia na syndrom „onych”. Historyk, politolog i wykladowca Instytutu Dziennikarstwa oraz znany dziennikarz, prof. dr hab. Wieslaw Wladyka, napisal niedawno na lamach „Polityki”, ze onizm zdaje sie byc stalym skladnikiem zbiorowej i indywidualnej psychiki Polaków”. Polega na tym, ze za wszystkie niepowodzenia zawsze obciazamy jakichs „onych”: szwabów, rusków, zydostwo, masonów, komuchów, solidaruchów, liberalów, elity rzadzace itp. Wedlug profesora, przed 1989 r. taka konstrukcja miala jeszcze jakis fundament, poniewaz powszechnie uwazalismy, ze „wladza z moskiewskiego nadania zyla jako huba na narodowym pniu”. W dobie PRL podzial swiata wedlug linii wytyczonej punktami „MY” i „ONI” byl klarowny i trzymal sie mocno. Za mocno. Po pozbyciu sie „onych” w III RP odnaleziono kolejnych. W sztuce „onizmu”, jak dowodzi prof. W. Wladyka, przoduja ugrupowania populistyczne. Mozemy sie wiec spodziewac, ze „pasiasta”, albo „czarna” grupa polityczna odnalazla juz „onych” w UE. A przeciez od 1 maja UE to my!

Od autora: Korzystalem z raportu generalnego z badan jakosciowych „Integracja europejska w perspektywie regionów”, ARC Rynek i Opinia dla Centrum Europejskiego Natolin.
Wielki mecz: UE : RP
WYGRANI PRZEGRANI
Ludzie wladzy Zwykli ludzie
Bogaci Biedni
Mlodzi Starsi (powyzej 35 roku zycia), emeryci i rencisci
Wyksztalceni, znajacy jezyki obce Ludzie bez wyksztalcenia, bez znajomosci jezyków obcych
Nowoczesni i wielkoobszarowi rolnicy Malorolni rolnicy
Specjalisci, profesjonalisci Robotnicy
Mobilni przestrzennie i umyslowo Malo mobilni i elastyczni
Przedsiebiorcy turystyczni nastawieni na zagranicznych turystów Producenci i handlowcy

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

  • Tagi
  • N

Najczęściej czytane

Uwaga na krztusiec!

Kaszlesz, źle się czujesz, masz infekcję – zostań w...

Zmarł Artur Kozłowski

20 września 2024 r. zmarł Artur Kozłowski właściciel i...

IX Zjazd Absolwentów „Królówki”

Istnieje od 120 lat! Siedlecka „Królówka” to szkoła wyjątkowa....

Czarne koszule wzięły górę. Pogoń bezradna w starciu z Polonią (zdjęcia)

MKP Pogoń Siedlce, po bardzo słabym meczu w swoim...

Siedlczanie z workiem medali w tajskim boksie

W Bieruniu odbyły się Mistrzostwa Polski Thaiboxing WBC. Ze...

Ale burak! Rolnik z Chłopkowa chwali się wyhodowanym okazem

Standardowej wielkości buraki ćwikłowe ważą około 150 g. Okaz...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje