REKLAMA
21.5 C
Siedlce
Reklama

Umowa o pomoc przy zbiorach 2018 – jak rozliczyć w PIT 2019?

Sezonowi pracownicy branży rolniczej od pewnego czasu mogą być zatrudniani na podstawie specjalnej umowy: o pomocy przy zbiorach. Jak wygląda jej rozliczenie, jakie obowiązki wobec urzędu skarbowego ma rolnik i pomocnik?

Od 18 maja 2018 roku obowiązuje w polskim prawie nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej – umowa o pomocy przy zbiorach. Została ona wprowadzona między innymi po to, by zapewnić bezpieczeństwo  osobom zatrudnianym do prac sezonowych w rolnictwie. Dotąd rolnicy często nawiązywali z pomocnikami umowy o dzieło, jednak nie zawsze odpowiadało to zakresowi wykonywanych przez nich prac. Umowa o pomocy przy zbiorach dokładnie określa, jakie czynności mogą być nią objęte, pozwala na ubezpieczenie pracownika i jednocześnie jest dość nieskomplikowana pod względem administracyjnym, dlatego z jej rozliczeniem również nie powinno być problemów. Poniżej wyjaśniamy,  kiedy i jakie informacje należy przesłać do urzędu skarbowego.

Umowa o pomocy przy zbiorach – strony i zakres prac

Do umowy o pomocy przy zbiorach nie mają zastosowania przepisy Kodeksu pracy, lecz Kodeksu cywilnego. Jest to umowa cywilnoprawna, nawiązywana między rolnikiem a pełnoletnią osobą fizyczną, w formie pisemnej. Należy zawrzeć w niej informacje o zakresie wykonywanych prac, miejscu ich świadczenia, oraz okresie obowiązywania umowy.

Czynności, które można objąć umową o pomocy przy zbiorach to:

  • zbieranie plonów roślin,
  • usuwanie zbędnych części roślin,
  • sortowanie i klasyfikowanie zebranych roślin,
  • przygotowywanie roślin do transportu, przechowywania lub sprzedaży,
  • pielęgnowanie i inne czynności wpływające na poprawę jakości plonów.

Za każdym razem, kiedy w powyższych podpunktach mowa jest o ‘roślinach’, należy rozumieć przez to: owoce, warzywa, tytoń, chmiel, zioła oraz rośliny zielarskie. Szczegółowy wykaz gatunków  wchodzących w skład wymienionych kategorii znajduje się na stronie Kasy Rolniczej Ubezpieczenia Społecznego.

Prace w ramach pomocy przy zbiorach muszą być wykonywane osobiście, w wyznaczonym przez rolnika miejscu i przez określony czas, z zachowaniem limitu: pomocnik może je świadczyć nie dłużej, niż łącznie 180 dni w ciągu roku kalendarzowego. W związku z tym, przed zawarciem umowy składa on oświadczenie o liczbie dni w danym roku, przez jakie wykonywał podobne prace u innych rolników.

Rozliczenie umowy o pomocy przy zbiorach

przez e-deklaracje 2019

W celu przeprowadzenia rocznego rozliczenia dochodów, obejmującego dochody z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, warto użyć programu do PIT. Nie trzeba znać się na zagadnieniach związanych z podatkami – program sam dokona potrzebnych obliczeń na podstawie wpisanych danych, uwzględniając najnowsze przepisy prawne, a następnie prześle je do urzędu skarbowego za pomocą systemu e-deklaracje 2019 i Programu PIT Pro lub PIT APP.

Dochody z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach zakwalifikowane są do przychodów z innych źródeł i podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej. W związku z tym jako dochód w formularzu PIT podaje się przychód z tytułu umowy, bez pomniejszania go o koszty uzyskania.

Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2019 r. przepisami, informacje podatkowe na temat umowy o pomocy przy zbiorach składa rolnik na formularzu PIT-11. Wynagrodzenie wykazywane jest w części F, czyli „informacji o wysokości przychodów, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy”, w polu 74. Termin na przesłanie takiego druku do urzędu skarbowego, jak i do pomocnika, mija z końcem lutego następnego roku.

Ponieważ od przychodów z tytułu umowy o pomocy przy zborach nie pobiera się zaliczek na podatek, obowiązek zapłaty podatku ciąży na pomocniku. Może on wpłacać miesięczne zaliczki na rzecz podatku w trakcie roku podatkowego, stosując przy tym stawkę najniższą stawkę w skali podatkowej – 18%. Jest to jednak dobrowolne i równie dobrze rozliczenia można dokonać zbiorczo.

Chociaż przychodów z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach nie można pomniejszyć o jakiekolwiek koszty ich uzyskania, to jeśli rolnik nieodpłatnie zapewnia pomocnikowi wyżywienie i zakwaterowanie, wartość tych świadczeń może zostać zwolniona od podatku.

Jeśli osobą zatrudnioną do pomocy przy zbiorach był cudzoziemiec – nierezydent (osoba, która nie posiada miejsca mieszkania do celów podatkowych na terenie Polski), to opodatkowanie dochodów nastąpi zgodnie z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartymi między Polską a krajem rezydencji podatkowej pomocnika. Rolnik w takiej sytuacji nie będzie miał obowiązku sporządzenia i przesłania informacji PIT-11.

Osoby, które mają wątpliwości, czy przeprowadzone przez nich rozliczenie jest prawidłowe, powinny sprawdzić je w programie do PIT Pro. Jeśli okaże się bezbłędne, warto wysłać je do urzędu w trybie online, przez system e-deklaracje 2019, z którym łączy się każdy program do PIT, jak np. Program PIT Pro 2018/2019. W ten sposób nie tylko zmniejsza się ryzyko popełnienia błędów w obliczeniach czy pozostawienia niewypełnionych pól, ale także zyskuje szybszy zwrot podatku – urząd skarbowy premiuje w ten sposób podatników rozliczających się przez internet.

>>> Rozlicz PIT 2019 już dziś! Pobierz Program PIT Pro 2018/2019 lub Wypełnij PIT Online w 5 minut! <<<

Rozliczenie PIT 2018/2019 programem Pit Pro

Źródło: Portal podatkowy Podatnik.Info oferujący Darmowy Program PIT Pro 2018/2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Zwłoki 14-latka z Siedlec w pensjonacie w górach. Czy to ojciec zabił syna?

To przedsiębiorca z Siedlec miał zamordować swojego 14-letniego syna...

Łuków: Nie żyje adwokat Łukasz Jończyk. Trwa zbiórka na pomoc rodzinie

Łukasz Jończyk zginął 10 lipca w wypadku drogowym. Tego...

Pijana 23-latka dachowała skodą

Kilka dni temu w Przygodach (gmina Suchożebry) doszło do...

Zderzenie w Broszkowie. Droga nieprzejezdna (aktualizacja)

Na DK2 w Broszkowie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierujący...

Ciąg dalszy sprawy z Brzezin – dziecko urodziło się żywe

Wykonano sekcję zwłok noworodka, którego ciało znaleziono w śmietniku...

Wypadek na DK2 w Ujrzanowie

Na rondzie w Ujrzanowie doszło do zderzenia dwóch samochodów. Przed...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje