Przebarwienia – czym są i dlaczego powstają?
Za zmiany pigmentacyjne (przebarwienia) odpowiadają zaburzenia procesów melanogenezy, czyli produkcji komórek barwnikowych skóry – melaniny. Barwnik ten warunkuje tonację skóry. Znajduje się także we włosach i tęczówce. Jednym z jego zadań jest pochłanianie i neutralizacja promieniowania ultrafioletowego. Właśnie z powodu wzmożonej produkcji melaniny podczas kąpieli słonecznych skóra przyjmuje ciemny odcień.
Zdarza się jednak, że nadmiar słońca skutkuje nierównomierną, zbyt intensywną produkcją barwnika. Właśnie dlatego zawsze należy pamiętać o protekcji przeciwsłonecznej, stosując np. dermokosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym Avene. Wiedz, że przebarwienia mogą pojawić się nie tylko bezpośrednio po opalaniu, ale nawet dopiero po kilku miesiącach. Skupiska melaniny widoczne są w postaci plamek o różnym odcieniu i rozległości. Najczęściej przebarwienia pojawiają się na twarzy, ponieważ to ona ma największy kontakt ze słońcem.
Do zaburzeń melanogenezy może dochodzić także pod wpływem hormonów. Przebarwienia są więc częstym problemem po ciąży, kobiet w okresie przekwitania czy Pań stosujących antykoncepcję lub przyjmujących leki i zioła fotouczulające. Nieestetyczne przebarwienia często pojawiają się także jako powikłanie po zmianach trądzikowych.
Niektóre zmiany dotyczą naskórka. Wówczas, przy odrobinie zaangażowania i systematyczności, można je skutecznie usunąć i odzyskać piękną, równomierną cerę. W przypadku zmian głębszych, dotyczących skóry właściwej, redukcja przebarwień wymaga wielokierunkowych działań, które nie zawsze są w stanie całkowicie je usunąć. Można jednak w dużym stopniu rozjaśnić i zmniejszyć widoczność zaawansowanych przebarwień, dlatego nie należy się poddawać.
Kosmetyki rozjaśniające przebarwienia
Podstawą walki z przebarwieniami jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Musisz pamiętać o jej intensywnym nawilżaniu – wszelkie zmiany pigmentacyjne uwidaczniają się na suchej, odwodnionej cerze. Ponadto stosuj kosmetyki dedykowane do cery z przebarwieniami. Zwykle zawierają one substancje o właściwościach rozjaśniających, blokujących syntezę melaniny i wyrównujących koloryt, np. witaminy C i A czy kwasy owocowe. Poza typowymi kremami na przebarwienia stosuj też emulsje kondycjonujące skórę, np. z kwasem mlekowym i glikolowym. Składniki takie zmiękczają naskórek i pobudzają cerę do regeneracji.
Zabiegi złuszczające naskórek
Najwięcej barwnika gromadzi się w zewnętrznych warstwach skóry. Wykonując systematyczne peelingi, możesz usunąć lub przynajmniej znacznie zredukować przebarwienia. Pamiętaj jednak, aby rodzaj peelingu dobierać do potrzeb własnej cery. Te mechaniczne są najbardziej inwazyjne. Przy skórze delikatnej stawiaj raczej na peelingi enzymatyczne. Nie wykonuj złuszczania częściej niż dwa razy w tygodniu, ponieważ zamiast usunąć przebarwienia, zaburzysz proces naturalnej keratynizacji, przez co cera może stać się szorstka i nierówna.
Zabiegi kosmetyczne na przebarwienia
Przy rozległych przebarwieniach, które nie reagują na naturalne metody i pielęgnację, do dyspozycji masz również zabiegi kosmetyczne wykonywane przez specjalistów. Do tych szczególnie polecanych przy zmianach pigmentacyjnych zalicza się peelingi chemiczne, mezoterapię i krioterapię. Są to zabiegi małoinwazyjne, jednak pozwalające na uzyskanie zadowalających rezultatów. Najskuteczniejszy jest natomiast zabieg z użyciem lasera, którego energia w większości przypadków całkowicie usuwa ciemne plamki.
Protekcja delikatnej skóry z przebarwieniami i zdrowa dieta
Pamiętaj, że niezależnie od wybranej metody redukcji przebarwień, Twoja cera potrzebuje stałej ochrony przeciwsłonecznej. W ciągu dnia stosuj więc krem z wysokim filtrem UV – przynajmniej 30. Koloryt cery poprawisz również, dbając o zdrową dietę. Jeśli chcesz zachować promienną skórę bez przebarwień, jedz dużo warzyw i owoców zawierających beta-karoten, czyli prowitaminę A. Znajdziesz go w marchwi, dyni, morelach, batatach, brzoskwiniach, mango i kurkumie.