REKLAMA
2.9 C
Siedlce
Reklama

Laureaci Nagrody im. Ludomira Benedyktowicza

Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: działalność artystyczna, twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny, działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna.

Nagroda jest ceniona na Podlasiu i Mazowszu i ma charakter honorowy, Nie wiąże się z żadną gratyfikacją pieniężną. Otrzymują ją osoby, które dorobkiem swojego życia przyczyniły się do rozwoju naszego regionu w różnych sferach życia. W tym roku Kapituła przyznała tę nagrodę już po raz 36, a wszystkich laureatów jest 112.

Życiorys Ludomira Benedyltowicza.

Historia nagrody im. Ludomira Benedyktowicza.

Tegoroczni laureaci: Andrzej Materski, Wojciech Florczykiewicz i Oddział PTTK Podlasie w Siedlcach.

Za bogatą działalność publicystyczną, ze szczególnym podkreśleniem sportu – Andrzej Materski, technik sanitarny, piłkarz, trener, animator kultury i działacz sportowy, prezes klubu, nauczyciel, wychowawca, dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny. Ma wybitne osiągnięcia sportowe, zapisał się też jako postać wybitna. Jak rzadko kto związany na dobre i na złe z klubem siedleckiej Pogoni. Andrzej Materski pojawił się w katolickim Radiu Podlasie jako dziennikarz, gdzie przedstawiał informacje ze wszystkich zawodów w regionie. Stworzył nie tylko system pozyskiwania informacji, ale też młodych ludzi, którzy potem stawali się szefami największych serwisów sportowych w Polsce. Jego zdolności dostrzegła również TV-Wschód.

– Nagrodę tę traktuję jako docenienie całego środowiska sportowego w naszym regionie. Jestem zaskoczony, że kapituła doceniła sport i kulturę fizyczną. Ta dziedzina życia nie jest najważniejsza, ale zasługuje na wyróżnienie. Nie zdajemy sobie sprawy, jak kultura fizyczna jest potrzebna, choć nie jest najważniejsza… Wychowanie fizyczne najbardziej jest nam potrzebne w starszym wieku, kiedy człowiek zdany jest sam na siebie, albo korzysta z pomocy innych. Jeśli przez całe życie będzie uprawiał kulturę fizyczną, to jest szansa, że do ostatnich chwil swojego życia będzie sprawny. Więc kultura fizyczna szeroko rozumiana jest nam potrzebna od pierwszych chwil życia do ostatnich – mówił laureat Andrzej Materski.

Za osiągnięcia artystyczne w dziedzinie projektów edytorskich i grafiki komputerowej – Wojciech Florczykiewicz. Od najmłodszych lat interesował się sztuką. Swoje umiejętności rozwijał na plenerach i w kołach plastycznych. Jego pasja do sztuki z czasem przerodziła się w prawdziwe powołanie, co zaowocowało licznymi wystawami i uznaniem w środowisku artystycznym. Pracuje w Muzeum Regionalnego w Siedlcach jako grafik komputerowy, gdzie przygotowuje książki do druku, czy projektuje plakaty wystaw i wydarzeń organizowanych przez placówkę. Hobbystycznie zajmuje się trójwymiarową grafiką komputerową. Z okazji 250-lecia naszego ratusza przygotował wizualizację przedstawiającą centrum miasta wraz z otoczeniem z XVIII wieku w technice 3D. Wszystkie jego projekty można oglądać Internecie.

– Duży wpływ na moje życie miał Antoni Wróblewski, który był moim pierwszym nauczycielem rysunku i malowania, a mój zawodowy rozwój zawdzięczam Zofii Czapskiej, która przyjęła mnie do pracy w muzeum. Dziękuję dyrekcji, Sławomirowi Kordaczukowi i Krzysztofowi Chaberskiemu za stworzenie mi doskonałych warunków do pracy jak i kapitule za dostrzeżenie mojej pracy – powiedział Wojciech Florczykiewicz.

Oddział PTTK Podlasie w Siedlcach za działalność społeczną, pasję i zaangażowanie w popularyzację turystyki i promocji regionu.

W styczniu 2024 r. Oddział PTTK Podlasie obchodził 115 rocznicę istnienia. Jest kontynuatorem założonego w Siedlcach Polskiego Towarzystwa Turystycznego, którego pierwszym prezesem był budowniczy katedry, ks. Józef Scipio del Campo. Obecnie organizacja ma charakter powszechny. Skupia ludzi o bardzo szerokim przedziale wiekowym i wszystkich poziomach edukacji. Wszyscy razem współpracują realizując podstawowe cele statutowe PTTK. Do najważniejszych zadań należy krzewienie turystyki i krajoznawstwa oraz aktywnych form wypoczynku, szczególnie wśród młodzieży. Ważne jest także podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Działalność Oddziału koncentruje się na szeroko pojętej promocji regionu, popularyzowaniu i kultywowaniu regionalnych tradycji, uczeniu historii, wychowywaniu młodych ludzi w duchu poszanowania przyrody.

– Jest to nagroda dla całego środowiska PTTK w Siedlcach, które robi wszystko, by ta organizacja była dostrzegana na tym terenie jak i w Polsce. Wspomnę o pięknej uroczystości, która odbyła się 10 lat temu w Świniarach. Oddano i poświęcono tam piękną kapliczkę oraz głaz upamiętniający 170 rocznicę urodzin Ludomira Benedyktowicza z podpisem społeczność siedlecka. To miejsce istnieje m.in. dzięki Jerzemu Chromikowi wiceprezesowi zarządu PTTK Podlasie. Możemy tam pojechać, zapalić znicz i wspominać wspaniałego bohatera. Dla nas jest ogromnym zaszczytem i satysfakcją, że nasz oddział taką nagrodę otrzymuje. Myślę, że byłoby dobrze, gdybyśmy poświęcili cząstkę swojej społecznej pracy i sił, aby to miejsce było bardziej wyeksponowane i bardziej przyjazne dla turystów. Teraz to jest takie zadanie dla naszego oddziału – mówiła Anna Kirchner prezes zarządu Oddziału PTTK Podlasie w Siedlcach.

Głos zabrał Dariusz Stopa wiceprezydent Siedlec.

Głos zabrał Henryk Brodowski wójt gminy Siedlce.

Uroczystość uświetnił występ zespołu “Niekompletni” działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Pożar w Białkach. Spłonął drewniany dom

26 grudnia w Białkach wybuchł pożar drewnianego domu mieszkalnego....

Tragiczny wypadek w Żelechowie. Potrącona 13-latka zmarła…

29 sierpnia w Żelechowie kierujący samochodem osobowym potrącił 13-latkę...

Pijany policjant spowodował kolizję i uciekł. Tropiono go z psem po polach. Będzie wydalony ze służby.

Siedlecka policja nie ma dobrej passy. Wczoraj media informowały...

Grzybiarze, uważajcie na żmije!

Dziś do redakcji zgłosił się pan Daniel z Siedlec,...

Społem PSS w Siedlcach buduje bloki…

Wielu siedlczan zastanawia się, co powstanie w miejscu budynków handlowych i przystanku dla busów przy ul. Sienkiewicza, nieopodal ronda św. Andrzeja Boboli. Już wiemy! Inwestor PSS Społem planuje wybudować w tym miejscu budynek mieszkalno-usługowy.

Siedlczanka straciła prawie 2 mln złotych!

Nieznany mężczyzna podający się za amerykańskiego biznesmena tak zmanipulował...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje