REKLAMA
11 C
Siedlce
Reklama

Grają w internecie

Od miesiąca siedmiu uczniów siedleckiego „Rolnika” przychodzi do szkoły już o 7.45,
potem dwukrotnie wychodzą z lekcji, by pograć w internetową grę. Wszystko za przyzwoleniem
nauczycieli. Ba! Belfrowie im nawet kibicują, zresztą podobnie jak niemal cała szkoła!

Piotr, Emil, Adrian, Martyna, Aneta, Żaneta i Ola biorą udział w grze internetowej „That’s europe” (To Europa). W rozgrywkach mogą uczestniczyć uczniowie z krajów Unii Europejskiej. Jest to internetowa gra, organizowana przez Parlament Europejski. Mogą w niej brać udział uczniowie szkół średnich z terenu UE. Pytania są podawane w każdym języku Unii, jednak uczniowie z Siedlec (żeby nie ułatwiać sobie sprawy) wybrali niemiecki. W rozgrywkach bierze udział kilka innych polskich szkół.
 
Do wzięcia udziału w zmaganiach,  młodych ludzi zachęciły nauczycielki ze szkoły Anna Kizeweter i Małgorzata  Szymaniuk-Kruk
.
Zasady gry są proste. Codziennie o godzinach 8, 12 i 14 odbywają się pojedynki między dwoma drużynami (najczęściej z różnych krajów). Każda z nich musi odpowiedzieć na 12 pytań. Ma na to 45 sekund (uczniowie z „Rolnika odpowiedzieli kiedyś na 12 pytań w ciągu 16 sekund). Za każdą prawidłową odpowiedź zdobywają punkty. Liczy się również liczba wygranych pojedynków. Pod koniec marca zostaną podsumowane wyniki i wtedy okaże się, kto wygrał. Uczniowie walczą o 1500 euro. Do tej pory młodzież z „Rolnika” wygrała ponad trzydzieści pojedynków z: Niemcami, Bułgarią, Rumunią , Litwą , Słowenią, Włochami i kilkoma polskimi drużynami. Przegrali dwa razy: z Rumunią i Niemcami. – Po pierwszym przegranym pojedynku wszyscy się tak zawzięli, że podzielili się materiałem i każdy miał się przygotowywać z innej dziedziny: gospodarki, kultury, geografii – tłumaczy A. Kizeweter.

Zakres wiedzy, jaki jest sprawdzany podczas konkursu, kryje się pod dość pojemnym określeniem „Wiedzy o Europie”. Tak naprawdę pytania dotyczą każdej dziedziny: zarówno polityki, historii, sztuki, geografii jak i… stopnia zakrzywienia ogórka, dopuszczalnego przez unijne dyrektywy. – Chodzi o to, by jak najwięcej ogórków zmieściło się w opakowaniu zbiorczym – z powagą tłumaczy Aneta.
Zdarzały się jednak pytania, na których polegli nawet nauczyciele wiedzy o społeczeństwie. Nikt nie wiedział, jaki kraj Unii ma najdłuższy hymn (dla tych, którzy nie znają odpowiedzi – jest to Grecja, jej hymn ma 158 zwrotek). Były również pytania o to, skąd się wzięła nazwa kontynentu, gdzie jest geograficzny środek Unii Europejskiej, co to jest Europass. Wszyscy zapamiętali jedynie te trudniejsze pytania, o tych łatwiejszych zapominają szybko.

Każdej rozgrywce towarzyszą nerwy i adrenalina. – Na szczęście wszyscy powstrzymują się od niecenzuralnych słów – śmieje się A. Kizeweter. Początkowo to ona była tą siedzącą przed komputerem i posłusznie klikającą na prawidłowe, zdaniem zespołu, odpowiedzi. Siedmiu uczniów stało nad nią i krzyczało: „Szybciej!”. Teraz uczniowie klikają sami. Zresztą sami pilnują też godzin „pojedynków” i zwalniają się z lekcji, by zdążyć na zmagania. Nerwowo robi się wtedy, gdy zawodzi sprzęt. Raz nie działał internet w całej szkole. Okazało się, że sprawny komputer znajduje się tylko w gabinecie dyrektora. Emil siedział więc w dyrektorskim fotelu i zaznaczał prawidłowe odpowiedzi. – Jedyna taka okazja – śmieje się chłopak.

Dla nich konkurs jest okazją do sprawdzenia się, ale też do utrwalania wiedzy z WOS-u. Cała siódemka to tegoroczni maturzyści, którzy egzamin dojrzałości będą zdawać z tego właśnie przedmiotu. Dla nich internetowa gra jest sposobem na utrwalenie wiedzy. – To najlepsza forma nauki – dodaje A. Kizeweter. – Rzadko się przecież zdarza, żeby uczniowie z wypiekami na twarzy szukali prawidłowych odpowiedzi, podchodzili do zdobywania wiedzy w trakcie zdrowej rywalizacji.

Na początku toczyły się spory o to, którą odpowiedź zaznaczyć. Teraz drużyna szybko dochodzi do porozumienia. Na demokratyczne głosowania nie ma czasu.
Drużynie z „Rolnika” kibicuje cała szkoła. Żałują ci, którzy do uczestnictwa w konkursie się nie zgłosili. Ich rocznik takiej szansy miał już nie będzie, ale do rywalizacji przygotowują się uczniowie młodszych klas. Po konkursie zostaną również kontakty i zawarte znajomości, bo po każdym pojedynku członkowie drużyn z poszczególnych krajów rozmawiają ze sobą na czacie, a ich opiekunowie- -nauczyciele planują wspólne projekty i wymiany partnerskie.

10 KOMENTARZE
  1. Fajnie ale szkoła to szkoła
    Ekstra że odnoszą sukcesy , lecz szkoła to szkoła , a lekcja jest ważna i uczniowie mają na niej być a nie gierkować sobie. Po zajęciach niech grają. Artykuł może wyrzadzić krzywdę belfrom więc , apeluję do nauczycieli
    lekcja to lekcja . Organy prowadzące precyzują to konkretnie , przymykania oczu nie ma. Hobby to na pozalekcyjnych formach.

  2. Szkoła powinna iść z duchem czasu
    Bardzo fajnie, że są nauczyciele z inicjatywą, a nie tylko klapki na oczach i tylko program nauczania, wydany przez ministra edukacji (np.Giertycha), szkoła powinna pokazywać uczniom nowe technologie. Brawo dla belfrów i szkoły, która zachęca do pogłębiania wiedzy o unii europejskiej, a nie tylko ogranicza się do programów nauczania.

  3. szkoła – hazard
    szkoła powinna uczyć i wychowywać a nie hazardu, jeśli w szkole mozna wychodzić na gry to gratuluję pomysłowości tym nauczycielom tylko nie pomyślano o innych uczniach, że oni przychodzą do szkoły aby zdobywać wiedzę a nie uczyc się hazardu.Co tam?mozna też pograć w pokera- jutro przyniosę karty na lekcje matematyki- poker też rachunki- a mioże oczko- tak mieć 21 ale fajnie ale bym się rozwijał…Szkoda ze mamy teraz takich nauczycieli i szkoły

  4. Gratulacje
    Gratuluję uczniom, którzy biorą udział w tej zabawie oraz pozdrawiam Panią Małgorzatę i Anię. Moim zdaniem jest to dobry pomysł na zdobywanie wiedzy i ponadto można rywalizować z rówieśnikami z innych krajów. Jak widać z bardzo dobrymi wynikami. No i fajnie, że przy okazji można wygrać torchę Euro. Choć wychodzi tylko 167 Euro na głowę 😉 Ale w tej zabawie nie o to chodzi a przede wszystkim napewno nie chodzi o hazard (jak to ktoś napisał). Hazard to czysty przypadek (opiera się na rachunku prawdopodobieństwa). Tutaj żeby wygrać potrzebna jest duża wiedza, co potwierdzają uczniowie.

  5. Z perspektywy czasu
    Mamy 21 wiek, dostęp do internetu, młodych i ambitnych młodych ludzi, nie rozumiem dlaczego nie mieliby brać udziału w tego typu konkursach??? Całkiem nie na miejscu jest jeden z poniższych komentarzy, w którym “siedlczanka” porównuje tą zabawę do hazardu, widocznie poziom wiedzy wymagany w tym konkursie znacznie przerasta nabytą wiedzę tej młodej czytelniczki w wyniku czego nie rozumie celu i znaczenia tego konkursu….powodzenia w życiu i więcej wiary w siebie 🙂

  6. szkoła dla woła
    matko,czytam to i nie moge pojać wypowiedzi ludzi, których reperezentuje tzw.Waldek…
    dla niego szkoła jest chyba dla woła=bierne wkuwanie słuchanie i notowanie. niezmienna jak strawa dla biednego wpomnianego przeze mnie zwierzęcia. wszystko dokoła idzie z postępem, a szkoła ma być w tyle??? czy dla Pana W. system pracy online nie może być alternatywą dla nudy, którą wieje współczesna szkoła?
    oni zdaja maturę z wiedzy o społeczeństwie i niemca. nie siedzą w tym czasie na korkach (jak inni maturzyści) tylko przychodzą do szkoły i robią coś co ich sprawdza i prowokuje. raze. rozumie Pan- drużyna, team, rywalizacja, adrenalina,akcja.matko…

  7. zazdrość przez was przemawia
    żal wam że odnoszą sukcesy, owszem szkoła to szkoła ale przez to że biorą udział w takim konkursie to muszą również się uczyć i pozanać dwa a nawet trzy razy więcej materiału niż ich rówieśnicy siedzący w tym czasie na lekcji. a pozatym nie mogą po szkole tego robić bo zawody są o ustalonych godzinach, nic nikomu się nie stanie jak trzy razy w ciągu dnia wyjdą na 10 min.

  8. dlaczego tylko w Rolniku
    szkoda, że takie lekcje są tylko w Rolniku, bo w ILO tylko straszą i udzielają nawzajem korków swoim uczniom… więcej takich artykułów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Poważny wypadek na przejeździe kolejowym w Stoku Lackim (aktualizacja)

Na przejeździe kolejowym w ciągu ul. Pałacowej w Stoku...

Tragiczny wypadek na ul. Warszawskiej – nowe informacje

W sobotę 29 czerwca w Siedlcach na ul. Warszawskiej...

Na Zalewie Karczunek trwają poszukiwania mężczyzny (aktualizacja)

W Kałuszynie na Zalewie Karczunek strażacy poszukują mężczyzny, który...

Wybuchy i pożar w Ryczycy (aktualizacja)

W miejscowości Ryczyca w gm. Kotuń doszło do wybuchu...

Miał prawie 4 promile alkoholu

Pijany kierował samochodem, który uderzył w słup. 22 września o...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje