REKLAMA
17.4 C
Siedlce
Reklama

Na skraju rzeczywistości. Wojna nie jest dobrem Wernisaż wystawy rzeźb i rysunków Andrzeja Sołtysiuka

Urodziłem się w roku 1945, w roku zakończenia II wojny światowej i przez całe życie cieszyłem się pokojem, z ufnością spoglądałem na wszystkich ludzi, poznawałem różne kraje i  kultury, pracowałem i tworzyłem czując się bezpieczny. Moje przekonanie o tym, że życie jest piękne po raz pierwszy zachwiało się w roku 1956, później w 1968, następnie w 1981 roku nastał stan wojenny w Polsce, ale największe ostrzeżenie przyszło w roku 1986, kiedy wybuchła elektrownia atomowa w Czarnobylu. Wtedy właśnie powstał cykl prac malarskich, rysunkowych i rzeźbiarskich „Na skraju rzeczywistości”. Była to moja wypowiedź artystyczna ostrzegająca przed zagrożeniami współczesnego świata.  Ten skraj rzeczywistości stał się motywem przewodnim mojej aktywności artystycznej.

            Natomiast dzień 24 lutego 2022 wyzwolił we mnie sprzeciw i ogromne pokłady emocji, które musiałem wyrazić w sztuce. Rysunki, które tutaj prezentuję, są moim manifestem przeciw wojnie i okrucieństwu w każdym wymiarze.

            Andrzej Sołtysiuk

 

Ludzkość musi położyć kres wojnie,

bo inaczej wojna położy kres ludzkości.

                                   John F. Kennedy

 

Andrzej Sołtysiuk – ur. w 1945 r. w Białymstoku. W 1965 r. ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Supraślu i rozpoczął studia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W roku 1971 otrzymał tytuł magistra sztuki na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby ze specjalnością – rzeźba. Jest artystą swobodnie poruszającym się w różnych dyscyplinach sztuki. W swoich dziełach jest wyrazicielem myśli współczesnego człowieka, jego przeżyć, dążeń i oczekiwań. Jego dzieła wykazują ścisły związek z naturą i  potwierdzają, że wszystkie formy zawarte w pejzażu są dla artysty niewyczerpanym źródłem pomysłów. Myślą przewodnią twórczości Andrzeja Sołtysiuka  jest wszystko to, co się dzieje „Na skraju rzeczywistości”, a przede wszystkim człowiek zagubiony i zdezorientowany w natłoku szumu cywilizacyjnego, którego nie jest w stanie ogarnąć  ani za nim nadążyć. Z tego powodu człowiek potrzebuje innego spojrzenia na świat wokół siebie i czasu na  odrobinę refleksji.

Wernisaż – 15 listopada 2022 r. (wtorek), godz. 18 w Małej Galerii Sztuki MOK, ul. Sienkiewicza 63.

Wystawa czynna do 7 grudnia 2022 r.

           

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Zmarł Artur Kozłowski

20 września 2024 r. zmarł Artur Kozłowski właściciel i...

Zarzut zabójstwa i tymczasowy areszt dla matki dziecka, którego ciało znaleziono w śmietniku w Brzezinach

Sąd zastosował tymczasowy areszt na trzy miesiące wobec 18-letniej...

Mińsk Mazowiecki: Robotnika przysypała ziemia

W Mińsku Mazowieckim podczas prac ziemnych na ul. Dąbrówki...

Wsparcie dla bliskich Darii. 34-latka zginęła w wypadku

W wypadku drogowym w miejscowości Sionna zginęła siedlczanka Daria...

Złapał gumę i zsunął się z drogi

8 sierpnia ok. godz. 5 rano na drodze krajowej...

Zagubionych tablic jak grzybów i to także po deszczu

Wczoraj (19 czerwca) Siedlce nawiedziła ulewa. Wiele ulic zostało zalanych. W efekcie kierowcy masowo gubili tablice rejestracyjne.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje