To wydarzenie to prawdziwa bomba! Muzeum Regionalne w Siedlcach zaprasza na otwarcie Galerii Sztuki Polskiej! Tak, Siedlce będą miały stałą wystawę dzieł wybitnych artystów!
Inauguracją działalności Galerii Sztuki Polskiej – w piątek, 9 lutego o godz. 18.00 – będzie wystawa „Grupa Ławeczka – Dialog ze sztuką Zbigniewa Tymoszewskiego”. To niezwykłe spotkanie legendy polskiego malarstwa, wywodzącego się z Siedlec (szkoła sióstr Karpińskich), ze współczesnymi artystami, związanymi z kierunkiem Sztuki Plastyczne Uniwersytetu w Siedlcach. Grupę „Ławeczka” tworzą: profesor Tomasz Nowak, Aleksandra Rykała, Marcin Sutryk i Maciej Tołwiński.
Zbigniew Tymoszewski to jeden z najwybitniejszych malarzy powojennej Polski. Niedawno mogliśmy podziwiać jego malarstwo, dzięki wypożyczeniu dzieł na wystawę „Wykorzystana szansa” (pod kuratelą Agnieszki Pasztor). Teraz jego prace zostaną ponownie udostępnione zwiedzającym, a obok zobaczymy wspaniały dorobek innych znanych artystów, których dzieła są w zasobach siedleckiego muzeum (m.in. Małgorzaty Łady-Maciągowej, sióstr Ireny i Joanny Karpińskich, czy Antoniny Wysockiej-Jonczak).
– Malarstwo Tymoszewskiego inspiruje kolejne pokolenia – zauważa kustosz Agnieszka Pasztor. – Teraz dialog z artystą nawiązała grupa „Ławeczka”. Efekt koniecznie trzeba zobaczyć!
Nareszcie, gratulacje za niezwykle potrzebną inicjatywę. Pozostaje pytanie dlaczego tak długo na to czekaliśmy. Lubimy nasze wiejskie ogródki i wycieczki na grzyby ale oprócz natury lubimy też sztukę. Mam nadzieję, że o wszystkich kulturalnych inicjatywach będziemy informowani na bieżąco, z odpowiednim wyprzedzeniem a nie dzień przed. Życzę powodzenia.
A myślałam że nowa galeria powstanie. W jakimś ciekawym budynku i wogole , że będzie można z dziećmi wyjść do miasta do galerii sztuki na piękne wystawy malarstwa,rzeźbiarstwa itp. a już się cieszyłam.
Kreowanie Tymoszewskiego na jednego z najlepszych malarzy powojennych jest nadużyciem. Gdyby tak było, to jego prace nie zalegałyby w magazynach Zachęty, a jedyna wystawa nie miała miejsca 30 lat po śmierci. Ale czego się nie robi dla podleczenia kompleksów… I ta szumna nazwa “Galeria Sztuki Polskiej”….