Dzień Wyszywanki to święto tradycyjnej ukraińskiej wyszywanej koszuli zwanej wyszywanką. W Ukrainie to święto obchodzone jest w trzeci czwartek maja (w tym roku wypada on 18 maja). W Węgrowie, z uwagi na święto patrona, Dzień Wyszywanki postanowiono uczcić dwa dni wcześniej.
Obchody Dnia Wyszywanki odbyły się dziś (16 maja) w Węgrowskim Ośrodku Kultury. Organizatorem święta była Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie. Uroczystość przygotowała nauczyciel SP nr 2 Danuta Chylińska wspólnie z dziećmi z Ukrainy uczęszczającymi do tejże placówki (jest ich obecnie 34) i nauczycielami.
Sala WOK wypełniła się do ostatniego miejsca. Uczniów, nauczycieli, rodziców i gości powitał dyrektor „dwójki” Krzysztof Litka. Wśród gości byli m.in.: burmistrz Węgrowa Paweł Marchela, przewodnicząca rady miejskiej Beata Gashi, wiceprzewodnicząca rady Jolanta Roguska, przewodnicząca komisji zdrowia, oświaty i kultury Barbara Jakubisiak oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Teresa Święcicka.
Święto rozpoczęło się od odegrania hymnów Polski i Ukrainy. Następnie uczniowie z Ukrainy przybliżyli zebranym ideę Dnia Wyszywanki, który w Ukrainie jest obchodzony niemal jak święto państwowe. W programie artystycznym nie zabrakło poezji, piosenek i muzyki fortepianowej w wykonaniu m.in. Mai Rumockiej oraz Barbary Rostek-Śladowskiej. Ostatnim akordem świętowania było wspólne odśpiewanie piosenki „Hej sokoły!”
A 11 lipca w Węgrowie będzie obchodzony jakiś dzień?
Może dzień siekier, wideł, pił?
Nieśmiało zapytam
To jeszcze Polska?
Popieram WWL
Zgadzam się z WWL .
Żyjemy w Polsce!!
To że ludziom trzeba było pomóc że względu na wojnę to nie znaczy że mamy świętować święta innych nacji.
Chyba ktoś zaczyna się panosić w naszym kraju.
Czy województwa
Dolnośląskie, Opolskie, Śląskie, Małopolskie również na bieżąco świętują tradycje Czech oraz Słowacji? Zacznijmy świętować wszystkie wydarzenia sąsiadów, czemu tak dyskryminujemy np właśnie Czechy czy Słowację? Język Słowacji jest bardziej podobny do Polskiego niż Ukraiński więc Nam bliższy powinien być.
Od Węgrowa w sumie bliżej na Białoruś
Powinniśmy również pielęgnować ich tradycje…
Tak
Wstyd Ukraińcy u siebie o Polsce nie chcą słuchać.Nie dałem nic w ramach pomocy bo są tego nie warci.Wyśmiewają się i panoszą w Polsce.
I bardzo dobrze.
Niech poznają nawzajem swoje kultury. To co nieznane jawi sie jako złe i obce.
A radosne świętowanie zawsze dobrze widziane.
Oj przeszkadza to…
Trolle czekają tylko na taką okazję. Ciekawe tylko, czy te komentarze wskazują na poparcie wschodnich agresorów, czy też to tylko już stały sposób na spędzenie wolnego czasu i wykazanie się poprzez negatywne komentarze, bo w inny sposób nie można się wyróżnić w tym “szarym”” społeczeństwie. Pozdrawiam twórców ruskiej propagandy????????”
Ukraina świętuje jakieś Polskie wydarzenia?
Ukraina albo miasta przygraniczne świętują jakieś Polskie wydarzenia?
i
jeszcze komika pokazali
uuuu…
ale tu onuce szaleją 🙂