17 września obchodziliśmy 85. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. W Siedlcach zorganizowano uroczystości upamiętniające to tragiczne wydarzenie. Rozpoczęły się one o godzinie 12 w Kościele Garnizonowym, gdzie odprawiono Mszę świętą w intencji obrońców Ojczyzny poległych i pomordowanych na Wschodzie.
Po nabożeństwie, poczty sztandarowe przeszły na Skwer Wileński. Tutaj podniesiono flagę państwowej na maszt i odegrano hymnu narodowy. Następnie przemówienia wygłosili gen. bryg. Dariusz Lewandowski oraz prezydent Siedlec Tomasz Hapunowicz. W trakcie wydarzenia odczytano Apel Pamięci Oręża Polskiego, oddano salwę honorową i odśpiewano Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego – „My, Pierwsza Brygada”. Na zakończenie złożono wieńce i znicze pod Pomnikiem Żołnierzy V i VI Brygady Wileńskiej AK.
Zdjęcia Bartłomiej Skrzyszewski
A już myślałem że przewodniczącego Robcia zabraknie. Ale bez niego impreza nie ważna.
Trzeba chyba zrobić ściepę na nową marynarkę dla niego bo to wstyd dla miasta – szef RM w takich kusych szatkach.
Co poniektórzy to chyba przesadzili z udawaniem że wiedzą o co w tym wszystkim chodzi.
mordercy…
A pan Kudelski to w jakiej funkcji w pierwszym rzędzie stoi?
Dobrodziej.
Ci, to borowik 😝
I były prezydent wrócił na zdjęcia
Dobrze, że wspomina się i tę agresję, o której dzieci w PRL dowiadywały się tylko w rozmowach z rodzicami.
Niedobrze, że – tak jak wiele innych – uroczystość zawłaszczana jest przez pisowcow w celach politycznych.
To ja uzupełnię komentarze. Niemcy wyszli z Siedlec 29 IX 1939 r. i wkroczyli sovieci. Na ul. Brzeskiej na wysokości figury Matki Boskiej Kodeńskiej miejscowi komuniści (historia zna ich nazwiska-Piotr Holk,Jan Szulc i o dziwo właściciel restauracji z ul Floriańskiej Władysław Tomaszewski) wybudowali bramę powitalną z napisem “Witamy umiłowaną Armię Czerwoną”.Byli obecni komuniści Żydzi w skórzanych kurtkach z bronią krótką przy pasach. Zaczęły się represje aresztowania. Aresztowali prezydentów Łagunę i Zdanowskiego, biskupa Sokołowskiego, wielu oficerów, nauczycieli, urzędników. Część z tych zatrzymanych, ich nazwiska figurują na liście katyńskiej. Rosjanie wycofali się 9 X 1939 r. szabrując i kradnąc co się da. Z węzła siedleckiego zabrali około 300 wagonów i 150 parowozów. Wkroczyli ponownie Niemcy.( internet -Academia ” Mieszkańcy Siedlec wobec wydarzeń 1939 roku w mieście”.
Cały siedlecki pis wyległ na ulicę. A ja myślałam,że to jakieś pisowskue święto.