Wydarzenie, zaplanowane i poprowadzone przez założyciela wydawnictwa, Artura Pomiernego, przyciągnęło wielu miłośników literatury z naszego regionu, a także literatów z całej Polski.
28 czerwca odbyło się spotkanie „Wokół Mrocznych Książek” zorganizowane przez „Wydawnictwo Mroczne” z Mińska Mazowieckiego i Miejską Bibliotekę Publiczną w Mińsku Mazowieckim.
Spotkanie rozpoczęła klimatyczna prezentacja multimedialna, ukazująca mroczne i intrygujące obszary zainteresowań nowego wydawnictwa. Artur Pomierny zademonstrował nie tylko swoją pasję, ale również profesjonalizm.
Kolejnym punktem programu była dynamiczna i przepełniona anegdotami oraz dobrym humorem prelekcja Marcina Halskiego, śląskiego wydawcy, który podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat trudności i radości prowadzenia wydawnictwa.
Jednym z najciekawszych elementów spotkania był panel dyskusyjny pt. „Bardzo długa droga książki od autora do czytelnika”, w którym udział wzięło pięciu wybitnych gości z różnych zakątków Polski: Marcin Halski (Piekary Śląskie), Daniel Rosołek (Zabrze), Dorota Lińska -Złoch (Gdańsk), znana pisarka obyczajowa, również mińszczanka – Paula Er, a także Katarzyna Pskiet (specjalistka ds. promocji w Muzeum Ziemi Mińskiej, autorka bloga „Do Brzegu”).
Dyskusja była żywa i angażująca, a jej uczestnicy dzielili się swoimi unikalnymi perspektywami na temat rynku książki w Polsce.
Następnym punktem wydarzenia było spotkanie autorskie z pisarzem, Danielem Rosołkiem, docenionym za swój debiut pt. „Wyjście”, pierwszym autorem wydanym przez „Wydawnictwo Mroczne” oraz Arturem Pomiernym, które poprowadziła Katarzyna Pskiet. Jej profesjonalizm, energia oraz celne pytania przyciągnęły uwagę publiczności, a błyskotliwe odpowiedzi autorów zachęciły uczestników do lektury ich książek.
Domknięciem klamry współpracy międzypokoleniowej przy promowaniu kultury i literatury była obecność Leszka Celeja, dyrektora Muzeum Ziemi Mińskiej. Artur Pomierny podziękował jemu oraz mińskiej bibliotece za wsparcie i promowanie lokalnych projektów artystycznych.
W spotkaniu uczestniczyli: Dorota Salamon dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Siedlcach, Mirosław Krusiewicz, dyrektor Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim, a także Jan Aleksander Wierzbicki, dyrektora OEIiZK w Warszawie, w której założyciel „Wydawnictwa Mrocznego” pracuje na co dzień.
Uczestnicy wysłuchali koncertu muzyki klasycznej w wykonaniu muzyków z „Fundacji Czas Sztuki”. Pięć utworów, specjalnie dobranych przez Artura Pomiernego złożyło się na koncert nazwany przez niego wieloznacznym: „Od narodzin do nieśmiertelności”, doskonale wpasowało się w klimat premierowych książek „Czernie” Artura Pomiernego oraz „Pomrok” Daniela Rosołka. Bo to one, jak wspomniała dyrektor Biblioteki w Mińsku Karolina Wieczorek, mimo całej pięknej i bogatej otoczki, były głównymi punktami programu.
Na zakończenie organizatorzy przeprowadzili losowanie dwóch premierowych książek, które zakończyło się losowaniem zwycięzców, wykonanym przez synów Artura Pomiernego. Ponad 70 osób, które wzięło udział w blisko trzygodzinnym wydarzeniu, podziękowała prowadzącemu oraz jego gościom za to niezwykłe spotkanie gromkimi brawami.
Były też autografy składane na zakupionych książkach.