Symboliczny znicz zapłonął w lapidarium, upamiętniającym dawny żydowski cmentarz
w Stoczku. W hołdzie zmarłym i pomordowanym Żydom zapalili go uczniowie miejscowych szkół oraz niecodzienni goście, którzy 13 lutego odwiedzili Stoczek.
Wcześniej gimnazjaliści oraz uczniowie trzeciej klasy Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego wzięli udział w niezwykłej lekcji lokalnej historii. Ich gościem była m.in. posiadająca obywatelstwo Izraela, mieszkanka gminy Stanisławów, Jadwiga Gawrych odznaczona medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów świata”, a także: przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP, Jakub Jaskółowski i prezes Fundacji „Pamięć, która trwa” Zbigniew Niziński.
Wśród gości znalazła się także Elżbieta Borkowska, córka Celiny Borkowskiej. – Pani Celina jest jednym z czworga dzieci państwa Postków, które przeżyła mord, jaki dokonali na ich rodzinie hitlerowcy za przechowywanie i pomoc kilkunastu Żydom – Spotkanie rozpoczął i poprowadził wójt gminy Stoczek, Mieczysław Wójcik, opowiadając tragiczną historię Żydów w czasie wojny, zasłyszaną od swej matki. Jako 15-letnia dziewczynka była świadkiem wydarzeń w Stoczku w 1942 roku, gdy dokonywał się mord na narodzie żydowskim. Cierpieli i ginęli nie tylko Żydzi, ale również ci, którzy próbowali im pomóc – opowiada Emilia Buczyńska-Kołodziejek. – Z wielkim zainteresowaniem i powagą, zadając jednocześnie wiele pytań, uczniowie wysłuchali pani Jadwigi Gawrych, która przedstawiła wstrząsającą historię swoją i swojej rodziny.
Prezes Zbigniew Niziński wzbogacił swoje wystąpienie prezentacją historycznych zdjęć z czasów II wojny światowej. Przekonywał, Jakub Jaskółowski z Kancelarii Prezydenta RP mówił, że właśnie tacy ludzie, jak pani Jadwiga Gawrych, państwo Postkowie, państwo Malińscy pokazali, jak należało żyć w tych trudnych i tragicznych czasach. Dzięki nim możemy patrzeć w oczy całemu światu.
Czytaj również:
» Sąsiedzi ponad strachem
w czasie II wojny światowej. Niestety, z powodu choroby osobiście nie mogła wziąć udziału w tym spotkaniu – wyjaśnia Emilia Buczyńska-Kołodziejek z Urzędu Gminy w Stoczku.
że warto zachować dla potomnych pamiątki z tego okresu, bo naród bez historii traci swoją tożsamość i z czasem przestaje istnieć.
» Nasi Sprawiedliwi wśród Narodów Świata