W Korytnicy trwają intensywne prace przy modernizacji zabytkowego budynku parafialnego, który przez mieszkańców nazywany jest „Watykanem”.
Jak na razie pracownicy budowlani burzą ściany, ale – jak zapewnia wójt Stanisław Komudziński – niedługo zaczną budować.
– Roboty idą sprawnie, jestem zadowolony z ich tempa – mówi Stanisław Komudziński.
Dodaje, że jeszcze w tym roku, przed nastaniem zimy, na „Watykanie” będzie nowy dach, by spokojnie można było kontynuować prace wewnątrz obiektu.
Budynek parafialny zwany „Watykanem” powstał na początku XX wieku na potrzeby wielu instytucji kościelnych, m.in. ochronki dla dzieci, zakonu franciszkańskiego dla osób świeckich, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ligi Morskiej czy biblioteki parafialnej. Po drugiej wojnie światowej „Watykan” przejęło państwo i zainstalowano tam kilka instytucji, m.in.: posterunek Milicji Obywatelskiej, Bank Spółdzielczy oraz Gminną Spółdzielnię „Samopomoc Chłopska”, która na piętrze prowadziła sklep tekstylno-odzieżowy.
Na początku lat 90. budynek wrócił do prawowitego właściciela, czyli parafii Korytnica. Nie wróciły tu jednak organizacje kościelne, pomieszczenia zajmowali dotychczasowi lokatorzy. Pod koniec lat 90. z „Watykanu” wyprowadził się Urząd Gminy. Przez kilka następnych lat mieściły się tu jeszcze: placówka Poczty Polskiej, sklep, salon fryzjerski i punkt ubezpieczeń.
Z każdym rokiem budynek popadał w ruinę. Parafii, ani gminy nie było stać na jego renowację. Nadzieja dla „Watykanu” pojawiła się w 2021 roku, wraz z ogłoszeniem przez rząd naboru do programu Polski Ład. Wójt Komudziński z zastępczynią Grażyną Chrupek napisali kilka wniosków do Polskiego Ładu, w tym jeden dotyczący „Watykanu”. I okazało się, że ten wniosek otrzymał dofinansowanie w kwocie 4 250 tys. zł. Po otrzymaniu przez samorząd promesy, proboszcz parafii Korytnica, po konsultacjach z radą parafialną i Kurią Biskupią w Drohiczynie, wydzierżawił gminie „Watykan” na 20 lat.
W tym roku odbył się przetarg na remont „Watykanu”. Wygrała go firma z Węgrowa, która za 4,8 mln zł podjęła się realizacji inwestycji. Na razie trwają prace wyburzeniowe (m.in. zostały wyburzone ściany z modrzewiowych bali, gdyż były spróchniałe), ale wkrótce obiekt zacznie nabierać nakreślonych w planach kształtów.
W ramach przebudowy mają być wymienione dach, stolarka okienna i drzwiowa, schody prowadzące na piętro, stropy i posadzki. Odtworzony zostanie balkon i kolumnada przed wejściem głównym. Do budynku będzie dobudowana pochylnia i podnośnik
dla osób niepełnosprawnych. Na parterze będą: Dzienny Dom Seniora, kuchnia oraz pomieszczenia biurowe, a na piętrze – sala widowiskowo -kinowa na sto miejsc oraz różnego rodzaju pracownie artystyczne, którymi będzie administrował dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – placówki, którą gmina zamierza niebawem utworzyć.
Firma budowlana ma czas na zakończenie prac modernizacyjnych do listopada 2023 roku. Wójt Stanisław Komudziński liczy, że zakończą się one przed terminem. (sej)