„Inkluzja bez barier” – to tytuł konferencji podsumowującej projekt pilotażowy „Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą w Węgrowie” realizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Węgrowie.
Konferencja odbyła się 16 czerwca w Centym Dialogu Kultur w Węgrowie i zgromadziła wielu gości, wśród których byli m.in.: senator Maria Koc, dyrektor siedleckiej delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty Adam Skup, starosta węgrowska Ewa Besztak oraz dr hab. Tamara Zacharuk z Wydziału Nauk Społecznych Instytutu Pedagogiki na UPH w Siedlcach. Przybyłych na konferencję powitała dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie Hanna Kasperowicz. Konferencję prowadziła wicedyrektor SOSW w Węgrowie Agnieszka Wiśniewska.
Konferencja rozpoczęła się od wystąpień gości. Po nich swoje umiejętności artystyczne zaprezentowały dzieci i przedszkolanki z Niepublicznego Przedszkola Artystycznego i Żłobka „Koala” w Węgrowie.
Po artystycznych doznaniach rozpoczęła się robocza część konferencji. Swoje referaty przedstawili: dr Beta Bocian-Waszkiewicz „Edukacja inspirująca – rodzice są jak ogrodnicy” (podkreślenie roli udanej współpracy szkoły z rodzicami i domem rodzinnym jako partnerami w rozwiązywaniu problemów), dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 im. J. Wybickiego w Mińsku Mazowieckim Ewa Szczerba „Refleksje dyrektora szkoły z realizacji pilotażu SCWEW (obserwacje potrzeb dzieci oraz podsumowanie projektu i wspólnie zrealizowanych działań), dr Marta Krakowiak „Trudności szkolne i komunikacyjne dzieci z FAS” (analiza patomechanizmu zaburzeń, omówienie deficytów językowych, zaburzeń kompetencji komunikacyjnych, w zakresie pisania i czytania, a także w zakresie zajęć z wychowania fizycznego i zajęć artystycznych), dr Ewa Jówko „Projektowanie uniwersalne jako innowacja w przestrzeni edukacyjnej” (motywacja do tworzenia nowego modelu w edukacji, cel wprowadzenia innowacji i czynniki determinujące proces zmiany) oraz Anna Rutkowska „Superwizja – profesjonalna relacja, która wspiera” (superwizja jako relacja oparta na autentyczności i krytycznej ocenie pracy, a także praca w warunkach poufności i „praca nad pracą”). Swoje uwagi, refleksje, a także korzyści płynące z udziału w projekcie zaprezentowali też koordynatorzy SCWEW z takich placówek jak: Niepubliczne Przedszkole „Delfinek” w Sulejówku, Szkoła Podstawowa im. bł. ks. E. Grzymały w Sadownem oraz I LO im. A. Mickiewicza w Węgrowie. Krótkie filmy podsumowujące udział w projekcie zaprezentowały też Szkoła Podstawowa nr 1 im. J.D. Krasińskiego w Węgrowie i Szkoła Podstawowa nr 2 im. J. Pawła II w Węgrowie, a także Branżowa Szkoła I stopnia i Technikum – Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. J. Kochanowskiego w Węgrowie. Piątkowe spotkanie zakończyło się wręczeniem certyfikatów dwuletniej partnerskiej współpracy w ramach realizacji pilotażowego projektu.