REKLAMA
-0.2 C
Siedlce
Reklama

“Automatyczna apteka” w szpitalu wojewódzkim

Roboty pomagają przy w operacjach, a teraz także przy wydawaniu leków.

W Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim uroczyście zaprezentowano automatyczny system dystrybucji leków. To pierwszy tak zaawansowany system w Polsce i jeden z niewielu na świecie.

Automatyczny system dystrybucji leków podaje konkretną dawkę i rodzaj leku, skraca też czas i minimalizuje ryzyko błędu. Do robotów, które pomagają chirurgom przy operacjach czy precyzyjnie mieszają specyfiki do chemioterapii, doszedł niedawno automatyczny system dystrybucji leków. Mazowiecki Szpital Wojewódzki sięga śmiało po nowe technologie.

Liczy się, że spis leków używanych w szpitalu wojewódzkim składa się aż z18 tysięcy pozycji. Nowy nabytek zapewnienie każdemu choremu odpowiednią dawkę właściwego leku o wyznaczonej porze. Ma być dzięki temu szybciej, a przede wszystkim bezpieczniej dla pacjentów.

–Automatyzacja chroni przed ludzkimi pomyłkami, przypadkami złych dawkowań, a także przed podaniem lekarstw, którym minęła data ważności – mówi prezes szpitala Marcin Kulicki.

Dodaje, że dzięki temu także personel szpitala ma pewność, że leki nie zostaną zamienione lub źle podane. A pracownicy to potwierdzają, zwracając uwagę, że oko ludzkie bywa, a daty i serie na opakowaniach często są zapisywane coraz mniejszymi znakami. Tymczasem automatyczny system daje tu niezawodność. Ma 38 zautomatyzowanych apteczek oddziałowych, 76 mobilnych terminali do potwierdzania podania leków, 54 wózki do transportu leków, lodówki, klimatyzatory, system monitorowania temperatury. Tradycyjne szafy zostały zastąpione przez automatyczne apteczki, które zabezpieczają przed pomyłkami. Zużycie każdego leku jest odnotowywane na bieżąco. Każdy lek ma swoje wyznaczone miejsce, a szafa otwiera wyłącznie tę szufladę oraz pojemnik, w którym znajduje się specyfik zlecony przez lekarza.

Przed automatyzacją trudna była tak szczegółowa kontrola dostępu do leków czy śledzenie dat ich ważności oraz bieżącego zużycia. A robot automatycznie weryfikuje zgodność dostawy z fakturą, umieszcza lekarstwa na swoich półkach. Dostawy leków mogą się odbywać nawet nocą, wystarczy wyłożyć je na taśmę. Tradycyjne dostawy były przyjmowane ręcznie, i tak też były rozmieszczane leki w szafkach.
Apteczny robot jest testowany w szpitalu już od sierpnia. Nie kontroluje jeszcze całego asortymentu. Zawartość magazynu jest stopniowo powiększana, a personel szpitala uczy się jego stosowania. System kosztował 10,4 mln zł. Aż 80 procent stanowi dotacja unijna, a resztę wyłożył samorząd Mazowsza.

8 KOMENTARZE
  1. Najnowsze technologie,najnowsze systemy,robotyka a gdzie w tym wszystkim jest człowieczeństwo i człowiek.Wezcie się za leczenie ludzi i skończcie ten lans.em Kasa,kasa,kasa a ludzie służą wam za króliki doświadczalne..Czy macie pojęcie o tym jak postrzegany jest szpital i jaką ma reputację ….?!?!?!? Coraz częściej się słyszy , że jest wykańczalnia ale co tam lans,kasa,lans,kasa……

    Odpowiedz moderated
    • całkowicie popieram komentarz.
      Niestety, w wojewódzkim pacjent jet potrzebny tylko dla kasy, jako jednostka chorobowa. Rzadko który lekarz widzi w pacjencie człowieka z jego indywidualnymi problemami zdrowotnymi.
      Żadne roboty, żadne automaty nie zastąpią zwykłej empatii.
      Pomijam już posiłki – mimo programu “dobry posiłek” ich jakość jest nadal o wiele gorsza niż na Starowiejskiej,

      Odpowiedz moderated
  2. eutanazja wprowadzana małymi krokami – tak to widzę, o leczeniu na poziomie psów u weterynarza, to Polacy mogą pomarzyć

    Odpowiedz moderated
  3. Za parę dekad to będą autonomiczne kasjerki, już to widać. Autonomiczne samochody, to już się dzieje. Sztuczna inteligencja ma większy poziom empatii niż człowiek, co potwierdził badania. Graficy, czy podobne zawody stracą pracę. A w Hollywood, śmietanka filmowa wyszła na ulicę strajkować z powodu AI, która już teraz generuje znakomite obrazy na podstawie samego tekstu.

    A to dopiero początek, nadchodzi nowa era…

    Odpowiedz moderated
  4. a po co wam w Siedlcach jakiś szpital z jakąś apteką? korzystajcie z porad inżyniera Zięby i Pani Justyny Sochy. Będziecie zdrowsi, szczęśliwsi i zaoszczędzicie kupę kasy

    Odpowiedz moderated
  5. No i co z tego? Najpierw popatrzcie jakich “specjalistów” ma ten szpital. Większość osób wybiera szpital miejski jeśli tylko może.

    Odpowiedz moderated
  6. 10mln Za to można utrzymać super Odział szpitalny A tak zarobił dostawca sprzętu, potem zarobi na serwisie Kto to zaakceptował ? Powinien sprawdzić NIK i Centralne Biuro Antykorupcyjne Jaka jest sensowność tak rozdmuchanej inwestycji??

    Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Śmiertelny wypadek w gminie Suchożebry (AKTUALIZACJA)

1 lutego w miejscowości Sosna-Korabie około 20-letni mężczyzna kierujący samochodem bmw wypadł z drogi i wpadł na częściowo zadrzewioną łąkę.

Są wyniki sekcji zwłok kobiety potrąconej w centrum Siedlec

Do tego tragicznego zdarzenia doszło 5 listopada na ul....

Tragiczny wypadek w gminie Dobre. Nie żyje 35-letnia kobieta

4 października ok. godz. 8 w miejscowości Rudzienko (gm....

Siedlce: Szalony pościg za kierowcą BMW. Staranował dwa radiowozy i ranił policjanta

Minionej nocy na ulicach Siedlec i okolicznych miejscowości odbywał...

Siedlce: Wulgarny rysunek i poprzebijane opony w kilkudziesięciu samochodach

Dzisiejszej nocy, około północy na ul. Partyzantów w Siedlcach...

Policja poszukuje nieletniej Zuzanny Baryły

Dziewczyna wyszła z domu 19 listopada i do tej...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje