Wmurowano kamień węgielny i kapsułę czasu pod budowę Branżowego Centrum Umiejętności PKP Intercity S.A. Związku Pracodawców Kolejowych oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 6 w Siedlcach.
Podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego uczniowie uczcili pamięć poległych podczas II wojny światowej.
Rok szkolny w siedleckiej Kolejówce rozpoczął się niezwyczajnie. Podczas uroczystości wmurowano kamień węgielny i kapsułę czasu pod budowę Branżowego Centrum Umiejętności. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz, reprezentanci spółek kolejowych, dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie i ich rodzice.
Akt erekcyjny, który wraz z kamieniem i kapsułą czasu wmurowano w fundamenty Branżowego Centrum Umiejętności podpisali: Krzysztof Tchórzewski, poseł na Sejm RP, Tomasz Hapunowicz, prezydent Siedlec, Robert Chojecki przewodniczący Rady Miasta, ks. Kazimierz Gurda, biskup siedlecki, Urszula Wyrzykowska-Dudek, p.o. dyrektor Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Siedlcach, Sebastian Królikowski dyrektor Zakładu Centralnego PKP Intercity S.A., Dawid Wasilewski, wiceprezes Lider MAL-POL Sp. z o.o., Krzysztof Redesiuk, partner Zakład Usług Inżynierskich, Krzysztof Wasilewski, partner Firma Remontowo-Budowlana MAL-POL, Adam Sabiniak, partner KORONTO Sp. z o.o. i Monika Kowalczyk, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 6 im. gen. Józefa Bema w Siedlcach.
– To dobry przykład dla całego kraju, jak łączyć praktykę z nowoczesnością – Krzysztof Tchórzewski, poseł na Sejm RP.
-Myślę, że mogę powiedzieć w imieniu całej wspólnoty samorządowej, że to oświata jest podstawowym i głównym zadaniem realizowanym przez nasz samorząd, nie tylko jeśli chodzi o aspekt finansowy, choć stanowi w tej chwili ponad połowę naszego budżetu jeżeli chodzi o wydatki na oświatę. Tym bardziej cieszymy się z każdej inwestycji która poprawia infrastrukturę oświaty w naszym mieście. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej inwestycji – mówił Tomasz Hapunowicz, prezydent Siedlec.
– To duże wydarzenie i wielka nadzieja na duże przeszkolenie. Planujemy zmienić stanowiska, przekwalifikować naszych pracowników na inne stanowiska. Tego było nam zawsze potrzeba. Planujemy w przyszłym roku przeszkolić 460 osób w tym 320 to osoby dorosłe. Na tę okoliczność opracowujemy programy nauczania takie, które są nam potrzebne, gdzie widzimy duże zapotrzebowanie na stanowiska pracy. Mamy nowe systemy sterowania, czy nadchodząca kolej dużych prędkości. Tabor, który teraz zakupujemy jest zbudowany przede wszystkim z elektroniki i najnowszych systemów sterowania ruchem kolejowym, każdy tabor wyposażony jest w najnowsze sterowniki, gdzie potrzeba obsługi. Odchodzi już era przecinaka i młotka. Teraz już tylko komputer, sterownik i oprogramowanie danych urządzeń. Mam nadzieję, że to branżowe centrum się rozwinie i będzie jeszcze kolejne w innych lokalizacjach w Polsce. Na pewno będziemy z tego branżowego centrum korzystać jak najwięcej – mówił Sebastian Królikowski dyrektor Zakładu centralnego PKP Intercity.
Zdjęcia: Aga Król