Rada Gminy Wola Mysłowska czyni starania o to, by gmina miała swój herb. Na niedawnej sesji radni dyskutowali nad projektem, do którego opracowania przez specjalistów z Komisji Heraldycznej posłużył jako wzór herb rodu Zakrzewskich.
Radni, na wniosek przewodniczącego Rady, Tadeusza Talarka i wójta gminy, Władysława Miki, zdecydowali, by z projektem herbu zapoznać mieszkańców gminy i zebrać ich opinie.
Jak ten herb gminy ma wyglądać? Jest on wzorowany na rodowym herbie Wyssogota, którym posługiwała się rodzina Zakrzewskich. Z rodu tego od XIV w. wywodzili się właściciele większości dóbr ziemskich, na jakich dziś zlokalizowana jest gmina Wola Mysłowska. Z herbu Wyssogota zaczerpnięto trzy elementy: pół lilii, pół koła od dawnego wozu oraz miecz. Dwukolorowa w pierwotnym herbie tarcza została zmodyfikowana. Herb gminy ma być umieszczony na tarczy jednokolorowej, barwy czerwonej. Z lewej strony znajduje się na niej połowa lilii, z prawej połowa koła. Rozdziela je uniesiony w górę miecz. Wszystkie opisane elementy są białego koloru, jedynie rękojeść miecza jest żółta.
Rada Gminy ma możliwość zgłaszania uwag, do których odniosą się specjaliści i dopiero wówczas, po podjęciu prz4ez samorząd uchwały, wzór herbu trafi do zatwierdzenia do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Więcej w papierowym i e-wydaniu „TS”. (pgl)
Oa
Gnietli naród, a teraz ich herb będzie na tą pamiątkę herbem gminy. Narodzie, ciemny narodzie.
Udowodnij.
Podaj jakiś przykład tego ucisku ze strony herbownych Wyssogota.
Ktoś z gminy
A dlaczego ne sięgnąć po cherb dziedziców mysłowskich, Chwalibogów? Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie.
wyszogota
Herb miejscowości co chcecie przyjąć (pół lilii białej na czerwonym tle) nie symbolizuje rodzinę herbową Wyszogota, tylko herb Gozdawa/pochodzenia najemników niemieckich w czasach wczesnego średniowiecza/….rodzina herbowa Wyszogota jest pochodzenia słowiańskiego (symbolika w herbie -“szachownica”… a rodzina herbowa Wczele-Zabawa-Wyszogota są pobratymcami pojawili się w Polsce w okresie Bolesława Chrobrego współziomka rodowego…w XIw. występowali w Małopolsce (ziemii krakowskiej – księstwo Wiślan) i Śląsku, w XII w.pojawili się w Wielkopolsce (ziemia poniecka, gostyńska..), potem rozeszli się na różne dzielnice Polski…
Autora powyższego wpisu prosiłbym o kontakt Andrzej@wyssogota.pl jeśli posiada jakieś informacje o Rodzie Wyssogota-Zakrzewskich herbu Wyskota.