REKLAMA
1.6 C
Siedlce
Reklama

Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży

Uczniowie siedleckiego Ekonomika uczestniczyli w Polsko-Ukraińskiej Wymianie Młodzieży.

W ramach innowacji pedagogicznej czternastu uczniów Technikum nr 2 w Siedlcach wraz z opiekunami: Wiolettą Pieńkowską i Emillią Buczkowską uczestniczyło w wyjazdowych warsztatach pt. „Promowanie przedsiębiorczości wśród młodzieży”, w ramach Polsko-Ukraińskiej Wymiany Młodzieży.

Patronat nad przedsięwzięciem objęły: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Młodzieży i Sportu Ukrainy oraz Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

Wyjazd młodzieży umożliwiły Stowarzyszenie Euro Lider z Lublina, zaś ze strony ukraińskiej Organizacja „The power in youth – Siła w młodzieży”. Uczestnicy mieli zagwarantowane zakwaterowanie oraz wyżywienie w Europejskim Domu Spotkań – Fundacja Nowy Staw. Cykl warsztatów i szkoleń z zakresu przedsiębiorczości przeprowadzili specjaliści do spraw przedsiębiorczości i samorozwoju: Piotr Zając i Kajetan Cegłowski.

Strategicznym celem podjętych działań było wspieranie rozwoju i integracji młodych ludzi z Polski i Ukrainy.

– Dzięki sesjom szkoleniowym, praktycznym warsztatom i wymianie doświadczeń młodzież  przezwyciężała bariery językowe i kulturowe – mówi Wioletta Pieńkowska. – Doskonaliła kompetencje personalno-społeczne oraz poznawała postawy przedsiębiorcze w Polsce i w Ukrainie. Młodzież podczas warsztatów komunikowała się w języku angielskim, doskonaląc swoje umiejętności w tym obszarze.

Realizacja innowacji pedagogicznej umożliwiła nauczycielom poznanie nowych narzędzi i metod opracowywania projektów z obszaru przedsiębiorczości.

Poprzez udział w innowacji pedagogicznej uczniowie zdobyli wiedzę i umiejętności w zakresie: funkcjonowania trzech sektorów społeczno-gospodarczych (publicznego, komercyjnego, non-profit), zakładania i funkcjonowania przedsiębiorstwa, także ekonomii społecznej, wiedzy z zakresu autoprezentacji i kreowania wizerunku na rynku pracy, umiejętność pracy w grupie, zadawania pytań, prowadzenia dyskusji.

Podczas wieczoru międzykulturowego uczestnicy z Polski i Ukrainy przedstawi swoją kulturę, tradycje kraju, lokalną kuchnię, ciekawostki, konkursy i quizy.

W ramach integracji zespołów odbyła się wycieczka do Lublina. Uczestnicy projektu wraz z nauczycielami i mentorami odwiedzili Centrum Spotkania Kultur oraz podziwiali piękno lubelskiej starówki. Była to kolejna, doskonała okazja do integracji młodzieży.

Młodzież miała także możliwość poznania lokalnych przedsiębiorców. Justyna Samolej – prezes „Dom Nasutów” sp. z o.o., opowiadała młodzieży o działalności i prowadzeniu spółki oraz o relacjach między spółką a lokalnymi przedsiębiorcami. Pani Prezes podała przykłady realizowanych i koordynowanych projektów oraz plany na przyszłość z tym związane. 

Na zakończenie wymiany młodzież nakręciła i zmontowała film wideo promujący ideę przedsiębiorczości wśród młodych ludzi oraz otrzymała certyfikaty.

– Uczniowie biorący udział w przedsięwzięciu pracowali w międzynarodowej grupie, co przełożyło się na rozwój umiejętności pracy w  zespole i nabycia pewności siebie w posługiwaniu się językiem angielskim. Dzięki uczestnictwu w wymianie z pewnością uczniowie lepiej będą mogli kreować swój wizerunek na rynku pracy, poprawią umiejętność autoprezentacji i eksponowania swoich mocnych stron – powiedziała Emilia Buczkowska.

Nauczyciele realizujący innowację pedagogiczną: Emilia Buczkowska, Wioletta Pieńkowska.

5 KOMENTARZE
  1. To jak z wojną? Jest ona u sąsiada czy nie ma. Bo media podają, że wojna za granicą i trzeba pomagać a tu wymiana młodzieży.

    Odpowiedz moderated
  2. wojna jest ale tylko w TV, a de facto pretekst do przesiedleń milionów do Polski i zrobienia inflacji, czyli ograbienia i zadłużenia Polaków (bo wina Putina)
    ps
    Putin zrobił dziurawą granicę dla milionów, Putin zasypał w Polsce kopalnie, Putin (na pewno nie Polacy) ma w Polsce markety, banki, fabryki…

    Odpowiedz moderated
  3. Jaka wymiana chyba pokojami.haha. ciekawi mnie co mieli do powiedzenia ci z Ukrainy coby polskie dzieci nie wiedziały. Wymiany nie było tylko goszczenie w Polsce.

    Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Potrącenie kobiety na ul. Piłsudskiego. Nie udało się uratować życia kobiety (aktualizacja)

Na ul. Piłsudskiego, nieopodal Urzędu Miasta Siedlce doszło do...

Zginął młody mężczyzna. Wybuchy w stodole – nowe fakty!

W pożarze drewnianej stodoły w Ryczycy (gm. Kotuń) zginął 20-letni...

Autostradą z Siedlec do Warszawy

Już jutro, 18 grudnia, zostanie udostępniony do użytku 13-kilometrowy...

Śmiertelne zderzenie w Mlęcinie (aktualizacja)

18 czerwca ok. godz. 18 w miejscowości Mlęcin na skrzyżowaniu drogi powiatowej 2212W Jakubów-Dobre z drogą gminną doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych.

Śmiertelny wypadek na Terespolskiej

Na ul. Terespolskiej doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklistą.

Potrzebna pomoc pogorzelcom

Potrzebna jest każda pomoc dla rodziny , która straciła...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje