REKLAMA
0.9 C
Siedlce
Reklama

W powiecie mińskim bezpieczniej

W Komendzie Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim odbyła się odprawa roczna, podsumowująca 2023 r

Inspektor Sławomir Rogowski komendant KPP w Mińsku Maz., który od 6 lat dowodzi jednostką, omówił wypracowane w ubiegłym roku wyniki oraz podziękował zaproszonym gościom za wspieranie policji. Podkreślił, że na przestrzeni tych lat komenda mierzyła się ze zdarzeniami, które miały miejsce pierwszy raz. Zaznaczył, że mińska komenda od lat utrzymuje wysoką wykrywalność przestępstw, których liczba spada z roku na rok.  

Komendant podkreślił  pozytywny fakt stałego spadku na przestrzeni ostatnich kilku lat przestępczości ogólnej (1.816 przestępstw stwierdzonych w 2023 r. wobec 2082 w roku poprzednim) przy czym wykrywalność kształtuje się na podobnym poziomie ok. 65 % przestępstw i jest o 10 % wyższa od średniej w garnizonie stołecznym. Sukcesywnie zmniejsza się także przestępczość kryminalna (1.200 przestępstw stwierdzonych w 2023 r,. wobec ponad 1.300 w roku 2022). Tu również mińscy policjanci mogą pochwalić się wysoką wykrywalnością ponad 60 %, wobec średniej w garnizonie niespełna 50%. 

Najbardziej uciążliwe społecznie są przestępstwa z kategorii typu kradzież, kradzież z włamaniem, uszkodzenie mienia, uszczerbek na zdrowiu, bójka, pobicie. Na  tym polu mińscy policjanci mają wyższą wykrywalność od całego garnizonu (36 % wobec niespełna 28 %).

Zastępca komendanta powiatowego policji w Mińsku Maz., nadkom. Dorota Hankus omówiła efekty pracy pionu kryminalnego w tym  przestępczość gospodarczą.

– Największym problemem jest liczba różnego rodzaju oszustw w tym np. na wnuczka, policjanta, prokuratora, oszustwa przy zakupach przez Internet  oraz na BLIK – mówiła nadkom. Hankus. Ofiarami najczęściej są osoby starsze i niestety ponoszą one duże straty finansowe, niekiedy tracą oszczędności całego życia. Istotnym problemem jest również przestępczość narkotykowa.

W ubiegłym roku stwierdzono 148 przestępstw narkotykowych. I choć jest to spadek  o ok. 50 w stosunku do roku 2022, to policjanci zabezpieczyli przy tym około 17 kg różnego rodzaju środków odurzających. Prowadząc postępowania policjanci zabezpieczyli na poczet przyszłych kar mienie o wartości prawie 2,8 mln zł. Nadkomisarz Hankus podkreśliła, że problem tej przestępczości nie dotyczy tylko miast, ale także mniejszych miejscowości, a wśród osób posiadających środki odurzające są także nieletni.

I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Mińsku Maz., mł. insp. Sebastian Ciastoń przedstawił efekty pracy pionu prewencji mińskiej jednostki.

Mińscy policjanci w ubiegłym roku przeprowadzili ok. 20.600 różnego rodzaju interwencji. Dzielnicowi zrealizowali 8.935 pism, co oznacza że każdy z nich wykonał i zakończył ponad 470 spraw. Współpraca ze szkołami w zakresie edukacji oraz profilaktyki zawsze jest głównym wyznacznikiem oraz kierunkiem działania mińskich policjantów.

W 2023 roku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim przeprowadzili 226 spotkań w tym: 17 przedsięwzięć zrealizowanych wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, 77 spotkań w szkołach, 38 spotkań w przedszkolach, 13 spotkań w ramach pikników i festynów.

W 2023 roku policjanci zajmujący się problematyką nieletnich: ujawnili 36 nieletnich pod wpływem alkoholu, u 8 nieletnich znaleziono środki psychoaktywne. Policjanci prowadzili 14 poszukiwań nieletnich na podstawie nakazów doprowadzeń wydanych przez sąd rodzinny i przeprowadzili 2.623 postępowań w sprawach o wykroczenia.

Obszarem, który szczególnie interesuje społeczeństwo jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Na tym polu również można zanotować znaczną poprawę.

Liczba kolizji i wypadków drogowych ulega systematycznemu spadkowi. O ile w roku 2021 na terenie powiatu mińskiego odnotowano 117 wypadków drogowych w których życie straciło 14 osób a 136 było rannych, to w roku 2023 zdarzeń było „tylko” 93, 10 osób zabitych a 93 rannych. W 2022 zginęło 12 osób a w 2019 życie straciło aż 18.

Jest pozytywna zmiana, co nie tylko łączy się z dobrą służbą mińskiej „drogówki”, ale też poprawą infrastruktury drogowej. Mińscy policjanci nałożyli 7.400 mandatów karnych i ujawnili 75 kierowców prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości. Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych w 2023 r. było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze – 28,6 % wszystkich zdarzeń drogowych. W poprzednich latach nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. Więcej wypadków spowodowali kierujący samochodami osobowymi, to 83 proc.

Najwięcej wypadków zaistniało: na drogach krajowych – 21 zdarzeń (DK2, DK92, DK50 i A2), na drogach miejskich – 17 zdarzeń (Mińsk Mazowiecki, Sulejówek i Halinów)

Najbardziej zagrożonym wypadkiem dniem tygodnia, była sobota, gdzie doszło do największej liczby zdarzeń – 24,7 % spośród wszystkich zdarzeń drogowych.

Do wypadków najczęściej dochodziło w godzinach 14-22.

– Dzięki współpracy garnizonów Komendy Stołecznej i sąsiednich powiatów organizowany jest kaskadowy pomiar prędkości. Kaskada polega na tym, że na pewnym obszarze patroli jest coraz więcej i ustawiają się wszędzie. To odnosi skutek, będziemy tę akcję kontynuować – powiedział komendant Ciastoń.

W Mińsku Mazowieckim KPP podczas codziennych patroli współpracowała z: 33 służby z Żandarmerią Wojskową, 19 służb ze Strażą Leśną, 16 służb z Strażą Miejską w Mińsku Mazowieckim i Sulejówku, 17 służb z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Mińsku Maz.

W toku codziennych zadań do służby Komenda Powiatowa Policji w Mińsku Mazowieckim wykonywała czynności także z: Oddziałem Specjalnym i Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej, 23 Bazą Lotnictwa Taktycznego, 2 Grupą Poszukiwawczo- Ratowniczą, Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną, Służbą Ochrony Kolei, Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska.

Łącząc te dane z ogólnopolskim problemem wakatów w policji, należy stwierdzić, że mińscy policjanci robią wszystko, aby poczucie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu nie zmniejszyło się.

– Niestety zderzamy się z tym, co się dzieje w całej Polsce. Wprowadzamy na rynek zatrudnienia coraz mniej młodych… Zmniejsza się nam populacja. Policja też mierzy się z tym problemem. Podań o przyjęcie do pracy jest mniej. W zeszłym roku znaczne podwyżki emerytalne spowodowały duże odejścia w całym garnizonie. Dzięki samorządowcom z terenu powiatu powstają klasy policyjne, w Sulejówku, w Mińsku Maz. i w Mrozach. Mam nadzieję, że niedługo będą częścią policyjnej społeczności. 

Komendant Rogowski zwrócił uwagę, że te wyniki, to ciężka praca policjantów, którzy wykonują obowiązki kosztem swojego wolnego czasu, zwiększając liczbę nadgodzin.

Komendant Rogowski podziękował również samorządowcom, bez wsparci których wiele rzeczy nie byłoby możliwe. Podziękowania padły również pod adresem wszystkich, którzy współpracują z mińską komendą.

Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa, to hasło podczas spotkania przewijało się wielokrotnie. Przyświeca również Antoniemu Tarczyńskiemu, staroście powiatu mińskiego. To on jest całą siłą napędową pomocy służbom mundurowym w tym powiecie. Pod adresem starosty i samorządów padło wiele ciepłych słów, a przede wszystkim podziękowań za tak duże wsparcie.

– Ze służbami mundurowymi związany jestem od początku mojej pracy w samorządach, funkcjonowania w życiu publicznym. Bezpieczeństwo szeroko rozumiane zawsze mnie interesowało, zaczynając od Ochotniczych Straży Pożarnych, Państwową Straż Pożarna, ale również policję, wojsko. Mińsk służbami mundurowymi stoi – mówił starosta Tarczyński. – To nie tylko mińska policja czy straż pożarna, ale także jednostki wojskowe, lotnictwo, żandarmeria. Trudno sobie wyobrazić, że starosta nie byłby zainteresowany współpracą, a że to moje zainteresowanie jest trochę ponad normę, wynika to jeszcze z lat dziecięcych czy młodzieńczych, kiedy ten mundur był dla mnie bardzo ważny, a sztandary wzbudzały określone emocje i tak to zostało. Bardzo lubię i szanuję służby mundurowe. Niestety niektóre sytuacje zmuszają ich do rezygnacji z niektórych elementów życia rodzinnego, ale to są ludzie z pasją, a ja lubię ludzi z pasją… ja też mam pasję… np. samorząd – dodał z uśmiechem starosta.

Na spotkaniu byli samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych i uczniowie klas policyjnych z powiatu mińskiego.

Zdjęcia: Aga Król

2 KOMENTARZE
  1. Niestety nikt tam nie pójdzie pracować tam z innych jednostek, gdyż co innego obiecuję, a w praktyce jest inaczej.

    Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Wsparcie dla bliskich Darii. 34-latka zginęła w wypadku

W wypadku drogowym w miejscowości Sionna zginęła siedlczanka Daria...

Zwłoki 14-latka z Siedlec w pensjonacie w górach. Czy to ojciec zabił syna?

To przedsiębiorca z Siedlec miał zamordować swojego 14-letniego syna...

Niebezpieczne zdarzenie drogowe z jeleniem w gminie Ceranów

28 listopada około godz. 6.30 na drodze krajowej 63 na wysokości...

16-latka odnalazła się

Policja dziękuje za wszelkie informacje i pomoc w poszukiwaniach. Dziewczyna...

Siedlce: Zderzenie w tunelu (aktualizacja)

Po godz. 22. w tunelu doszło do zderzenia samochodu...

Tragiczny wypadek w Rudce. Motocyklista zmarł w szpitalu

Policjanci z Komendy Powiatowej w Łosicach wyjaśniają przyczyny wypadku...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje