– Bardzo ważną rolę w procesie wtórnej socjalizacji skazanych odgrywa rodzina. Musi być zatem realnym sojusznikiem administracji penitencjarnej w jej wysiłkach korekcyjnych, a tym samym być istotnym elementem tej pracy i w niej współuczestniczyć. Z tego punktu widzenia istotne znaczenie ma kontakt osadzonych z ich rodzinami – mówi por. Przemysław Turyk rzecznik prasowy siedleckiego Zakładu Karnego. – Dzięki niemu skazani podtrzymują pozytywny obraz samego siebie, odnoszą satysfakcję emocjonalną, utrzymują silną identyfikację z rodziną, nabywają i utwierdzają się w przekonaniu, że są nadal ważni w życiu najbliższych.
W związku ze Świętami Bożego Narodzenia kadra działu penitencjarnego zorganizowała dla osadzonych zajęcia kulturalno-oświatowe, podczas których osoby pozbawione wolności własnoręcznie tworzyły multimedialne Życzenia Bożonarodzeniowe dla bliskich. Skazani nagrywali materiał dźwiękowy, który przyjmował formę życzeń, pozdrowień, ale także czytanego fragmentu Ewangelii Św. Łukasza o narodzeniu Pana Jezusa do odsłuchania przez bliskich w dniu Wigilii. Nagrania trafiły do niepowtarzalnych bo własnoręcznie zdobionych przez osoby pozbawione wolności opakowań na płytę, które dotarły do rodzin skazanych bezpośrednio przed Świętami Bożego Narodzenia.
– Do zakładów karnych trafiają ludzie w różnym wieku ze swoim indywidualnym bagażem doświadczeń i problemów. W wielu przypadkach są to ludzie okaleczeni psychicznie w wyniku zetknięcia się z rożnymi formami patologii – relacjonuje rzecznik. – Często nie potrafili spokojnie rozmawiać z osobami najbliższymi, towarzyszyły temu kłótnie. Niejednokrotnie skazani nie umieli szczerze powiedzieć swoim najbliższym, że ich kochają i potrzebują. Dopiero pobyt w zakładzie karnym spowodował, że im tego brakuje, że za pomocą współczesnych rozwiązań multimedialnych mogą skierować do bliskich w tym wyjątkowym czasie kilka ważnych słów.
Rodzina jest jednym z najważniejszych łączników osoby pozbawionej wolności ze społeczeństwem i życiem, jakie toczy się poza murami jednostki penitencjarnej, w każdym jego wymiarze. Z uwagi na duże odległości oraz brak codziennego kontaktu, więź rodzinna nabiera szczególnego znaczenia zwłaszcza w okresie Świąt Bożego Narodzenia.
Zgodnie z art. 67§3 kkw podtrzymywanie więzi z bliskimi i światem zewnętrznym obok pracy, nauczania, zajęć kulturalno-oświatowych i sportowych, środków terapeutycznych stanowi jedną z metod resocjalizacyjnych wykorzystywanych przez kadrę Służby Więziennej w codziennej pracy ze skazanymi. Wzmacnianie więzi z bliskimi sprzyja zrekonstruowaniu środowiska rodzinnego, ułatwia skazanym powrót na wolność, rozładowuje napięcie emocjonalne. Inicjatywa stworzyła sposobność by osadzeni mogli powiedzieć co czują, czego życzą swojej najbliższej rodzinie – żonie, dzieciom czy rodzicom. Skazani w ramach zajęć kulturalno-oświatowych mogli sami udekorować opakowania na nagrane płyty CD, co również przyniosło im dużo radości i pozwoliło poczuć magię nadchodzących Świąt. Niektórzy uczestnicy zajęć z nieukrywanym uśmiechem podkreślali, że liczą, iż nagrane życzenia będą miłą niespodzianką dla bliskich.
tzw. “więzienie”
Wszystko mają zapewnione, a przejęte tylko w części mienie z lewizny, odrabiają lekką pracą która winna być zarezerwowana tylko i wyłącznie dla niepełnosprawnych. Państwo Polskie zdaje się niby od czasu do czasu łapie przestępców, ale potem już łagodzi im się kare, więzienie to miejsce gdzie czeka ich bardzo lekka praca i są jeszcze nagradzani skracanem wyroku !!! . Potem wychodząc wracają spowrotem do przestępczości, i tak cały czas jazda po bandzie a to jest w miliardach łotych lewego mienia rocznie utracone. Potem ludziom podatki zwiększają ceny zaprad energię, bo państwo sobie nie radzi. Więc nie nazywajmy Polskich więzień karaniem.
Jak się masz
rzeźniku z podlasia ? SMOLIŃ.. ? PONOĆ BRACHOLA JUŻ NIMA.