REKLAMA
16.6 C
Siedlce
Reklama

Młodzieżowe Pogotowie Emocjonalne – tu otrzymasz profesjonalną pomoc

Powstał w grudniu 2022 r. z sugestii młodzieży, która prosiła o możliwość spotkania z profesjonalnym specjalistą oraz doświadczenia duszpasterzy, którzy na co dzień posługują wśród młodych.

Młodzieżowe Pogotowie Emocjonalne jest kontynuacją Pogotowia Duchowego, które powstało we wrześniu z inicjatywy księży, którzy tu dyżurują i są dostępni dla młodych ludzi, którzy chcą przyjść, skorzystać z sakramentu pokuty, porozmawiać z duszpasterzem.

– Podczas tych dyżurów zobaczyliśmy, że w tych młodych ludziach jest przestrzeń, której my jako księża nie ogarniemy, że oni potrzebują specjalistycznej pomocy osób, które będą mogły popracować na ich emocjach, przeżyciach, trudnych doświadczeniach czy trudnościach, z którymi się zmagają i z tych potrzeb zrodziło się Młodzieżowe Pogotowie Emocjonalne. Dajemy młodzieży szansę na dostęp do psychologów i psychoterapeutów, ludzi, którzy chcą im pomóc i mają ku temu narzędzia – mówił ks. Przemysław Świderski z Fundacji „Nieprzeciętni”.

Od tego czasu z takiej pomocy skorzystało 25 osób z czego kilkanaście podjęło już systematyczną terapię. Spotkania odbywają się co tydzień w określonych dniach tygodnia (terminy dostępne są na stronie internetowej cdmsiedlce.pl).

– Wielkim plusem jest to, że mamy tu nie tylko psychologów ale też psychoterapeutów. Psycholog może kojarzyć się ze szkołą, że można do niego przyjść i on wysłucha wygasi pewne konflikty. Psycholog i psychoterapeuta ma inne uprawnienia i inne zadania. Obie panie są też psychoterapeutkami i mogą podjąć systematyczną terapię w głąb tych młodych ludzi, jeśli oni na to pozwolą – mówi ks. Przemysław. –  Psychoterapeuta ma i warsztat i możliwości, żeby wejść głębiej, to jest też duży plus tego, co tutaj oferujemy. Bo nie jest to tylko doraźna pomoc i jednorazowe załatwienie sprawy, tylko dłuższa praca, która będzie owocowała. Młodzi przychodzą na terapię, aby niektóre rzeczy ułożyć na nowo, spojrzeć z innej perspektywy. Pierwsza wizyta jest praktycznie wizytą zapoznawczą, młodzi rozeznają się i przeważnie nie otwierają się i nie wiedzą z czym przychodzą. Trzeba dać im czas i przestrzeń, by powiedzieli o tym powodzie.

– Wnioskowałem za tym, by powstało takie miejsce, uważam, że jest ono bardzo potrzebne – mówi Szymon Szczepanik przedstawiciel młodzieżowej rady do spraw duszpasterstwa młodzieży. – Jako młodzi ludzie mamy problemy z nawiązywaniem kontaktów, ale też jest nam ciężko zaufać innym, a psycholog, psychoterapeuta jest osobą bezstronną i łatwiej jej zaufać, zwierzyć się ze swoich problemów niż osobie z naszego środowiska, bo jest zagrożenie, że te informacje dalej wypłyną. Psychoterapeuta zachowa je dla siebie, nie żyje w naszym środowisku, więc nie będzie oceniał. Zauważyliśmy, że po pandemii wiele osób zaczęło potrzebować takiej pomocy, młodzi dzielą się informacjami, gdzie można skorzystać z dobrego psychoterapeuty, choć niektórzy mają jeszcze z tym problem. Gdy młodzi zaczęli chodzić do psychologów, coraz częściej i otwarcie się o tym mówi w klasie, dzielą się informacjami, gdzie można z takie pomocy skorzystać.

– Młodzi borykają się ze smutkiem, mają problemy z samooceną, mówią, że są prześladowani, że spotykają się z hejtem w Internecie czy w szkole, że ciężko jest im funkcjonować i tworzyć własną indywidualność, bo dzisiejszy świat jest bardzo wymagający i próbuje się nas wrzucić w pewien kanon, a nie każdy chce w ten kanon wejść, to są główne problemy, z którymi przychodzą młodzi ludzie – opowiada Roksana Pałucka psycholożka i psychoterapeutka z Młodzieżowego Pogotowia Emocjonalnego. – Spotkanie z niezrozumieniem, z brakiem akceptacji, a to czego potrzebują w tym wieku, to zaakceptowania ich takich, jakimi są i powiedzenia, że to normalne, co czują, młodzi sobie na te uczucia nie pozwalają i nie wiedzą jak sobie z nimi poradzić. Wówczas pojawiają się samookaleczenia, natrętne myśli. Są zawierane przyjaźnie, człowieka ciągnie do człowieka. Coraz  mniej mamy czasu dla siebie i czasu do pielęgnowania przyjaźni opartych na relacji. Dużo rzeczy dzieje się w Internecie, ale to nie zastąpi nam prawdziwej relacji z drugim człowiekiem. Coraz mniej sobie ufamy, coraz bardziej jesteśmy podejrzliwi. Liczymy tylko na siebie, nie umiemy poprosić o pomoc. Są też problemy w relacjach romantycznych z chłopakiem z dziewczyną.

– Do nas można sie zwrócić ze wszystkimi problemami, z tym co nam doskwiera, z czym się borykamy, że jest mi trudno z emocjami, że jest mi trudno wśród rówieśników, że nie umiem nazwać tego, co się ze mną dzieje. Trzeba sobie dać takie prawo, że mogę być smutny, mogę być zły – mówi psycholożka. – Na wszystko co nam doskwiera tu jest na to przestrzeń, żeby to z siebie wyrzucić i żeby dostać wsparcie. Zachęcam, by wszyscy potrzebujący tu przyszli, żeby nie bagatelizowali problemu, jeżeli czują, że mają obniżony nastrój, że sobie z czymś nie radzą, że jest im trudno, ciężko, mają problemy w relacjach, w rodzinie, zapraszamy wszystkich, którzy potrzebują wsparcia, my zrobimy wszystko, by pomóc.

– Zainteresowanie tym projektem przerosło nasze największe oczekiwania, wiedzieliśmy, że młodzi mają problemy i się z nimi borykają, ale nie spodziewaliśmy się, że tak chętnie będą korzystali z pomocy psychologa, co nas cieszy, bo jesteśmy po to, by pomagać i chcemy pomóc wszystkim, którzy się do nas zgłoszą bez względu na koszty – mówi ks. Radosław Piotrowski prezes Fundacji „Nieprzeciętni”. – Misją naszej fundacji jest mieć czas, być blisko, wysłuchać i w miarę możliwości wesprzeć ludzi młodych. W każdym tygodniu panie psycholożki są do dyspozycji młodych min. 2 godziny, a w sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania uruchamiamy dodatkową godzinę.

Magdalena Janowska jest psychologiem i psychoterapeutą. Pracuje w nurcie psycho-dynamicznym i systemowym z młodzieżą i osobami dorosłymi. Jest terapeutą IDS (Internal Family System) i certyfikowanym trenerem Treningu Zastępowania Agresji ART. Współprowadziła również terapie rodzinne.

Roksana Pałucka jest psychologiem, diagnostą, psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym w trakcie certyfikacji, Zajmuje się diagnozą oraz terapią dzieci i młodzieży. Szkoliła się w zakresie terapii behawioralnej oraz poznawczo-behawioralnej dzieci i młodzieży, terapii dziecka z mutyzmem wybiórczym oraz ze spektrum autyzmu.

Oferowana pomoc dla młodzieży jest bezpłatna. Fundacja finansuje tę działalność z środków własnych i pozyskanych od fundatora oraz dobrowolnych ofiarodawców. – Jesteśmy im bardzo wdzięczni i zwracamy się do ludzi dobrej woli, o wsparcie inicjatywy Młodzieżowego Pogotowia Emocjonalnego – mówi ks. Radosław.

W każdą środę o godz. 19 można porozmawiać z księdzem, jest to pogotowie duchowe, a młodzieżowe pogotowie emocjonalne prowadzą panie.

 Koordynatorem projektu jest Emilia Drosio, mama nastolatków, która rozumie potrzebę tej inicjatywy.  Informacje i zapisy: 509 831 018 – Emilia, email: mpe@cdmsiedlce.pl

Projekt można wesprzeć: Fundacja Nieprzeciętni, ul. Piłsudskiego 62, 08-110 Siedlce, nr konta: 56 1020 4476 0000 8402 0491 5346 z dopiskiem darowizna na MPE.

5 KOMENTARZE
  1. do kozy
    hahah – wysoki jak brzoza a głupi jak koza – jeśli chcesz komentować to zapoznaj się z informacją, a nie wypisujesz durnoty! Sam się ośmieszasz.

  2. Do lala…
    Wiesz co ?? Lalalaa ….lalala…:)
    Kozy nie są takie głupie jak.masz przyjęte w swojej główce:) nie komentuj jak prostak. Jak już chcesz mnie obrazić to wykaż się kreatywnością:)

  3. Każdy
    Niech każdy chodzi do kogo potrzebuje, jeśli potrzebuje do księdza to niech idzie do księdza. Jak źle się dzieje w kościele to wszyscy hurrra na kościół, jak księża próbują wyjść do młodych, to trzeba wszystko zrobić żeby im utrudnić, ośmieszyć i obsypać obegami.
    Nie pomagasz nie utrudniaj!!!!!!
    Ja całym sercem za.
    Trzymam kciuki za młodych i za Kościół.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Śmiertelny wypadek na DK92

Wypadek z udziałem BMW i rowerzysty. Jak informuje sierż. sztab....

Śmiertelny wypadek w gminie Suchożebry (AKTUALIZACJA)

1 lutego w miejscowości Sosna-Korabie około 20-letni mężczyzna kierujący samochodem bmw wypadł z drogi i wpadł na częściowo zadrzewioną łąkę.

Nie żyje 3-letnia dziewczynka, matkę aresztowano

W nocy z 1 na 2 sierpnia do jednego...

Siedlce: Szalony pościg za kierowcą BMW. Staranował dwa radiowozy i ranił policjanta

Minionej nocy na ulicach Siedlec i okolicznych miejscowości odbywał...

Społem PSS w Siedlcach buduje bloki…

Wielu siedlczan zastanawia się, co powstanie w miejscu budynków handlowych i przystanku dla busów przy ul. Sienkiewicza, nieopodal ronda św. Andrzeja Boboli. Już wiemy! Inwestor PSS Społem planuje wybudować w tym miejscu budynek mieszkalno-usługowy.

Całkowite zamknięcie skrzyżowania ulic Piłsudskiego i Wojskowej

W związku z remontem na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego, Wojskowej...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje