REKLAMA
23.2 C
Siedlce
Reklama

Jak w powiecie Internet zakladano

Powiat lukowski mial swoje piec minut. Programu tworzenia czytelni internetowych w gminnych bibliotekach publicznych w ramach akcji Ministerstwa Nauki i Informatyzacji nie prowadzono w zadnym powiecie w regionie siedleckim. Natomiast w Lukowskiem w kazdej bibliotece gminnej i jednej filialnej znalazly sie nowoczesne komputery i siec internetowa.
Niewiele brakowalo, aby sprzet dla Lukowa otrzymal ktos inny, bo dyrekcje Lukowskiego Osrodka Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej nie widzialy potrzeby tworzenia czytelni internetowej w miescie. (…)
Oszusci z samorzadów
Ministerstwo Nauki i Informatyzacji zdecydowalo sie objac województwo lubelskie akcja „Ikonka” w ubieglym roku. Informacje o nieodplatnym przekazywaniu komputerów wyslano do samorzadów. Sprzet mial byc z oprogramowaniem, przystosowany do pracy w sieci i zaopatrzony w karty Wi-Fi, umozliwiajace bezprzewodowa lacznosc z Internetem. Na zgloszenie udzialu w programie byl miesiac.
Czesc bibliotek nie wiedziala o akcji, poniewaz albo w urzedach gmin zapodziewaly sie pisma, albo samorzadowcy chcieli komputery przekazac do szkól.
Anna Malinowska z Departamentu Spoleczenstwa Informacyjnego MNiI powiedziala nam: – Biblioteki przez lata kojarzono z nauka i postepem, ale samorzady przeznaczaly na nie coraz mniej pieniedzy. Poprzez nowe czytelnie chcielismy zapewnic ludziom powszechny dostep do Internetu i wyrównac szanse dostepu do wiedzy. Z czescia samorzadowców toczylismy boje. Oszukiwali nas, chcac przejac komputery.

Czy „Ikonka” to oszustwo?
Miejska Biblioteka Publiczna w Lukowie, na mocy porozumienia miedzy wladzami miasta i powiatu, realizuje zadania biblioteki powiatowej. Instruktor powiatowy MBP, Malgorzata Malkinska, ma dbac o rozwój bibliotek w powiecie. – Od paru lat myslalam, skad zdobyc komputery. Uslyszalam o projekcie Bractwa Kawalerów Gutenberga. Podobny do „Ikonki”, ale nie znalazl zainteresowania. Z „Ikonka” na poczatku bylo podobnie. Gdy zorientowalam sie, ze wiadomosci o akcji dotarly tylko do Woli Myslowskiej, Krzywdy, Wojcieszkowa, Adamowa i Serokomli – zaczelam slac dodatkowe informacje. Do wszystkich placówek telefonowalam. Przeciwstawialam sie tym samorzadom, które nie chcialy dac komputerów bibliotekom – powiedziala M. Malkinska.
Interweniowano tez w Departamencie Wspólpracy Zagranicznej i Przedsiebiorczosci Urzedu Marszalkowskiego, zajmujacego sie koordynacja „Ikonki” na Lubelszczyznie. Rozmowy z urzednikami rozczarowywaly. Stwierdzali, ze wójtowie mieli prawo zadysponowac sprzetem wedlug uznania. – Przeciez to nie prawda! – potwierdza A. Malinowska z MNiI.
Lubelski UM nie spisal sie, jesli chodzi o przekazywanie informacji o akcji. Ale jeszcze gorzej „Ikonke” potraktowala instruktor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, odpowiedzialna za biblioteki w Lukowskiem. Lubelszczyzna nie byla pierwszym województwem objetym programem, ale pani ta mówila, ze „Luków wychodzi przed szereg” i doradzala czekac, sugerujac, ze akcja moze byc niepewna.
W powiecie nie czekano jednak. Samorzady, które chcialy otrzymac komputery, musialy zapewnic lokale. Do ich zadan nalezalo tez: wyposazenie pomieszczen, wskazanie osób, które mialyby pracowac w przyszlych czytelniach internetowych, opracowanie regulaminu czytelni i zainstalowanie stalego lacza internetowego (wspólpraca z TP SA w wielu przypadkach byla droga przez meke; na pierwsze pytania odpowiadano, ze w zadnej gminie nie da sie podlaczyc Internetu). Wladze musialy zobowiazac sie tez do pokrywania kosztów obslugi czytelni: stale lacza, prad, ubezpieczenie.
Gdy minal termin skladania wniosków (21.11.2003 r.), okazalo sie, ze do akcji przystapily wszystkie biblioteki publiczne z powiatu oprócz… MBP z Lukowa.

Posel nauczycielem dyrektora
Ewa Wisnicka, dyrektor MBP, o „Ikonce” przeczytala w pismie z WBP. – Nie wiedzialam poczatkowo, ze moge starac sie o te komputery – glosi E. Wisnicka. Maria Balinska, zajmujaca wówczas fotel dyrektora Lukowskiego Osrodka Kultury, w sklad którego wchodzi MBP, otrzymala od burmistrza miasta, Zbigniewa Zemly, pismo podsekretarza stanu w MNiI, Wojciecha Szewko. Czytamy w nim: „Ministerstwo (…) zdecydowalo sie objac województwo (…) akcja „Ikonka”, polegajaca na uruchamianiu punktów powszechnego dostepu do Internetu w bibliotekach publicznych w gminach i miejscowosciach województwa”. Co tu jest niejasnego?
– Uwazam, ze ta akcja jest prawdopodobnie wielkiej klasy gównem. Jeszcze sie okaze – dosadnie stwierdzila w maju M. Balinska. – Zadne ministerstwo nigdy niczego madrego nie wymyslilo. Cóz to za akcja – pieprznac po trzy komputery?! Ludzie beda sciagac porno, a pózniej nas sie oskarzy o rozpowszechnianie – utyskiwala dyrektorka LOK-u.
– Jestem czlonkiem sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia rzadowego projektu ustawy o informatyzacji. Nerwy mi puscily, gdy zorientowalem sie, ze Luków nie bierze udzialu w programie – irytuje sie posel Wiktor Osik. – Mam troche lat i bylbym usprawiedliwiony, gdybym nie rozumial istoty informatyzacji kraju. Ale mlodsze osoby, w dodatku kierujace placówkami kultury, bibliotekami?! Wymoglem na M. Balinskiej i E. Wisnickiej zobowiazanie, ze, choc po terminie, zloza wniosek. Z tej rozmowy wyniklo, ze panie nie czuly potrzeby unowoczesniania bibliotek – zakonczyl W. Osik.
E. Wisnicka relacjonujac dzialania, jakie podjela, by czytelnia internetowa w MBP zostala uruchomiona, pomija szczególy rozmowy z poslem.

Czytelnia nie dziala – oddawac komputery!
Czytelnia jednak w Lukowie dziala i kazdy moze korzystac z niej za darmo. Ulokowano ja w pomieszczeniach Oddzialu dla Dzieci, bo, wedlug E. Wisnickiej, gdzie indziej nie ma miejsca. Opiekuje sie nia Elzbieta Michalak. W regulaminie czytelni wprowadzono rózne ograniczenia. Nie mozna np. przy komputerze przebywac dluzej niz godzine, nie wolno korzystac z wlasnych dyskietek, ani innego sprzetu komputerowego.
Niewielu lukowian wie o istnieniu czytelni. Nawet wewnatrz placówki nie widac najmniejszego ogloszenia. Informacje przekazywane sa jednak poczta pantoflowa i do czytelni przychodzi coraz wiecej osób (w kwietniu 34, w maju 189, w czerwcu 200). Najczesciej z Internetu korzystaja dzieci i mlodziez. Podobne czytelnie uruchomiono we wszystkich gminach powiatu poza Staninem. Ministerstwo Nauki i Informatyzacji zapowiedzialo w lipcu kontrole. Podarowane komputery beda odebrane z nieczynnych czytelni.
Antytalenty kontra ministerstwo
Dotychczas komputery w bibliotekach wykorzystywano w ograniczonym zakresie. Totez wiedza informatyczna bibliotekarek jest bardzo niska. Niewiele zainteresowanych jest jej podnoszeniem na kursach w WBP, bo, jak stwierdzila E. Wisnicka, trzeba za nie placic ponad 100 zl. Dlatego z inicjatywy M. Malkinskiej zorganizowano bezplatne szkolenie. Prowadzil je informatyk starostwa powiatowego w Lukowie, Krzysztof Konstanty, oraz gosc z WBP, Grzegorz Winnicki. Bibliotekarki domagaly sie kolejnych takich spotkan.
E. Wisnicka uwaza, ze nie kazdy komputer w bibliotece moze byc podlaczony do Internetu. Dlaczego? Bo istnieja wirusy, którymi mozna „zarazic” sprzet, bo pracownicy zamiast pracowac – serfuja po Internecie. Dyrektorka MBP sadzi, ze dostep do Internetu w bibliotece powinien byc ograniczony jedynie do nowej czytelni.
E. Wisnicka twierdzi tez, ze nawet jak czytelnik przyjdzie do biblioteki z wlasnym laptopem, to nie bedzie mial mozliwosci podlaczenia sie do Internetu.
– Po co jest wiec antena radiowa na scianie biblioteki?
– Zastanawialam sie, pytalam panów, którzy instalowali sprzet. Przeciez korzystamy z Neostrady. Odpowiedzieli, ze maja w zestawie, to zainstaluja. Nie dociekalam wiecej. Uznalam, ze to nieistotne – stwierdza E. Wisnicka.
Bardziej od dyrektorki jest zorientowana jej podwladna, E. Michalak. – Mnie mówiono, ze osoby, które beda w odleglosci 300 m od anteny moga korzystac z Internetu, ale musza sie zalogowac do sieci – powiedziala.
Podejscie dyrekcji MBP do komputeryzacji jest zgola odmienne od zamierzen Ministerstwa Nauki i Informatyzacji.
Piotr Giczela

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

  • Tagi
  • N

Najczęściej czytane

Miał prawie 4 promile alkoholu

Pijany kierował samochodem, który uderzył w słup. 22 września o...

Wysadzono i okradziono bankomat w Jeruzalu

24 września przed godz. 3 w miejscowości Jeruzal doszło...

Ale burak! Rolnik z Chłopkowa chwali się wyhodowanym okazem

Standardowej wielkości buraki ćwikłowe ważą około 150 g. Okaz...

IX Zjazd Absolwentów „Królówki”

Istnieje od 120 lat! Siedlecka „Królówka” to szkoła wyjątkowa....

Uwaga na krztusiec!

Kaszlesz, źle się czujesz, masz infekcję – zostań w...

Zmarł Artur Kozłowski

20 września 2024 r. zmarł Artur Kozłowski właściciel i...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje