Pierwszy krok to świadoma decyzja
Pierwszym, a zarazem najważniejszym krokiem w kierunku zmiany szkoły na edukację domową, jest świadoma i przemyślana decyzja. Musi ją podjąć cała rodzina, ponieważ zmiana trybu nauczania będzie miała wpływ nie tylko na ucznia, ale także na rodziców i rodzeństwo.
Ważne jest także, by możliwie jak najwięcej dowiedzieć się na temat takiego trybu nauczania. Na temat edukacji domowej napisano wiele książek i artykułów. Można skorzystać z wiedzy osób, które już kształcącą dzieci w takiej formie, dołączyć do grup i środowisk związanych z edukacją domową lub skorzystać z pomocy specjalistów, fundacji, które pomagają rodzicom w tych pierwszych krokach czy np. Centrum Nauczania Domowego, które dodatkowo oferuje platformę do nauki. Internetowa platforma to nowoczesne narzędzie i świetne rozwiązanie, gdzie uczeń dostaje całą podstawę programową w jednym miejscu, obejmującą wszystkie przedmioty.
Podjęliśmy decyzję. Wiemy już, że chcemy, by nasze dziecko zdobywało wiedzę w formie nauczania domowego, co dalej? Jakie formalności należy dopełnić przechodząc na edukację domową?
Potrzebne dokumenty
Przeniesienie ucznia ze szkoły na edukację domową nie jest trudne. Wymaga jedynie kilku dokumentów aplikacyjnych. Co musi przygotować rodzic lub opiekun:
-
Wniosek do dyrektora szkoły z prośbą o zezwolenie na spełnianie przez nasze dziecko obowiązku szkolnego poza szkołą
-
Oświadczenie rodziców/opiekunów o zapewnieniu dla dziecka warunków umożliwiających realizację podstawy programowej
-
Zobowiązanie rodziców/opiekunów do przystąpienia dziecka do egzaminów klasyfikacyjnych
Zgromadzone dokumenty należy złożyć w wybranej szkole, do której wcześniej zapisujemy dziecko. Najlepiej jeśli wybierzemy szkołę przyjazną edukacji domowej.
Na rozpatrzenie naszych dokumentów i decyzję dyrektor szkoły ma 30 dni, najczęściej proces ten trwa krócej.
Odmowna decyzja dyrektora ws. edukacji domowej
Zdarza się, choć niezwykle rzadko, że dyrektor szkoły nie godzi się na edukację dziecka poza szkołą. Znając sytuację rodzinną danego dziecka, może uznać, że uczeń np. nie będzie miał wystarczających warunków umożliwiających mu realizowanie podstawy programowej. Takie sytuacje są jednak marginalne.
Szkoła przyjazna edukacji domowej, czyli jaka?
Decydując się na edukację domową swojego dziecka należy dobrze przemyśleć kwestię szkoły. Wedle prawa oświatowego, uczeń który uczy się w edukacji domowej musi być formalnie zapisany do szkoły stacjonarnej. Dobrze jeśli to jest placówka nosząca miano „szkoły przyjaznej”. Dlaczego to takie ważne?
Szkoły przyjazne to placówki, które mają doświadczenie i znają specyfikę tego trybu nauczania. Wiedzą na czym polega edukacja domowa, znają procedury wynikające z prawa oświatowego. Wspierają rodziców w decyzji, jaką podjęli odnośnie kształcenia swojego dziecka.
Dbają, by egzaminy klasyfikacyjne odbywały się w przyjaznej atmosferze. Zapewniają uczniowi w edukacji domowej podręczniki, a także kontakt ze społecznością szkolną. Dziecko zapraszane jest na różne wydarzenia, spotkania szkolne, wycieczki. Wybranie odpowiedniej pozwala uniknąć błędów oraz niepotrzebnego stresu dzieciom i rodzicom.
Decyzja nie na całe życie
Warto uświadomić rodzicom, że decyzja o przejściu na edukację domową nie jest decyzją na całe życie. Można wrócić do szkoły, w każdym momencie. Nawet w trakcie roku szkolnego. Nie warto z obawy i lęku zabierać sobie i dziecku szansy i możliwości wyboru. Nawet jeśli nie jesteśmy pewni, czy taki rodzaj edukacji będzie nam bliski, zawsze można spróbować. Jeśli się sprawdzi, to może być dla rodziny wspaniała przygoda. Jeśli natomiast okaże się, że w Waszym przypadku szkoła stacjonarna była lepszym rozwiązaniem – zawsze można wrócić do szkolnej ławki.
Gdzie uzyskać więcej informacji na temat edukacji domowej?
Więcej informacji na temat edukacji domowej można uzyskać w Centrum Nauczania Domowego:
-
pod numerem telefonu: +48 12 399 43 59
-
wysyłając e-mail: sekretariat@domowi.edu.pl
-
odwiedzając osobiście Centrum Nauczania Domowego: ul. Szlak 20/7, 31-153 Kraków
-
wypełniając formularz kontaktowy na stronie: https://domowi.edu.pl/kontakt/
Czytaj również: