REKLAMA
23.5 C
Siedlce
Reklama

Policyjna Kampania Społeczna – świadomy, czujny, bezpieczny. Jak nie paść ofiarą oszustwa

– Jest to pierwszy etap Policyjnej Kampanii Społecznej ŚWIADOMY CZUJNY BEZPIECZNY. W każdym miesiącu poświęcimy czas dla jednego rodzaju oszustw. W okresie przedświątecznym skupimy się na zakupach przez Internet – mówi mł. asp. Małgorzata Pychner z Garwolińskiej policji.

Gdy zbliżają się święta pięknieją sklepowe wystawy. Witryny sklepowe uginają się od prezentów. Prawdy o handlu nie należy jednak szukać na wystawach, tylko we wnętrzach sklepów, gdzie toczy się prawdziwa walka o klienta. To też okres wzmożonej aktywności internetowej i zakupów online. Portale aukcyjne, sklepy internetowe czy oferty w social mediach prześcigają się w ofertach. Walkę o „klienta” podejmują też cyberprzestępcy, którzy chcą nas pozbawić oszczędności. Jako przestrogę przedstawiamy autentyczną historię, która może przydarzyć się Tobie!

Znasz to uczucie, kiedy dziecko marzy o nowej rzeczy, a Ty zrobisz wszystko, żeby w święta spełnić jego marzenie?

Wszyscy jesteśmy w stanie wiele poświęcić, by spełnić prośbę ukochanego dziecka…Tak było z panią Anią, która chciała kupić synowi wymarzony smartphone. Wiedziała, że Jankowi bardzo zależy.

Kto z nas nie zrobiłby tego dla własnego dziecka? Pani Ania oczami wyobraźni widziała jak syn otwiera zamówioną paczkę, w której jest wyczekiwany prezent, a na jego twarzy maluje się radość i wdzięczność.

Niestety – coś poszło nie tak

Ogłoszenie dotyczące sprzedaży telefonu nasza bohaterka znalazła na popularnym portalu społecznościowym. Wszystko wyglądało wiarygodnie. Były zdjęcia, była wymiana korespondencji. Sprzedający wydawał się miły i pomocny. Pani Ania myślała, że zachowała wszystkie środki ostrożności – przecież w ogłoszeniu były pełne dane firmy wraz z NIP-em.

Kobieta czytała komunikaty prasowe o oszustach, którzy działają w internecie. Była pewna, że ona jednak nie da się oszukać. Dalej historia potoczyła się jak zwykle. Pomimo wpłaty ustalonej poprzez komunikator kwoty 1500 zł, na wskazane przez sprzedającego konto zamówiona przesyłka nie dotarła do nowego właściciela, a kontakt z osobą sprzedającą się urwał.

Pani Ania nie mogła sobie darować, że padła ofiarą oszusta, straciła pieniądze, a na twarzy Janka zamiast uśmiechu w czasie nadchodzących świąt zagości smutek.

Przestępcy nie mają wolnego

Abyś nie stracił pieniędzy, a po twarzy Twojego dziecka nie płynęły łzy warto zastosować się do kilku zasad bezpiecznych zakupów w sieci:

  • wybieraj tylko te platformy i te sklepy, które cieszą się dobrymi opiniami klientów;
  • zwracaj szczególną uwagę na to, czy cena towaru nie wydaje się zbyt atrakcyjna – oszuści często kuszą kupujących bardzo niską ceną;
  • pamiętaj, że sklep internetowy, jak każda inna firma, musi posiadać numer telefonu, adres i dane rejestracyjne – np. numery NIP i REGON. Zwróć uwagę, by był to numer telefonu stacjonarnego, a nie numer telefonu komórkowego. Powinien być też zamieszczony nr KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), który można zweryfikować online na stronach ceidg.gov.pl, ekrs.ms.gov.pl;
  • sprawdzaj datę uruchomienia sklepu internetowego (im dłużej sklep funkcjonuje, tym większą mamy pewność, że jest bezpieczny);
  • nie korzystaj z linków otrzymanych od niepewnych, nieznanych platform;
  • nie udostępniaj haseł i loginów do bankowości internetowej;
  • wybieraj opcję, jeśli to możliwe płatności za pobraniem;
  • sprawdzaj dokładnie wiadomości, jakie otrzymujemy w toku płatności mobilnych i czytajmy, na co wyrażamy zgodę i jaki przelew potwierdzamy.

 

 

7 KOMENTARZE
  1. heheh
    szok hipnotyzujcy artykół na miarę TS jak masz zainfekowany komputer odpowiednim oprogramowaniem (robakiem) to tak jak byś przeazał swoje wszystkie dane i hasła takiej jednej wąskiej grupie ludzi

  2. wybieraj pamiętaj sprawdzaj nie korzystaj nie udostępniaj
    to wszystko nadaje się o kant dupy potłuc jak masz w kompie albo telefonie robaka ze stajni pegazus a ten artykół wprowadza tylko złudne poczycie bezpieczeństwa.

  3. a co wy na to?
    Rząd chce znowelizować ustawę o radiofonii i telewizji, aby na pierwszych pięciu przyciskach na pilotach obowiązkowo były stacje TVP, a w kwestii pozostałych kanałów miałaby zdecydować KRRiT.

    Zgodnie z nowelizacją, stacje TVP obowiązkowo zajmowałyby pierwsze pozycje na dekoderach operatorów płatnej telewizji, a kolejne wg. rozporządzenia KRRiT.

    Nadchodzi rok wyborczy, więc żaden sposób nie jest zły na wzmocnienie dyspozycyjnej, partyjnej telewizji, jaką jest obecnie TVP. Prawie 3 miliardy z naszych podatków i obowiązek oglądania tvp. Nieźle mają obsrane pieluchy, Konus i jego pacynki jak takie rzeczy wyrabiają.
    Proponuję zostawić tylko te 5 kanałów. Będzie prościej. Po co ludziom mieszać w głowach? Od rana do wieczora pieśni pochwalne dla partii i wodza i jazda po niemieckim Tusku. Idealny świat. Za PRL w TV były następujące programy: 1, 2 i ruski… Wracamy do tamtych czasów!

    Ciekawe czy nie trzeba się będzie spowiadać z grzechu zaniechania obowiązku oglądania tylko tvp pis.

  4. @mnie nie dotyczy nie mam pilota
    to co spec komisja pis-u bdzie chodziś po domach i ustawiać w tv kolejność kanałów i plombować dostęp do listy ustawień kanałów pod rygorem więzienia wiesz co gorszej propagandy jedna stacja nie mogła wymyśleć tak jak z rozpalaniem węgla na łopacie albo o przwożnych krematoriach na ukrainie na początku wojny .Autor mnie nie dotyczy nie mam pilota reprezentuje ten sam poziom co komija smoleńska z antonim na czele a ja sobie na pierwszych 5 kanałach ustawie tylko didzeja z torunia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Ciąg dalszy sprawy z Brzezin – dziecko urodziło się żywe

Wykonano sekcję zwłok noworodka, którego ciało znaleziono w śmietniku...

Śmiertelne zderzenie w Mlęcinie (aktualizacja)

18 czerwca ok. godz. 18 w miejscowości Mlęcin na skrzyżowaniu drogi powiatowej 2212W Jakubów-Dobre z drogą gminną doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych.

Staczający się autobus przygniótł mężczyznę

Przed godz. 13 w Mokobodach kierujący autobusem próbował zatrzymać...

Zginął młody mężczyzna. Wybuchy w stodole – nowe fakty!

W pożarze drewnianej stodoły w Ryczycy (gm. Kotuń) zginął 20-letni...

Śmiertelny wypadek na Terespolskiej

Na ul. Terespolskiej doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklistą.

Zabójstwo w centrum Siedlec „Pozbawiłem go życia i proszę o uniewinnienie”

Ruszył proces przeciwko 24-letniemu Dominikowi, który zabił przypadkowego przechodnia w centrum Siedlec. Swoją 61-letnią ofiarę uderzył w głowę kamieniem. Odszedł z miejsca zbrodni, a potem ukradł kurtkę i czapkę Mikołaja, by dokonać kolejnej kradzieży w markecie. 24-latkowi grozi dożywocie.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje