REKLAMA
19.3 C
Siedlce
Reklama

Pucharek w Jartyporach

Stalo sie juz tradycja wykopalisk archeologicznych w Jartyporach, ze najciekawsze znaleziska trafiaja sie tam ostatniego dnia. Nie inaczej bylo w tym roku. Tuz przed planowanym zakonczeniem prac na starozytnym cmentarzysku archeolodzy natrafili na niezwykle rzadkie znalezisko – szklany rzymski pucharek sprzed ponad póltora tysiaca lat.
– W tym roku kontynuowalismy prace w pólnocnej czesci stanowiska, w miejscu, gdzie groby sa najbardziej narazone na zniszczenie – opowiada kierownik wykopalisk, Jacek Andrzejowski z Panstwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. – Odkrylismy ponad trzydziesci grobów zarówno szkieletowych, jak i cialopalnych. Wszystkie one pochodza z okresu póznorzymskiego, czyli od konca II do polowy IV wieku n.e.
Z odkrytych przez archeologów grobów najciekawsze okazaly sie dwa pochówki. Ludy gockie, które w pierwszych wiekach naszej ery zamieszkiwaly tereny obecnej Polski, chowaly swoich zmarlych, ukladajac ich glowa na pólnoc. W jednym z grobów odkrytych w czasie tegorocznych prac w Jartyporach z nieznanych powodów odstapiono od tego zwyczaju. Zmarla, wyposazenie grobu wskazuje, ze byla to kobieta, polozono glowa na poludnie. W poblizu jej glowy ustawiono gliniane naczynia, które, niestety, nie zachowaly sie w dobrym stanie.
Archeolodzy znalezli za to: ciezka zapinke z brazu, srebrny wisiorek w ksztalcie wiaderka (tzw. wisiorek wiaderkowaty) oraz toczony duzy paciorek bursztynowy. Na samym dnie w nogach zmarlej lezalo najcenniejsze znalezisko – maly zielony szklany pucharek, zdobiony nitkami z nakladanego szkla.
– Rzadkoscia jest to, ze pucharek nie jest pekniety. Bardzo piekny. Po konserwacji bedzie niewatpliwie ozdoba ekspozycji – opowiada Jacek Andrzejowski. Pucharek ma ok. 8 cm wysokosci i 5 cm srednicy.
– Wyglada jak zminiaturyzowana szklanica do piwa – opisuje archeolog. Pucharek powstal w warsztacie, dzialajacym na terenie Cesarstwa Rzymskiego. Gdzie dokladnie? Tego na razie nie wiadomo.
W innym grobie wsród szklanych paciorków odkryto kolejny bardzo interesujacy przedmiot – wisiorek w ksztalcie krazka o srednicy kilku centymetrów, wyciety ze scianki naczynia zwanego terra sigillata.
– Takie gliniane naczynia wykonywano w dosc specyficzny sposób, odciskano je bowiem w formie. Byly one bardzo cenione przez barbarzynców i masowo wywozone z Cesarstwa Rzymskiego. Na terenie kultur gockich sa one dosyc rzadkie. A takie wisiorki naleza juz do zupelnych wyjatków – mówi Jacek Andrzejowski. – Amulet jest moze niepozorny, maly, ale rzadko spotykany – dodaje.
Wykopaliska w Jartyporach rozpoczal on w 1998 r. Od tamtego czasu co roku na kilka tygodni powraca z ekipa archeologów do piaskowni na skraju lasu.
– Zdecydowanie potwierdzaja sie moje wczesniejsze przypuszczenia, ze nekropola w Jartyporach mogla byc jedna z najwiekszych, jesli nie najwieksza znana nam nekropola na Mazowszu i Podlasiu – mówi Jacek Andrzejowski.
Niestety, znaczna czesc cmentarzyska sprzed kilkunastu wieków zostala zniszczona przez wybieranie piasku. Archeolodzy spodziewaja sie, ze w Jartyporach znajda jeszcze co najmniej dwa razy wiecej grobów, niz odkryto do tej pory.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

  • Tagi
  • N

Najczęściej czytane

Miał prawie 4 promile alkoholu

Pijany kierował samochodem, który uderzył w słup. 22 września o...

Ostatnie pożegnanie Artura Kozłowskiego

Znana jest już data uroczystości pogrzebowych Artura Kozłowskiego -...

Wysadzono i okradziono bankomat w Jeruzalu

24 września przed godz. 3 w miejscowości Jeruzal doszło...

Ale burak! Rolnik z Chłopkowa chwali się wyhodowanym okazem

Standardowej wielkości buraki ćwikłowe ważą około 150 g. Okaz...

IX Zjazd Absolwentów „Królówki”

Istnieje od 120 lat! Siedlecka „Królówka” to szkoła wyjątkowa....

Uwaga na krztusiec!

Kaszlesz, źle się czujesz, masz infekcję – zostań w...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje