100 rekonstruktorów weźmie udział w bitwie polsko-rosyjskiej.
10 i 11 czerwca odbędą się „Dni Mrozów z historią”.
– Tematem tegorocznego święta gminy będzie nawiązanie do różnych okresów historii – informuje Ewa Płóciennik z Gminnego Centrum Kultury w Mrozach.
W sobotę, 10 czerwca, o godz. 16.00 na placu przy tramwaju konnym w Mrozach odbędzie się widowisko przedstawiające rekonstrukcję bitwy pod Kuflewem, którą 27 października 1863 r. w czasie powstania styczniowego stoczyły oddziały polskie z wojskami rosyjskimi. Rekonstrukcję przygotuje Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Bajka” w barwach 6. Pułku Strzelców Konnych im. Wielkiego Hetmana Koronnego Stanisława Żółkiewskiego. Weźmie w niej udział ok. 100 rekonstruktorów odgrywających piechotę i kawalerię oddziałów wojsk rosyjskich i polskich. Scenariusz przewiduje przemarsz wojsk powstańczych i odpoczynek oddziału w lesie z rozbiciem obozowiska, zatrzymanie się w karczmie Kozaków dońskich, wypad w kierunku powstańców i ich wyparcie z lasu.
– Przed bitwą odbędą się pokazyjazdy konnej i musztry Kozaków, a po rekonstrukcji będzie można zwiedzać teren bitwy, na którym zostanie zrekonstruowana XIX-wieczna wioska – zapowiada Ewa Płóciennik.
Również w sobotę w Parku im. Piotra Starosty w Mrozach odbędą się występy Teatru Ewolucji Cienia ze spektaklem dla dzieci „Morskie opowieści” w konwencji przedwojennego kina niemego oraz spektaklem dla dorosłych „Dobrze, lepiej, katastrofa”, opowiadającym o czasach PRL. Dzień zakończy dyskoteka z muzyką z czasów od lat 70. oraz fire show „Noc Kupały”.
W niedzielę, 11 czerwca, w parku zostaną rozstawione stanowiska edukacyjno-rekreacyjne „Czar PRL” oraz stoiska targu staroci, a na scenie na promenadzie wystąpią mieszkańcy gminy Mrozy, Orkiestra Dęta Mrozów, Klaudia Karpińska, zespoły Karmin i Weterani Big Beatu. Przez dwa weekendowe dni będą się również odbywały sportowe zawody i turnieje dla mieszkańców gminy.
Władzuchna nasza pisowsko-peowska niedługo zafunduje nam bez rekonstrukcji wojenkę, tak się starają
i występują z flagami w klapach obcego państwa, tzw “politycy”” z tzw “”dziennikarzami””.
sumienie
Szkoły przywrócic dzieciom.
Po co.
Grodzisk posiada ciekawą historię i nic tam się nie dzieje.Piękne pozostałości po grodzie,tam festyn powinien się odbywać a nie w Mrozach na siłę wszystko się robi.Jeruzal jarmark folkowy już się znudził.
Dni Mrozów
W grodzisku docelowo ma odbywać się Festyn Archeologiczny, który nawiązuje bezpośrednio do historii grodziska… organizacja Dni Mrozów, gdziekolwiek indziej niż w Mrozach wydaję się raczej irracjonalnym pomysłem 🙂
BTW mi się podobało na Dniach Mrozów, przynajmniej było inaczej niż wszędzie.