REKLAMA
5.4 C
Siedlce
Reklama

Siedlce: Nie dla miejsc, nie dla czasów – pobiegli dla Żołnierzy Wyklętych (zdjęcia)

Katolicka Szkoła Podstawowa w Siedlcach po raz drugi zorganizowała Bieg Tropem Wilczym, którego celem jest uczczenie pamięci po żołnierzach wyklętych. W patriotycznej imprezie wzięło udział ponad czterystu uczestników, w tym mnóstwo dzieci.

Żołnierzami wyklętymi określa się partyzantów antykomunistycznych, stawiających opór sowietyzacji Polski po II wojnie światowej. Za swoje działania byli prześladowani. Wielu zamordowano, skazano na wieloletnie więzienia, a ich bliskich szykanowano. Przez dziesięciolecia komunistycznej Polski byli skazani na zapomnienie. Od kilkunastu lat prowadzone są działania, mające na celu odkłamanie historii. Żołnierze wyklęci odzyskują należne im miejsce w dziejach.

Bieg Tropem Wilczym jest imprezą biegową, w której nie liczą się miejsca i osiągane czasy. Uczestnicy, przy akompaniamencie patriotycznych pieśni, przemierzają ulice miast, miasteczek i wsi, żeby oddać hołd swoim bohaterom. Dzięki KSP inicjatywa zawitała także do Siedlec.

– Cieszę się, że tak licznie jesteście z nami. Dziękuję, że poświęcacie swój czas i energię, żeby uczcić pamięć po żołnierzach wyklętych, których za patriotyczną postawę spotkały prześladowania. Byli gotowi oddać życie za naszą kochaną ojczyznę i za to należy im się ogromny szacunek – mówił dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej w Siedlcach ks. Marcin Olek.

Bieg rozpoczął się przed KSP, a zakończył na Skwerze Wileńskim. Na trasie zrobiono przystanki przy krzyżu ostatniego żołnierza wyklętego Józefa Franczaka i przy tablicy upamiętniającej uwolnienie sztabu XII Okręgu Podlaskiego Żołnierzy Sił Zbrojnych. Bieg był pięknym pokazem patriotyzmu. Wygląda na to, że na stałe wpisał się do kalendarza siedleckich imprez.

22 KOMENTARZE
  1. Tak należy uczyć historii, kult Żołnierzy Niezłomnych żyje nadal i to nie tylko w Polsce, wszędzie tam gdzie żyją nasi rodacy. Piękna impreza, oddajemy hołd tym, którzy nie szczędzili swojej krwi i często oddawali życie za wolną Polskę, wolną od komuny i sowieckiego zniewolenia. Niestety nienawiść do bohaterów żyje wśród potomków ich oprawców, widać to w niektórych wpisach.

  2. Po co pisać jak i tak chyba komentarze przechodzą cenzurę i nie są wszystkie publikowane tylko są blokowane chyba boją się prawdy ale prawda sama wyszła i każdy ją zna o tych zwąnych bochaterach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Siedlce: Kurier z narkotykami. Odpowie też za kradzieże

Siedleccy policjanci zatrzymali kuriera, podejrzanego o kradzieże. 32-latek miał...

Każda złotówka jest ważna. Bal charytatywny dla Tymka Kalaty

W sali „Wersal” w Grabianowie przy ul. Łukowskiej odbył...

Magiczny wieczór w Wersalu – charytatywny bal dla Tymka Kalaty

W sali „Wersal” w Grabianowie przy ul. Łukowskiej trwa bal charytatywny z którego cały dochód zostanie przekazany na rzecz Tymka Kalaty. Wydarzenie zgromadziło wielu ludzi dobrej woli, gotowych wspierać małego bohatera w jego walce o zdrowie i lepsze życie.

Akt oskarżenia dla 26 osób w sprawie tzw. “gangu siedleckiego”

Aktem oskarżenia wobec 26 osób zakończyło się śledztwo mazowieckiej...

Zapaśnicy WLKS z medalami mistrzostw Polski

W Dzierżoniowie odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Młodzików i...

Zatrzymany za jazdę po alkoholu został zastępcą dyrektora PUP

Redakcja „Tygodnika Siedleckiego” potwierdziła, że nowy zastępca dyrektora PUP w Sokołowie Podlaskim, Jarosław Misiak, został zatrzymany, gdy prowadził auto będąc pod wpływem alkoholu. Jego zwierzchnicy twierdza, że dowiedzieli się o tym dopiero od naszej redakcji.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje