REKLAMA
14.6 C
Siedlce
Reklama

W jakich sytuacjach można odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę? Sprawdź

Uważasz, że wypowiedzenie umowy o pracę, które otrzymałeś, jest nieuzasadnione? Zgodnie z obowiązującymi przepisami masz prawo się odwołać. Co warto wiedzieć na ten temat? O jakich zasadach pamiętać? Oto wskazówki.

Formy rozwiązania umowy

Sposoby, w jakie powinna być rozwiązana umowa o pracę, opisane są w Kodeksie pracy. Wyróżnia się takie formy jak:

  • oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia: może nastąpić z winy pracownika, na przykład, gdy naruszył swoje podstawowe obowiązki pracownicze lub bez niej, w przypadku niezdolności do pracy przez chorobę trwającą określony czas,
  • upływ czasu: przy umowie zawartej na czas określony.

Długość wypowiedzenia jest różny, w zależności od tego, na jaki czas została zawarta umowa. W przypadku okresu próbnego również. W tym wypadku będzie wynosić:

  • 3 dni, jeśli nie przekracza 2 tygodni,
  • tydzień, jeśli jest dłuższy niż 2 tygodnie,
  • 2 tygodnie, jeśli wynosi 3 miesiące.

Przy umowie na czas nieokreślony i określony wszystko zależy od okresu zatrudnienia. Jeśli wynosił mniej niż 6 miesięcy, powinien trwać 2 tygodnie. Jeśli więcej – 1 miesiąc. Powyżej trzech lat zatrudnienia, wypowiedzenie będzie trwało 3 miesiące.

Poprawne procedury rozwiązywania umowy o pracę

Oświadczenie o wypowiedzeniu lub rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia powinno zostać przedstawione na piśmie. W przypadku formy ustnej może zostać trudne do udowodnienia, jeśli pracownik będzie miał pewne roszczenia. Następnie, pracodawca ma obowiązek wskazać przyczynę, która uzasadnia wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy na czas określony, lub nieokreślony. Przyczyna musi być odpowiednio sformułowana, skonkretyzowana, zrozumiała dla pracownika i prawdziwa.

Pracodawca, w swoim oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu powinien zawrzeć pouczenie o prawie przysługującym pracownikowi do odwołania do sądu pracy. Termin wynosi 21 dni od dnia doręczenia dokumentu. Pracodawca powinien też wskazać sąd, do którego pracownik może się odwołać.

Kiedy można się odwołać od wypowiedzenia umowy o pracę?

Pracownik może się odwołać do sądu po otrzymaniu wypowiedzenia o pracę jeśli pracodawca nie wskazał przyczyny lub nie spełnił choć jednego obowiązku związanego z tym przedsięwzięciem. Jest wówczas zwolniony od uiszczania kosztów sądowych. Jeśli sąd uzna, że wypowiedzenie narusza przepisy, orzeknie o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach lub o odszkodowaniu.

Jeśli zbliżasz się do emerytury, pamiętaj o przysługującej Ci ochronie (https://firmove.pl/aktualnosci/biznes/kadry-i-place/okres-ochronny-przed-emerytura). Znając nie tylko swoje obowiązki, ale także i prawa, możesz lepiej zabezpieczyć swoje miejsce pracy przed otrzymaniem niezgodnego z prawem wypowiedzenia.

Artykuł sponsorowany

Najczęściej czytane

Ciąg dalszy sprawy z Brzezin – dziecko urodziło się żywe

Wykonano sekcję zwłok noworodka, którego ciało znaleziono w śmietniku...

Wypadek na DK2 w Ujrzanowie

Na rondzie w Ujrzanowie doszło do zderzenia dwóch samochodów. Przed...

Mińsk Mazowiecki: Robotnika przysypała ziemia

W Mińsku Mazowieckim podczas prac ziemnych na ul. Dąbrówki...

Śmiertelne zderzenie w Mlęcinie (aktualizacja)

18 czerwca ok. godz. 18 w miejscowości Mlęcin na skrzyżowaniu drogi powiatowej 2212W Jakubów-Dobre z drogą gminną doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych.

Policja szuka świadków śmiertelnego wypadku na ul. Warszawskiej w Siedlcach

Siedlecka policja poszukuje naocznych świadków tragicznego zdarzenia, do którego doszło w minioną sobotę, 29 czerwca na ul. Warszawskiej w Siedlcach.

Pijany jechał na samych felgach

16 września (poniedziałek) po godzinie 20 dyżurny garwolińskiej komendy...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje