REKLAMA
12.6 C
Siedlce
Reklama

Seniorzy zdawali egzamin na prawo jazdy

W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego odbyło się szczególne szkolenie połączone z egzaminem na prawo jazdy, w ramach projektu realizowanego we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Garwolinie i gminą Pilawa.

– WORD prowadzi cykl programów skierowanych do seniorów. Są to zajęcia teoretyczno-praktyczne pokazujące dlaczego i jak warto zadbać o własne bezpieczeństwo w ruchu drogowym – mówi Radosław Strzaliński dyrektor WORD w Siedlcach. – Zajęcia ze zmiany przepisów, czasu reakcji prowadzone przez psychologa transportu drogowego i na zakończenie jest egzamin teoretyczny i egzamin praktyczny na placu manewrowym i wyjazd do miasta pod okiem egzaminatora. To taki sam egzamin, jaki zdają osoby ubiegające się prawo jazdy. – Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i o to, by bezpiecznie się przemieszczać nie stwarzając dla nikogo zagrożenia na drodze.

– Szkolenie jest przeznaczone dla osób, które posiadają prawo jazdy. Tu mogą sprawdzić swoje umiejętności – informuje Jacek Kuźniarski zastępca dyrektora WORD w Siedlcach. – Nie zdanie egzaminu nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami. To tylko poddanie się weryfikacji. Takie zajęcia to bardzo cenne doświadczenie. Jako kierowcy popadamy w rutynę i nie zwracamy uwagi na szczegóły takie jak ustawienie lusterek czy fotela, a to są elementy, które bezpośrednio wpływają na nasze bezpieczeństwo. Cieszymy się, że tak duża grupa seniorów odważyła się na ten egzamin. To pokazuje im w jakim miejscu i na jakim etapie się znajdują.

– Każdy z nas, w każdym wieku popełnia błędy. Seniorzy są bardzo dobrymi kierowcami. Statystycznie młodzi kierowcy popełniają więcej wykroczeń – stwierdza podinsp. Janusz Mularski komendant powiatowy KPP w Garwolinie – Młodość i szybkie samochody robią swoje. Seniorzy jeżdżą bezpieczniej, ale przychodzi taki wiek, że warto sprawdzić swoje umiejętności. Od momentu otrzymania prawa jazdy nie ma żadnych dodatkowych szkoleń, a przepisy się zmieniają, więc wspólnie wyszliśmy z taką inicjatywą.

– Dla seniorów jest to bardzo cenna inicjatywa – mówi Albina Łubian  burmistrz miasta i gminy Pilawa. – Zmieniamy się, z wiekiem stajemy się mniej uważni. Wielu seniorów nie zdaje sobie sprawy z tych zagrożeń i ze swojego stanu. Są bardzo zainteresowani tym szkoleniem, bo czują że jest im ono potrzebne. Mogą tu rozwiać swoje obawy i sprawdzić, czy powinni jeszcze jeździć. Test pokazał, że mają dobre wyniki.

– Niestety nikomu z seniorów nie udało się zdać egzaminu teoretycznego na prawo jazdy. Były osoby którym zabrakło naprawdę niewiele aby wynik egzaminu był pozytywny – podsumowuje Daniel Pióro kierownik Wydziału Szkoleń i Bezpieczeństwa Drogowego WORD Siedlce – Wielu z nich pierwszy raz zdawało taki egzamin na komputerze, a nie jak kiedyś przy pomocy testów papierowych. Zapewne przy drugim podejściu, po zapoznaniu się z programem wyniki byłyby lepsze. Jeden z panów stwierdził, że takie szkolenia powinny być obowiązkowe dla wszystkich seniorów.

– Jestem wdzięczny, że po tylu latach mam szansę sprawdzić swoją wiedzę z przepisów ruchu drogowego. Często jeżdżę na pamięć po swoim terenie, a jak potrzebuje pojechać dalej to proszę o pomoc kogoś z rodziny, tak czuję się bezpieczniej – mówi uczestnik szkolenia.

– Pani której zabrakło dwa punkty była z siebie dumna, że pomimo upływających lat jej wiedza jest zadowalającym poziomie – mówi Daniel Pióro.

– Na placu manewrowym było zdecydowanie lepiej, co pokazuje, że doświadczenie za kierownicą pomimo wieku bierze górę – stwierdza kierownik wydziału szkoleń. – Choć dla niektórych tzw. łuk był chyba zbyt ostry. Wszyscy mieli okazję sprawdzić swój czas reakcji na specjalnym urządzeniu przygotowanym przez Joannę Chibowską, która od wielu lat jako psycholog bada  kierowców. 

Jeden z kursantów powiedział, że nie do końca mu poszło, ale przynajmniej ma świadomość, że musi pracować nad poprawą swojej percepcji. Dodał, że niestety wielu kierowców w starszym wieku przecenia swoje możliwości i zdolność do szybkiego reagowania na dynamiczne i nieprzewidziane sytuacje na drodze. Seniorzy dopytywali, co to jest to hamowanie awaryjne, bo teoretycznie wszyscy o nim mówią, tylko nikt nie powie jak faktycznie ma ono się odbywać aby było skuteczne.

– Pamiętajmy, że starzejąc się mamy inne reakcje i oddziaływanie na otaczający świat – zwraca uwagę Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego. – Zażywane leki też mają wpływ na jakość jazdy i koncentrację, a  nasza percepcja jest inna niż kilkanaście lat temu. Jesteśmy starzejącym się społeczeństwem. Trzeba zwracać uwagę na to, by być widocznym na drodze. Wiele seniorów ginie w wypadkach, bo kierowca nie miał szansy ich zauważyć. Nośmy odblaskowe kamizelki lub inne elementy, które pozwolą nam być bezpiecznym. Urząd Marszałkowski dba o seniorów, wspomagając m.in. takie inicjatywy jak ta.

Zdjęcia: Aga Król

5 KOMENTARZE
  1. Uśmiechnięta neo Polska powraca za sprawą niniejszego artykułu 🙂
    Wizytówki i portrety będą pomocne w pisaniu laurek i peanów na czesć wymienionych bohaterów 🙂

    Odpowiedz moderated
    • Na szczęście wszyscy już niedługo pójdziemy do urn i stary układ PIS czy jak tam teraz te farbowane lisy nazywają ZWYCIĘŻY i wszystko pozostanie po staremu.
      A lista towarzyszy do zagospodarowania długa.

      Odpowiedz moderated
      • Już wkrótce takich laurek będzie dużo więcej
        Sztuka dziennikarska weszła na wyżyny

        Odpowiedz moderated
  2. Po oczach rozpoznasz człowieka…
    Lada moment na TS – “Osoba X przeprowadziła staruszkę na pasach i jej POMOGŁA.”

    PS.
    Jak to wygląda w rzeczywistości? Społeczeństwo się starzeje i to totalnie, więc Ci “rządni” władzy (wbrew pozorom ludzie totalnie zakompleksieni), uderzają w narrację po najniższych wartościach. Ci ludzie wbrew pozorom są totalnie wyjałowieni z uczuć. Pewnie naczytali się książek typu “Książę” Nicola Machiavelli z epoki renesansu i dążą za tą “władzę”.

    Przypomnę wszystkim, że jedna czwarta społeczeństwa nie chodzi na ten cyrk żenady i nie nabiera się na te sztuczne hasła, sztuczne uśmiechy, sztuczne inicjatywy, sztuczne plakaty, sztuczne przemowy itd. by tylko “pobrać wyborców”. A wszyscy na poziomie atencjuszy niczym “influecenrzy” czy jak tam zwał?

    Podsumowując:
    – Gdzie jest człowieczeństwo?
    To jakaś siostra zakonna w Etiopii, która nie potrzebuje poklasku od ludzi, robi to z czystej inicjatywy, z dobrej serca i empatii dla drugiego człowieka, człowieka nawet z Afryki.

    To co będziemy widzieć w kolejnych miesiącach bo wybory za wyborami, to czysty populizm, egoizm, narcyzm, kabaret, pazerność, chciwość, wyniosłość, zarozumialstwo, samolubstwo itd. Siew od plewa intelektualnie trzeba odsiać.

    Odpowiedz moderated
  3. Polaczek to cwaniaczek . Nie lubię jeździć w Polsce. Często itos siedzi podczas jazdy na tyłku co tylko potęguje stres. Pojechałam do Szwecji a tam inna kultura jazdy zupełnie..

    Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Śmiertelne potrącenie

Policjanci otrzymali zgłoszenie, że na drodze ekspresowej doszło do...

Siedlce: Zderzenie w tunelu (aktualizacja)

Po godz. 22. w tunelu doszło do zderzenia samochodu...

Wsparcie dla bliskich Darii. 34-latka zginęła w wypadku

W wypadku drogowym w miejscowości Sionna zginęła siedlczanka Daria...

Zwłoki 14-latka z Siedlec w pensjonacie w górach. Czy to ojciec zabił syna?

To przedsiębiorca z Siedlec miał zamordować swojego 14-letniego syna...

Zmarł Artur Kozłowski

20 września 2024 r. zmarł Artur Kozłowski właściciel i...

Zwłoki małżeństwa w domu w Stoku Lackim

Od kilku dni nasi Czytelnicy dopytują o sprawę małżeństwa,...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje