Od początku lipca oświata w gminie Sterdyń będzie funkcjonowała na nowych zasadach. Wszystko przez zmiany, które wprowadziła Rada Gminy – zlikwidowała Gminny Zespół Ekonomiczny Obsługi Placówek Oświatowych i włączyła Gminne Przedszkole oraz Świetlicę Socjoterapeutyczną do Zespołu Szkół w Sterdyni.
Zdaniem wójta Sterdyni Czesława Zalewskiego, zmiany mają usprawnić funkcjonowanie oświaty w gminie i wymogła je rzeczywistość: Rada podjęła także decyzję o likwidacji Gminnego Zespołu Ekonomicznej Obsługi Placówek Oświatowych. Przyczyna była ta sama, co w przypadku połączenia przedszkola z Zespołem Szkół. Na terenie gminy maleje liczba placówek oświatowych (w ubiegłym roku Rada zdecydowała o zamknęciu Szkoły Podstawowej w Kiełpińcu). Pracownicy likwidowanego GZEOPO mają zostać zatrudnieni w Zespole Szkół. Dotychczasowy kierownik GZEOPO ma zostać zatrudniony na stanowisku kierownika administracyjnego i finansowego. Tym sposobem przy szkole powstanie księgowość podlegająca dyrektorowi ZS. Księgowość będzie obsługiwać także pozostałe placówki oświatowe działające na terenie gminy.
Dyrekcji Zespołu Szkół będzie podlegać również Świetlica Socjoterapeutyczna. Dotychczas podlegała bezpośrednio gminie, ale funkcjonowała w budynku ZS. – Nie przeczę, że wprowadzenie w życie tych uchwał może spowodować ograniczenie zatrudnienia, ale nikt nie dostanie wypowiedzenia umowy o pracę. Jeśli liczba etatów się zmniejszy, to tylko wtedy, gdy pracownicy będą odchodzić na emerytury – mówi Cz. Zalewski.
– Było wiele sytuacji, które utwierdzały mnie w przekonaniu, że trzeba było tak zrobić. Na przykład pani dyrektor przedszkola często przychodziła i prosiła, żebym przekazał dyrekcji szkoły, żeby konserwator pracujący dla szkoły skosił też trawnik przylegający do działki przedszkola. Ja wtedy interweniowałem. Teraz wszystko będzie sprawniej, będzie jeden dyrektor i jeden konserwator dla obu jednostek. Sam będzie wiedział, kiedy skosić trawnik. Takich sytuacji było wiele – tłumaczy wójt gminy Sterdyń Czesław Zalewski.
Włączenie przedszkola do Zespołu Szkół ma nie tylko usprawnić, ale też pozwolić na oszczędności. Samorząd nie będzie musiał wypłacać wynagrodzeń dla dwóch dyrektorów. Obie placówki obsłuży jedna kuchnia. Dla radnych argumentem za połączeniem jest to, że przedszkole i Zespół Szkół mają siedziby w jednym budynku. Dane dotyczące demografii wskazują, że liczba uczniów w Zespole Szkół z roku na rok będzie się zmniejszać, w tej sytuacji prowadzenie dwóch oddzielnych jednostek nie wydawało się radnym uzasadnione.
Wójt zapewnia, że zmiany przyniosą same korzyści i nikt na nich nie straci.
Zmiany wejdą w życie od lipca, jeśli pozytywnie zaopiniuje je Kuratorium Oświaty. Urząd Gminy wystąpił już o taką opinię.