REKLAMA
-1.7 C
Siedlce
Reklama

Przyszłość, która już nastała…

Sztuczna inteligencja stała się integralną częścią naszego codziennego życia, a jej wpływ na różne dziedziny jest coraz bardziej widoczny. Młode pokolenie musi zmierzyć się zarówno z korzyściami, jak i wyzwaniami, które wiążą się z rozwojem AI.

Sztuczna inteligencja występuje w różnych formach, od asystentów głosowych, jak Siri i Google Assistant, po algorytmy rekomendacji w serwisach streamingowych, które ułatwiają znalezienie filmów i muzyki zgodnych z naszymi upodobaniami. Popularny jest też ChatGPT – model AI do interakcji językowej, który generuje odpowiedzi na zadane pytanie oraz dysponuje dużym zasobem danych.

PO PRZEPIS I PRACĘ DOMOWĄ

Jednak AI nie ogranicza się tylko do wspomnianych dziedzin. W edukacji wspiera uczniów, dostosowując się do ich indywidualnych potrzeb poprzez programy analizujące postępy i sugerujące konkretne materiały, co znacznie ułatwia naukę. Z kolei w medycynie sztuczna inteligencja wspiera lekarzy w diagnozowaniu chorób, analizując wyniki badań czy obrazy medyczne. Dzięki jej zastosowaniu możliwe jest wcześniejsze wykrywanie wielu schorzeń, co w efekcie ratuje życie pacjentów. To pokazuje, jak wszechstronna jest technologia i jak wiele może zaoferować.

O to, co może zaoferować współczesnej młodzieży, zapytaliśmy Anię, uczennicę klasy II jednego z siedleckich techników. – Moim zdaniem, wszystko ma swoje plusy i minusy, ale sądzę, że jest to dobre i korzystne rozwiązanie niesie dobrą przyszłość – ocenia. – Z tego, co wiem, wielu osobom AI służy jako psycholog. Ja sama korzystam z Chata GPT, gdy chcę szybko wyszukać jakiś przepis, aby odrobić prace domowe bądź kiedy potrzebuję zadania do zrobienia z nudów. Rozjaśnia mi czasem materiał na lekcji oraz daje mi nowe pomysły, np. na ciasta – dodaje.

I zdradza, iż należy do uczniów, którym zdarza się wyręczać Chatem GPT. – Jest dobrym rozwiązaniem na ostatnią chwilę, ale trzeba wiedzieć, że to, co wygeneruje, nie zawsze musi być w 100% poprawne. Nauczyciele raczej nie mają świadomości, że korzystamy ze sztucznej inteligencji, bo nie raz oddałam taką pracę i mi ją zaliczali. Czy uważam, że ich okłamałam? Nie, bo przeanalizowałam odpowiedź bota i miałam świadomość, że mogę usłyszeć pytanie związane z pracą domową. Podejrzanie robi się dopiero wtedy, kiedy nie umiemy wyjaśnić, skąd wzięliśmy takie informacje – podsumowuje Ania.

WYZWANIA I ZAGROŻENIA

Choć sztuczna inteligencja niesie wiele korzyści, stawia również poważne wyzwania, takie jak kwestie prywatności, zatrudnienia i oszustw. Algorytmy zbierają ogromne ilości danych, co rodzi obawy o ochronę informacji osobistych. Automatyzacja prowadzi do zanikania zawodów, zwłaszcza tych opartych na powtarzalnych czynnościach, co wymaga przekwalifikowania pracowników. Rosnące ryzyko oszustw, w tym deepfake i phishing, zwiększa zagrożenie dla użytkowników, którzy mogą paść ofiarą manipulacji. Złośliwe boty rozprzestrzeniają dezinformację w mediach społecznościowych, a ataki na systemy AI mogą prowadzić do błędnych decyzji.

Rozmawialiśmy o tym z dr n.med i n.o zdr. Agnieszką Hawrylewicz-Łuką, dziekanem Wydziału Nauk Społecznych Akademii Nauk Stosowanych Mazovia w Siedlcach. – AI może być błogosławieństwem w różnych dziedzinach. Weźmy za przykład medycynę: AI mogłoby nam pomóc wynaleźć nowe szczepionki na niepokonane dotychczas nowotwory, ludzie przez to mogliby nawet mieć o 50 lat więcej. Ale są także zagrożenia. Boty mogą podszywać się pod różne osoby, fałszować ich wizerunki, próbować wyłudzić pieniądze, mogą manipulować ludźmi. A według niektórych w przyszłości maszyny faktycznie mogą nas spróbować wyniszczyć – przypomina.

I podaje przykład: – Kiedy amerykańscy żołnierze testowali AI w medycynie pola walki, stworzono robota, który miał wyeliminować wszystkie zagrożenia stające mu na drodze do osiągnięcia ustalonego celu. Robot o sztucznej inteligencji przeanalizował szybko zagrożenia i ustalił, że największym zagrożeniem dla niego jest osoba sterująca nim. Postanowił więc ją wyeliminować, gdyż według niego to ona go ogranicza.

Zdaniem pani dziekan, wszystko zależy, do jakich celów będzie wykorzystywana sztuczna inteligencja. AI bowiem to wciąż tylko narzędzie i to od człowieka zależy, co z nim zrobi.

KAROLINA ŁUKA, WIKTORIA JABŁONOWSKA

Artykuł powstał w ramach warsztatów dziennikarskich prowadzonych przez dziennikarzy “Tygodnika Siedleckiego”.

9 KOMENTARZE
  1. AI nas rozleniwi i z czasem ogłupi….. tzn: ogłupi kogo ma ogłupić. AI + algorytmy podsuwające sprecyzowane/”dopasowane” opcje zakupowe o różnych cenach…..
    Prosta sprawa: bilet lotniczy – różna cena dla różnych IP, profili zakupowacyh , miejsc, czasu……
    Dlatego zajęcia z obsługi AI, zagorżeń w sieci, smart zakupów – powinny być obowiązkowe w szkołach.

  2. O naiwności….. Naprawdę myślicie, że to coś dobrego dla ludzi? Za kilka lat będziecie przeklinać te wynalazki ułatwiające życie. To nie wychodzi z dobrych rąk.

  3. Na pytanie: Kiedy w Siedlcach będą równe nawierzchnie ulic?
    Zawiesiło mi kąkuter , upaliło router, po czym wywaliło bezpieczniki aż w stacji TRAFO. Teraz nie działa mi mysz a operator od internetu wypowiedział umowę.
    Piszę z konkutera sąsiada. To nie jest śmieszne.
    F..k y.u AI!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Policja poszukuje nieletniej Zuzanny Baryły

Dziewczyna wyszła z domu 19 listopada i do tej...

Zwłoki 14-latka z Siedlec w pensjonacie w górach. Czy to ojciec zabił syna?

To przedsiębiorca z Siedlec miał zamordować swojego 14-letniego syna...

Zderzenie w Broszkowie. Droga nieprzejezdna (aktualizacja)

Na DK2 w Broszkowie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierujący...

12-letnia dziewczynka odnaleziona

Dziewczynka dzięki napływającym informacjom została szybko odnaleziona. Zaginiona 12-latka odnaleziona...

Zderzenie autobusu z samochodem osobowym w Strzale

Dziś rano w Strzale na bocznej drodze w kierunku...

Łosice: 10-latek wtargnął na pasy i został potrącony przez autobus

Na ul. Kolejowej w Łosicach 10-latek jadący na rowerze po chodniku, nagle wtargnął na przejście dla pieszych

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje