Na początku roku do łosickich księgarń trafiła książka wydana wspólnie przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej i Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie pt. „Dzieje Ziemi Łosickiej – szkice biograficzne”. Jest to już piąty tom z serii poświęconej dziejom Ziemi Łosickiej.
Publikacja powstała nie tylko dzięki zaangażowaniu Towarzystwa, ale także dzięki hojności wielu sponsorów. Kolejny tom poświęcony Ziemi Łosickiej przedstawia wybitnych jej mieszkańców od XVI do XX w. W obecnej publikacji można znaleźć życiorysy Atanazego, Antoniego i Józefa Miączyńskich – starostów łosickich XVII/XVIII wieku, Wiktoryna Kuczyńskiego, Broel Platerów z Hruszniewa, Chrzanowskich i Frankowskich – zasłużonych rodów ziemiańskich dla Ziemi Łosickiej, Władysława Czarkowskiego, Leona Frankowskiego i Adama Szymańskiego – bohaterów romantycznych, profesora Czesława Witoszyńskiego – ojca polskiego lotnictwa, Józefa Milika – chłopskiego działacza narodowego, O. Anioła Dąbrowy Dąbrowskiego – założyciela Klasztoru Kapucynów w Serpelicach, Franciszka Krasuskiego – poety i pedagoga, Tadeusza Banasia, Haliny Lisieckiej-Jaszczuk – działaczy społeczno-kulturalnych na Ziemi Łosickiej oraz Jana Tokarskiego – językoznawcy i nauczyciela i Andrzeja Stasiaka – profesora nauk społecznych. (mc)
Książka poświęcona jest osobom, które bezpośrednio lub pośrednio zaangażowały się w odzyskanie przez Polskę niepodległości po
123 latach niewoli.
– Mamy nadzieję, że seria ta będzie kontynuowana. Ze zrozumiałych powodów nie można było w obecnej publikacji zamieścić wszystkich biografii osób godnych odnotowania – mówi Tomasz Dobrowolski, prezes TPZŁ. – Adresatem publikacji jest społeczeństwo łosickie i chcielibyśmy, by w tworzeniu kolejnej serii wzięło ono czynny udział. Czekamy na propozycje, sugestie, jak i uwagi do ostatniej książki.