W powiecie minskim wzrosla liczba przestepstw dokonywanych
przez osoby nieletnie. Plaga sa tez kradzieze.
Policjanci z Minska Mazowieckiego, którzy podlegaja Komendzie Stolecznej Policji, maja jeden z wiekszych obszarów do patrolowania Na terenie dzialania Komendy Powiatowej Policji w Minsku znajduje sie takze najwiecej jednostek samorzadu terytorialnego. Nad bezpieczenstwem mieszkanców powiatu bezposrednio czuwaja policjanci z czterech komisariatów policji w Halinowie, Mrozach, Dobrem i Minsku. Wyniki ich pracy skladaja sie na obraz i efekty dzialania calej Komendy Powiatowej. Mimo rozleglego obszaru i duzej liczby gmin, ogólna liczba przestepstw odnotowywanych w powiecie minskim nie jest najwieksza w porównaniu do innych komend podleglych Komendzie Stolecznej Policji. W 2003 roku odnotowano w powiecie minskim 3894 przestepstwa, w powiecie wolominskim az 7 tys., a w duzo mniejszym powiecie legionowskim – 3259 przestepstw.
Komendant minskiej policji, Eugeniusz Wójcik, przedstawiajac na sesji samorzadu powiatowego roczne sprawozdanie z pracy podkreslil, ze Komenda Powiatowa Policji w Minsku stawia przed soba piec strategicznych zadan, które maja na celu obnizenie skali zagrozenia przestepczoscia. Jesienia ubieglego roku do powiatu skierowane zostaly dodatkowe sily prewencji. Oznacza to, ze dodatkowo w powiecie pracuje 110 funkcjonariuszy. Jednak sa oni tu oddelegowani tylko na czas okreslony.
– Obecnie na ulicach widac tych funkcjonariuszy. Co bedzie, jak ci policjanci opuszcza teren powiatu? – pytal retorycznie radny Antoni Tarczynski, szef komisji bezpieczenstwa i rozwoju powiatu.
Porównujac rok 2002 do 2003 wyraznie widac, co podkreslil komendant E. Wójcik, ze wzrasta liczba przestepstw dokonywanych przez nieletnich. Plaga na terenie powiatu sa tez kradzieze, m.in. telefonów komórkowych, rowerów, krzyzy nagrobkowych, elementów metalowych. Tylko w Minsku w ubieglym roku dokonano 431 tego typu przestepstw, a na terenie powiatu 887. W przypadku kradziezy policja nie moze poszczycic sie duza skutecznoscia, gdyz wykrywalnosc tych przestepstw wynosi zaledwie 12,4 proc.
W minionym roku w Minsku dokonano 398 kradziezy z wlamaniem, a 949 na terenie powiatu. Wykrywalnosc sprawców tych przestepstw takze jest symboliczna i wynosi 10,1 proc. 35 nieletnich (na ogólna liczbe 205 czynów zabronionych w powiecie) wzielo udzial w rozbojach i wymuszeniach rozbójniczych. W tym przypadku policja odnotowala 51,2 proc. wykrywalnosci sprawców.
Wyjatkowo dobrze pod wzgledem ujawniania winnych przedstawia sie sytuacja w przypadku przestepstw gospodarczych. W 2003 roku ich liczba w powiecie minskim wyniosla 114, w tym w samym Minsku dokonano ich 91. Sprawcy skupiali sie glównie na oszustwach gospodarczych zwiazanych z przedluzaniem sobie terminów platnosci, niesplacaniem zobowiazan w kwocie od 1 tys. do 80 tys. zlotych, przywlaszczaniem przedmiotów kupionych na kredyt, falszowaniem dokumentów w celu wyludzenia towarów. Nieletni w tego rodzaju przestepstwach maja niebagatelny udzial: w samym Minsku z 91 przestepstw 75 dokonali nieletni, a w powiecie nieletni byli sprawcami 94 czynów zabronionych. Przybywa tez przestepstw zwiazanych z narkomania. W 2002 roku ujawniono ich 13, a w roku ubieglym juz 36.
W minionym roku w powiecie minskim policjanci wylegitymowali 19871 osób, które naruszyly porzadek prawny. Mandatami ukarano 4547 obywateli na laczna kwote 668 190 zlotych. W areszcie powiatowej komendy policji przebywalo 1110 osób.
Na drogach powiatu minskiego wydarzylo sie 1,5 tys. kolizji i 333 wypadki, w których zginely 43 osoby, a obrazenia odnioslo kolejnych 428. Najwiecej nieszczesliwych zdarzen na drogach bylo w maju, a najmniej w styczniu i lutym. Komendant Eugeniusz Wójcik podkreslil, ze na poprawe bezpieczenstwa na drogach wplyw maja prowadzone inwestycje, m.in. przebudowa ulicy Okuniewskiej w Sulejówku oraz drogi Latowicz-Kuflew-Mrozy i Jakubów-Dobre.
Nie bez dumy komendant E. Wójcik poinformowal samorzad, ze Komenda Powiatowa Policji uczestniczy we wdrazaniu systemu zarzadzania jakoscia ISO 9001. Glówna przeslanka wprowadzanego systemu jest monitorowanie prowadzonych w komendzie czynnosci i zwracanie uwagi, czy spoleczenstwo jest zadowolone ze stosowanych przez policje procedur.
Do wdrazania systemu zarzadzania jakoscia niezbedne sa prace zwiazane z przygotowaniem odpowiedniego standardu pomieszczen komendy. Jeszcze niedawno pokoje, w których pracuja policjanci, niewiele mialy wspólnego z jakimikolwiek standardami i estetyka. Obecnie przechodza one gruntowny remont, z wymiana drzwi i podlóg lacznie. Izba zatrzyman zmienila sie w luksusowy „apartament”. Trzy cele zostaly powiekszone, wyremontowane i, jak zapewnia komendant, warunki w nich sa bardzo dobre. W lipcu, kiedy policjanci beda obchodzic swoje swieto, remont komendy ma byc zakonczony. Takze w lipcu, w Minsku ma byc oddany na potrzeby policji jeszcze jeden budynek przy ulicy Pilsudskiego. Wszystko wskazuje, ze budynki i pokoje, w których policjanci pracuja, beda nowoczesne, przestronne, funkcjonalne. Tylko meble sa stare i rozpadaja sie, gdyz niektóre z nich pamietaja poczatek ubieglego wieku. – Komenda Stoleczna na nowe meble pieniedzy nam nie da – mówi komendant E. Wójcik. – Mysle wiec, co zrobic, by policjanci nie siedzieli na podlodze i protokolów nie spisywali na taboretach…